Słowo na niedziele: Zdrowy styl życia

adwsdfZdrowy styl życia wpisał się już na stałe w powszechnie obowiązujące trendy. Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co ląduje na talerzu, a także zaczynają się więcej ruszać. Ale czy to jest chwilowa fascynacja, czy może jednak troska o swoje zdrowie?

Z pewnością każdy zetknął się z tym tematem. Jednak nie wszyscy rozumieją jego sens i popełniają sporo błędów. Część osób zaczyna swoją przygodę ze względu na jego popularność, druga część ma na celu poprawę własnego samopoczucia i sylwetki, a jeszcze inni są zmuszeni ze względów zdrowotnych. Niezależnie z jakich powodów się rozpoczyna to dobry krok w lepsze życie, które owocuje świetnym samopoczuciem i pięknym ciałem. Na zdrowy styl życia składa się kilka czynników, a są to przede wszystkim – odżywianie i aktywność fizyczna.

Zdrowe odżywianie = jedzenie bez smaku?

Tak, to powszechnie znana opinia. Trzeba jednak przyznać, że to kłamstwo. Czym więc jest zdrowe odżywianie? To przede wszystkim racjonalne podejście do tego tematu, świadomy wybór produktów, odpowiednia kaloryczność posiłków, a wszystko to dobrze uzupełnione witaminami. Decydując się na zmianę żywienia należy na samym początku mieć o tym wiedzę i nie podążać ślepo za modelami, które można znaleźć w internecie. Pierwszym krokiem jest wykluczenie z jadłospisu fast food’ów, słodzonych napoi, słodyczy. W diecie należy postawić na warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, nabiał. Nie należy rezygnować z tłuszczy, bo to w nim rozpuszczają się niektóre witaminy. Jednak nie wszystkie są dobre. Podczas zakupów należy wybierać, np. olej kokosowy, oliwę z oliwek czy prawdziwe masło. Nie rezygnujmy z przyjemności całkowicie. Jeśli od czasu do czasu zjemy kostkę czekolady czy kawałek ciasta nic się nie stanie. We wszystkim trzeba znać umiar.

Wybór należy tylko do ciebie

Drugą ważną kwestią jest aktywność fizyczna. Nie musisz katować się na siłowni jeśli tego nie lubisz. Wybierz to, co sprawia ci przyjemność. Tylko wtedy przyniesie to efekty. Rolki, taniec, fitness, spacery czy basen – wybór należy do ciebie. Dzięki temu nie będziesz odczuwać przymusu, ale przyjemność i satysfakcję z wykonanego treningu. Nawet efekty pojawią się szybciej, bo twoja głowa nie będzie skupiać się na tym, że musisz tylko chcesz. Należy także pamiętać o wysypianiu się, regularnych posiłkach i pozytywnym nastawieniu!

fitnessMorze mentorskie

Nie da się uniknąć stwierdzenia, że autorytetów w dziedzinie zdrowego stylu życia przybywa jak mrówek w mrowisku. Co druga osoba, której udało się wygrać walkę z samym sobą, własnym ciałem i pokusami chce pomagać innym. Zaczyna się od wstawiania metamorfoz, spożywanych posiłków, przykładowych ćwiczeń. Część odbiorców zazdrości, krytykuje przy czym sięga po kolejną paczkę chipsów. Druga grupa podziwia, podejmuje wyzwanie. Pada najczęściej stwierdzenie „skoro jej się udało to dlaczego ja mam nie spróbować?”. Zaczyna się wówczas życiowa rewolucja. Początek jest trudny i najgorszy do przebrnięcia. Jeśli dasz radę przez pierwsze dwa tygodnie, później już będzie łatwiej. Zazwyczaj zaczyna się od obserwowania kont osób, które przeszły rewolucję, filmików na YouTube z ćwiczeniami Ewy Chodakowskiej czy Rebeccki Louise oraz zmiany sposobu odżywania. Część korzysta z pomocy specjalistów tj. dietetyków czy innych doświadczonych osób, którzy układają jadłospis dopasowany indywidualnie do danej osoby. Powstaje również mnóstwo kont motywujących w dążeniu do nowej sylwetki. Każdy chce dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem. Pamiętaj, że nie każdy jednak posiada odpowiednie informacje i nie u wszystkich sprawdzi się ta sama opcja. Każdy organizm jest inny, reaguje inaczej na różne rzeczy. Należy podejść do tego indywidualnie, obserwować swoje ciało jak reaguje na różne czynniki.

Wolniej, a lepiej

Pierwsze skutki zmiany trybu życia przychodzą bardzo szybko. Wówczas chciałoby się jeszcze więcej i jeszcze szybciej. Jednak w tym nie ma drogi na skróty. Aby otrzymać piękny efekt, a przede wszystkim długotrwały nie należy go ponaglać. Do największego sukcesu dochodzi się małymi kroczkami, a one dadzą później ogromną radość. Aby szybciej osiągnąć cel, dużo ludzi pod presją czasu i otoczenia zaczyna obcinać kalorie i zwiększać intensywność treningu ponad własne możliwości. Dochodzi wówczas do osłabienia i przeciążenia układu, niedoborów witamin oraz innych składników. Po pewnym czasie organizm zaczyna się buntować. Ludzie nie liczą się z konsekwencjami, jakie mogą ich spotkać po takim działaniu. Dochodzą do tego słabe paznokcie, wypadające włosy, przesuszona skóra, a w najgorszym wypadku anoreksja czy bulimia. Nie wszyscy dopuszczają tę wiadomość i oszukują siebie samych. To choroba, której nie da się wyleczyć lekami, a długotrwałym leczeniem, walką i pomocą bliskich.

Zdrowy styl życia przoduje w mediach społecznościowych, można by rzec iż zawładnął światem. Coraz więcej ludzi zaczyna dbać o swoje zdrowie, zmienia żywienie i zwiększa swoją aktywność fizyczną z trasy kanapa-lodówka na fitness, spacery czy basen. Jednak mimo ogromnej domeny autorytetów w tej dziedzinie, spora część wciąż popełnia błędy. Najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalisty (dietetyka) czy na siłowni z porad instruktora, aby nie zrobić sobie krzywdy. Zdrowe społeczeństwo to szczęśliwe społeczeństwo! A ty zacząłeś już swoją przygodę?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *