Anna Maria Jopek, „Minione” tanga i Kubańczycy

amjJuż 22 marca na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku wystąpi Anna Maria Jopek, prezentująca materiał z ostatniej płyty.

Nie pierwszy raz Anna Maria Jopek czerpie z dorobku muzycznego innych kultur. Na swoich poprzednich płytach inspirowała się już muzyką Dalekiego Wschodu (“Haiku”), gdzie zgłębiała japońskie brzmienia. Natomiast na “Sobremesie” były to dźwięki portugalskich kolonii. W przypadku ostatniego albumu artystka sięgnęła po muzyków z Ameryki Łacińskiej. Nagrała płytę z kubańskimi instrumentalistami, a jednym z nich jest Gonzalo Rubalcaba – współtwórca “Minionych” i zarazem jeden z najlepszych współczesnych pianistów.

Spośród setek starych tang i boler, znajdujących się na płycie, artyści wybrali te, które inspirują ich najbardziej (m.in. “To ostatnia niedziela”, “Rebeka”, “Twe usta kłamią”). Utwory stają się pomostem między tym co minione, światem lat 30-tych ubiegłego stulecia a współczesną muzyką. To też pomost między kulturami – polską, kubańską, żydowską, argentyńską i amerykańską.

Kiedy pracuję z muzykami z różnych od mojej tradycji muzycznych, zawsze zachwyca mnie ich inność. To co wnoszą w nagrania staje się moim duchowym bogactwem. Zdumiewa ogrom piękna i prawdy na skrzyżowaniu kultur i ludzkich wrażliwości. Muzyka jest językiem jedności – mówiła Anna Maria Jopek – Praca nad starymi tangami była magiczna. Rzadko zdarza się materiał takiej urody, nasycony i melancholią i tajemnicą i erotyką. Nagrywanie z Gonzalo to czysta mistyka. Obecność jaźni w każdej nucie uczy uważności i pokory – dodała artystka.

“Minione” produkuje i aranżuje Gonzalo Rubalcaba. Album w najwyższym standardzie audiofilskim zrealizował wielokrotny laureat nagrody Grammy Carlos Alvarez w legendarnym studio nagraniowym The Hit Factory w Miami na Florydzie. Wydaniu płyty towarzyszyć będzie trasa koncertowa w największych miastach Polski:

MINIONE – trasa koncertowa

Anna Maria Jopek & Gonzalo Rubalcaba

Ernesto Simpson * Armando Gola

21/03/2017 – TORUŃ / Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki

22/03/2017 – GDAŃSK / Polska Filharmonia Bałtycka

24/03/2017 – BIELSKO-BIAŁA / Bielskie Centrum Kultury

25/03/2017 – POZNAŃ / Sala Ziemi

26/03/2017 – ŁÓDŹ / Wytwórnia

28/03/2017 – WARSZAWA / Teatr Muzyczny Roma – 2 koncerty

31/03/2017 – KRAKÓW / ICE KRAKÓW

2/04/2017 – WROCŁAW / Narodowe Forum Muzyki

4/04/2017 – SZCZECIN / Filharmonia w Szczecinie

6/04/2017 – LUBLIN / Teatr Stary

7/04/2017 – LUBLIN / Teatr Stary

8/04/2017 – KATOWICE / NOSPR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *