Nowy Rektor powołał do życia nowe stanowisko. Pierwszy Rzecznik do spraw rzetelności na UG
2 min readNowo wybrany Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski powołał nowe stanowisko. 27 listopada na Rzecznika do spraw rzetelności mianował dra hab. Sławomira Steinborna.
Nowy Rzecznik i zarządzane przez niego Biuro będzie miało za zadanie podejmowanie działań mających na celu kształtowanie i utrwalanie wysokich standardów rzetelności naukowej. Według UG będzie to m.in. „opracowywanie i propagowanie dobrych praktyk naukowych, działalność szkoleniowa oraz zapewnienie infrastruktury technicznej, umożliwiającej wykrywanie przypadków nierzetelności naukowej”.
Obowiązkiem Biura ma być również opieka nad przejrzystością oraz pomoc w procesie weryfikacji zarzutów i wątpliwości dotyczących rzetelności naukowej pracowników UG.
„Powołanie Rzecznika do spraw Rzetelności Naukowej i organizacja jego Biura ma bardzo ważne znaczenie dla usprawnienia i wypracowania na Uniwersytecie Gdańskim dodatkowych procedur, służących edukacji oraz wpieraniu naukowców i doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego w obszarze naukowej rzetelności. Bardzo cenne jest tutaj doświadczenie i ogromna wiedza z zakresu prawa prof. Sławomira Steinborna. Jest to jednocześnie ważny etap odbudowywania wizerunku Uniwersytetu Gdańskiego” – mówi Rektor Piotr Stepnowski.
Kim jest Rzecznik do spraw rzetelności?
Sławomir Steinborn jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, a także profesorem UG. Na naszej uczelni kierują Katedrą Prawa Karnego Procesowego i Kryminalistyki. W latach 2008-2009 i 2015 przebywał na stażach naukowych w Instytucie Maxa Plancka Zagranicznego i Międzynarodowego Prawa Karnego we Freiburgu jako stypendysta Fundacji Alexandra von Humboldta i Towarzystwa Maxa Plancka. W latach 2013-2016 był członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego przy Ministrze Sprawiedliwości. Od 2016 jest sędzią apelacyjnym w Gdańsku.
W dalszym ciągu należy do stowarzyszeń naukowych i akademickich, jest m.in. członkiem Zarządu Głównego Societas Humboldtiana Polonorum. Jest autorem ekspertyz prawnych dla m.in. Sejmu, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Sprawiedliwości i Rady Europy. Do tego na swoim koncie posiada ponad 130 publikacji naukowych z zakresu prawa konstytucyjnego, europejskiego i procedury karnej.