4x Gdyńska Szkoła Filmowa

4xGdyńska Szkoła Filmowa

Aż cztery filmy będziemy mogli zobaczyć w gdańskim Klubie ŻAK. Projekcja oraz spotkanie z reżyserami rozpocznie się 4 lutego o godzinie 19.00. Swoją obecność zapowiedzieli także dyrektorzy szkoły i producenci filmów: Leszek Kopeć oraz Jerzy Rados.


Wyświetlone filmy zostały nagrodzone na światowych festiwalach. Zobaczymy „One” Marty Grabickiej oraz „Prawdziwy miód” Sławomira Witka. Kolejne dwa to: nominowana w Cannes, jako pierwszy polski krótkometrażowy film fabularny, „Olena” reż. Elżbiety Benkowskiej oraz „Matka” Łukasza Ostalskiego. Twórcy to absolwenci Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Paweł Huelle (autor powieści takich jak „Ostatnia Wieczerza”, „Mercedes-Benz” czy wydanej ostatnio „Śpiewaj ogrody”). Chcąc wziąć udział w tym wydarzeniu wystarczy przyjść do Klubu Żak (al. Grunwaldzka 195/197 Gdańsk) i kupić jeden z dwóch najnowszych numerów Kwartalnika Artystycznego Bliza. Kosztuje on jedyne 10 zł i jest jednocześnie biletem wstępu.

Oto krótki opis tego co będziecie mogli zobaczyć:

Reżyser Łukasz Ostalski  opowiada o Małgorzacie, która będąc na co dzień ważnym politykiem, zostaje zmuszona do podjęcia najtrudniejszej w życiu decyzji. Tytułowa „Matka” wraz ze swoją córką jedzie do domu nad jeziorem.  Na miejscu zastaje półprzytomnego syna (narkomana) oraz zmasakrowane ciało młodej dziewczyny. Tragedia ta jest punktem wyjścia do ujawnienia skrywanych urazów. Film nagrodzono  m.in. na 13. Odense International Film Fesitval w Danii, 43. MFF MOLODIST w Kijowie oraz 43. MF Filmów Krótkometrażowych w Tampere w Finlandii. A także w Pula Film Festival w Chorwacji, Węgiel Student Film Festiwal i wielu innych.

Film dyplomowy Elżbiety Benkowskiej pt.Olena” to historia młodej pary Ukraińców  podróżujących przez Polskę do Szwecji. Film znalazł się w gronie 9 najlepszych światowych produkcji, które podczas Festiwalu Filmów Fabularnych w Cannes 2013 walczyły o Złotą Palmę w kategorii filmów krótkometrażowych. Opowieść ta została również uznana najlepszym filmem  w konkursie World Shorts & Short Anima na Sopot Film Festival. Reżyserka zaś jest ubiegłoroczną laureatką Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.

miodProdukcja Sławomira Witka „Prawdziwy miód” to historia 60-letniej Krystyny, która jest ubogą emerytką. Mieszkając w wiosce w głębi lasu, zarabia na życie sprzedając miód. Pewnego dnia przy tej samej szosie zaczynają pracować prostytutki. Początkowy konflikt stopniowo przeradza się w rodzaj zaufania i bliskości. Jest to opowiadanie o uprzedzeniach i przekraczaniu własnych granic. Film został zakwalifikowany m.in do konkursu Polskich Filmów Krótkometrażowych, 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty i pokazu filmów szkół filmowych podczas 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Ponadto został wyróżniony w konkursie głównym 10. Węgiel Student Film Festiwal.

„One” to dzieło  Marty Grabickiej, które mówi jak ważne w życiu jest zdecydowanie i wola walki o własne marzenia. Film zakwalifikowany m.in. do Konkursu Młodego Kina 38. Gdynia — Festiwal Filmowy oraz do Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych 32. Koszalińskiego Festiwalu Młodzi i Film, do konkursu na 10. Węgiel Student Film Festiwal oraz prezentowane na Festiwalu Eureka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *