Muzyczne podsumowanie dekady

Koniec każdego roku, a tym bardziej dekady, to często czas podsumowań. Mijające dziesięć lat pod względem muzycznym w naszym kraju było na pewno bardzo zróżnicowane. Rozwijały się wszystkie gatunki muzyczne, a swoje skrzydła rozwinęło wielu artystów. 

Rok 2010 przeminął przy dźwiękach mocnych, kobiecych głosów. Swoje triumfy święciły Patrycja Markowska, Ania Wyszkoni, Monika Brodka, a także Natalia Kukulska. Ewa Farna wydała swój najpopularniejszy album pt. EWAkuacja. Oprócz tego ciekawie było też w świecie polskiego rapu, gdzie szczyty zdobywali Pezet, Małolat, DonGURALesko czy Rahim.

W 2011 roku serca publiczności zdobyła Sylwia Grzeszczak, komponując utwory takie jak Małe Rzeczy oraz Sen o Przyszłości. Ten rok to także debiut zespołu Enej i słynnego Radio Hello. W radiach zapętlano także utwory Boso Zakopower oraz Ostatnia nocka Macieja Maleńczuka.

W kolejnym roku polską sceną powoli zaczęły władać laureaci telewizyjnych talent-show. Wśród nich znaleźli się Kamil Bednarek i Ewelina Lisowska. W 2012 roku X-Factora zwyciężył również Dawid Podsiadło. Gdy ci młodzi artyści dopiero oswajali się z branżą, na szczytach list przebojów królowali Pectus (Barcelona), Bracia (Nad przepaścią), Loka (Prawdziwe powietrze). Jednak niekwestionowanym numerem jeden tego roku, był hit disco polo pt. Ona tańczy dla mnie zespołu Weekend.

2013 rok wskrzesił w kraju muzykę reggae, głównie przez twórczość Kamila Bednarka, jednak sukcesy w tym gatunku odniósł też Bas Tajpan, a także Bob One i Jamal. Swoje podboje muzyczne kontynuowali Sylwia Grzeszczak i Enej. Debiut zaliczyła Natalia Szroeder, śpiewając w duecie z Liberem, a także Red Lips z utworem To co nam było. Rok 2013 był przełomowy również dla zespołu LemON, który wydał singiel Napraw. Swoją debiutancką płytę wydał idol nastolatek Dawid Kwiatkowski. W tym niezwykle pokaźnym muzycznie roku największym hitem okazała się folkowa kompozycja producenta muzycznego Donatana w duecie z wokalistką Cleo My Słowianie.

Rok po olbrzymim sukcesie Donatan z Cleo postanowili kuć żelazo, póki gorące i stworzyli kolejne utwory, jednak nie były one już takimi hitami jak swój poprzednik. Te piosenki to Slavica i Brać. Rok 2014 to udany rok dla muzyki reggae i hip hopu. W pierwszym gatunku sukcesy odnosił Mesajah z kompozycjami Lepsza połowa i Szukając szczęścia (w duecie z Kamilem Bednarkiem). Wśród raperów popularność odniósł KaeN z kawałkami Mimo wszystko i Zbyt wiele. Głośno było też o Sobocie, Buce i K2.

2015 rok w polskiej muzyce to trzy hity: Naucz mnie Sarsy oraz Kamień z napisem love Enej i Bądź duży Natalii Nykiel. Poza tym swoich sił próbowali Rafał Brzozowski, Bracia, Blue Cafe, a nawet Doda.

W rocznym podsumowaniu radia RMF FM w 2016 wśród polskich artystów na szczycie znalazł się Dawid Podsiadło z utworem W dobrą stronę. Za nim znalazły się damskie głosy Moniki Lewczuk, Sylwii Grzeszczak, Margaret i Ani Dąbrowskiej. Jednak najsilniej zabrzmiała Agnieszka Chylińska w utworze Królowa łez.

W 2017 roku polska muzyka nie odnotowała wielkiego, masowego hitu na miarę poprzednich lat. Tego roku powracali artyści z poprzednich lat tej dekady z nowymi propozycjami, jednak nie można powiedzieć, by któryś z nich pozostał szczególnie zapamiętany. Rok upłynął w rytmie disco polo, głównie za sprawą Sławomira i uwielbianego przez słuchaczy Miłość w Zakopanem. Zaskoczeniem był wielki powrót Kayah i jej słynne Po co.

Dwa lata temu do muzyki mainstreamowej docierać zaczęli artyści tworzący muzykę z pogranicza rocka i muzyki alternatywnej. W 2018 roku słuchaliśmy hymnu Męskiego Grania Początek, stworzonego przez trzech muzyków Krzysztofa Zalewskiego, Dawida Podsiadło i Korteza, którzy tego roku odnosili sukcesy również na solowym gruncie. W radiach i internecie królował Dawid Podsiadło i jego Małomiasteczkowy. Pierwsze kroki zaczęła też w tym świecie stawiać Daria Zawiałow, szersze grono poznało twórczość duetu The Dumplings. Oprócz reprezentacji rockowej w mainstreamie znalazło się miejsce na rap i niezwykle popularny duetu złożony z raperów Quebonafide i Taco Hemingwaya, czyli Taconafide. Lato 2018 przeminęło przy dźwiękach głosu Pawła Domagały i utworu Weź nie pytaj.

A czego słuchali Polacy w tym roku? Ponownie Daria Zawiałow, ponownie Dawid Podsiadło. Młodzi ludzie czas spędzali  się przy dźwiękach muzyki Smolastego, Shaftera i przy Ona by tak chciała Ronniego Ferrariego. Końcówka roku okazała się szczęśliwa dla młodego rapera Maty i jego kontrowersyjnego utworu Patointeligencja. Listy przebojów zawojowały dwie zwyciężczynie Eurowizji Junior: Roksana Węgiel i Viki Gabor. Należy wspomnieć o Zenku Martyniuku, który przez tę dekadę odśpiewywał swoje hity z lat 90.

Wnioski nasuwające się po analizie tych danych to na pewno fakt, że sceną muzyczną mijającej dekady rządzili młodzi. Niewielu muzyków popularnych w poprzedniej dekadzie znalazło swoje miejsce wśród nowych debiutantów. Zostali przez nich zdominowani. Natomiast wszyscy zaczynający w dekadzie 2010-2019 dalej aktywnie działają, nie spoczywając na laurach po sukcesie swoich pojedynczych utworów. Karierę zaczęło całe grono muzyków wywodzących się z różnych talent show. Najpopularniejszymi gatunkami były pop i disco polo, a także reggae, szczególnie w pierwszej połowie dekady. W drugiej do głównego nurtu trafiły rap, rock i muzyka alternatywna. Można odnotować znaczącą przewagę solistów nad zespołami, które w tej dekadzie wypadły bardzo nijak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 1 =