Helpers’ Generation na UG!

Nie wszyscy superbohaterowie noszą peleryny, a wielu z nich mijamy każdego dnia na ulicy. Ty także możesz poczuć się jak oni! Wystarczy, że w dniach od 4 do 9 grudnia wesprzesz akcję Helpers’ Generation i zarejestrujesz się do bazy potencjalnych dawców szpiku.   

Już niedługo na terenie Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się akcja Helpers’ Generation, czyli wydarzenie organizowane przez studentów i członków AEGEE we współpracy z fundacją DKMS dla studentów. Jego głównym celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do rejestracji jako potencjalni dawcy komórek macierzystych.  

Od 4-6 grudnia w godzinach 9:00-17:00 będziemy czekać na Was na Wydziale Nauk Społecznych oraz na Wydziale Prawa i Administracji. 7 i 8 grudnia odwiedzimy Wydział Historyczny (Stary Filologiczny) oraz Wydział Biologii. 9 grudnia wracamy w mury WNS-u i WPiA. CDN razem z Radiem Mors, AEGEE Gdańsk, Uniwersytetem Gdańskim i firmą Haftwear są partnerami akcji!

Pamiętaj, że dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży więcej niż 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka oraz wypełnieniu formularza rejestracyjnego zawierającego podstawowe dane osobowe.  

Pamiętaj, aby mieć przy sobie swój numer PESEL 

Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3-4 miesięcy. Gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy tkankowe jak Pacjent chorujący na nowotwór krwi, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich Pacjentowi. 

Istnieją dwie metody pobrania:
– pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 80% przypadków)
– pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków). Nie ma to nic wspólnego z kręgosłupem! 

 Pamiętaj, że najcenniejsze lekarstwo nosisz w sobie – warto się nim podzielić! 

 

Dołącz do naszego wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/1915869431771358/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *