Gdy codzienność staje się historią
2 min read„Historie, które opowiadam, są prawdziwe. Niezależnie od tego, czy zdarzyły się, czy nie”. Dwa frapujące zdania na frontyspisie. Opowiadania, podczas czytania których zastanawiamy się, gdzie kończy się dokument, a gdzie zaczyna wyobraźnia autora. Premiera scenicznej adaptacji książki Mieczysława Abramowicza „Każdy przyniósł, co miał najlepszego” już 15 marca w Miejskim Teatrze Miniatura.
Opowieść o losach gdańskich Żydów na przestrzeni blisko stu lat. Przy tworzeniu książki Abramowicz wykorzystał różnorodne dokumenty i paradokumenty – od prywatnych listów, przez artykuły z gazet, fragmenty sztuki teatralnej, beznamiętne notatki służbowe i pisma urzędowe, do szczegółowego spisu rzeczy osobistych odebranych Żydom i instrukcji obsługi komory gazowej. Wokół tych wszystkich rzeczy autor wysnuwa własną wersję historii ich właścicieli.
Adaptacja teatralna Marka Branda, reżysera spektaklu, skupia się na 6 opowiadaniach ze zbioru Abramowicza. Zabiera widzów w podróż w czasie przez lata 1924-1945 w Gdańsku, mieście, w którym sąsiadowali Niemcy, Polacy, Rosjanie i Żydzi. Piękny las w Stutthofie może być miejscem zarówno miłości dwojga kochanków, jak i zbrodni nie do opisania. Ukazanie, jak błaha codzienność gdańszczan staje się historią.
Teatralna forma może zachęcić młodzież do poznania fragmentu historii Gdańska nie z podręczników, ale z ludzkich losów. W spektaklu można zobaczyć zwyczajnych ludzi, którzy w pewnym momencie historii stają się bohaterami życia codziennego, poświęcając się dla innych i sprzeciwiając ideologii zła.
„Każdy przyniósł co miał najlepszego” bierze udział w 20. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Spektakl dla młodzieży i dorosłych. Prapremiera obędzie się 15 marca 2014 roku w Sali Prób Teatru Miniatura. Cena biletu wynosi 30 zł. Więcej informacji oraz rezerwacja: http://www.teatrminiatura.pl/pl/repertuar/detail/304/kazdy-przyniosl-co-mial-najlepszego/
Polecamy!