Królowa Fado – Mariza w Filharmonii Bałtyckiej!

Marisa dos Reis Nunes znana jako Mariza uznawana jest za najlepszy głos portugalskiego stylu fado. Pierwszy album artystki zatytułowany ,,Fado we mnie” (2001) okazał się wielkim hitem i otrzymał poczwórną platynową płytę. Już 21 lutego będziemy mogli usłyszeć jej piękny głos w Filharmonii Bałtyckiej.

Fado to gatunek muzyczny, który powstał w XIX wieku w portach Portugalii. Jest to melancholijna pieśń wykonywana przez wokalistę i dwóch gitarzystów. Uważana jest za skarb Portugalii. Opowiada o ludzkich uczuciach i emocjach.

Mariza, jako dziecko, przeprowadziła się z Afryki do Portugalii gdzie poznała fado. Później doskonaliła swój warsztat wokalny i już jako młoda dziewczyna stała się docenioną gwiazdą. Wykracza poza kręgi muzyki świata, zachowując przy tym narodowe brzmienie. Zachwyca ludzi swoją wrażliwością i pięknem, co można usłyszeć w jej hipnotyzującym głosie. Mariza współpracowała z wieloma muzykami, takimi jak: Lenny Kravitz, Cesária Évora, Jacques Morelenbaum, Gilberto Gil, Ivan Lins, Tito Paris czy Sting.

Nowy album będzie nosić tytuł ,,Fado Bailado”, gdzie wyraźnie słychać klasyczne fado. Pojawia się również unikalne brzmienie portugalskich gitar.

Koncertowała w najbardziej prestiżowych salach na całym świecie, m.in. Carnegie Hall (Nowy Jork), Sydney Opera, Royal Albert Hall (Londyn), Alte Oper (Frankfurt), Theatro Grec (Barcelona), Moscow House of Music. Teraz przyszedł czas na Gdańsk. 21 lutego artystka wystąpi w Filharmonii Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *