Grandmaster Flash zabłyśnie w Gdańsku!

Już niedługo święto dla wszystkich fanów hip-hopu! 2 grudnia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim wystąpi Grandmaster Flash!

Grandmaster Flash (właściwie Joseph Saddler) urodził się w 1958 na Barbadosie, ale wychował się w nowojorskim Bronksie. Jego młodzieńcze lata przypadały na początki rodzącej się kultury hip-hop, zaś ogromny wpływ na twórczość „mistrza” wywarł Kool DJ Herc, uważany za „wynalazcę” techniki zapętlania breaków perkusyjnych. Grandmaster udoskonalał tę technikę. Własnoręcznie stworzył mikser, co pozwoliło mu dokładnie zapętlać taneczne fragmenty lub partie perkusyjne, pod które z czasem zaczęli rapować pierwsi MC’s (m.in. legendarny Kurtis Blow).

Grandmaster Flash znany był nie tylko z mistrzowskiego prowadzenia imprez, ale też ze swoich sztuczek i popisów, m.in. obsługi gramofonów stojąc tyłem do publiczności.

Pod koniec lat 70 zebrał grupę pięciu dobrze zapowiadających się raperów, tworząc grupę Grandmaster Flash & The Furious Five, szczególnie znaną z utworu „The Message”, wykorzystanego później m.in. w grze komputerowej Grand Theft Auto: Vice City.

Każdy jego występ to hołd dla gatunku, który współtworzył i bez którego trudno wyobrazić sobie oblicze dzisiejszej muzyki. Impreza w Gdańsku będzie jego jedynym występem w Polsce, więc przypominamy: 2 grudnia, godzina 20:00. Gdański Teatr Szekspirowski. Bilety dostępne tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *