Dobre Sztuki na święta: pomoc dzieciom z hospicjum

bigJedno studio, trzy ilustratorki, cztery wolne godziny w każdy piątek, sześć świątecznych kartek i siedemnastu podopiecznych hospicjum Pomorze Dzieciom. Co wyjdzie z ich połączenia? Dużo dobrego, a nawet lawina dobra. Bo dobro to przecież jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się nim dzielimy.

W dobie komputerów i innych smart i i-urządzeń, snapchatów i messengerów, czy ktoś jeszcze pamięta, że kiedyś pisało się listy, wysyłało pocztówki i kartki okolicznościowe? Na szczęście nie wszyscy o tym zapomnieli, niektórzy sobie przypomnieli, a jeszcze inni mają okazję sobie przypomnieć.

Masz 4 wolne godziny. Jak je wykorzystasz?

Szefowie studia animacji Grupa Smacznego – Łukasz Kacprowicz, Marcin Wasilewski i Robert Jaszczurowski – zaproponowali swoim pracownikom, aby w każdy piątek, przez cztery godziny pracowali nad swoimi autorskimi projektami. Paulina Ciecholewska (Dixie Leota), Anna Brautsch (Annie Brownie) i Dominika Suprun (Suprunka) w ramach tych godzin powołały do życia Dobre Sztuki. Dziewczyny wzięły na warsztat słynne dzieła sztuki i żaden Mistrz Pędzla nie mógł się czuć pewnie i bezpiecznie. – Zajęłyśmy się parodiowaniem znanych dzieł sztuki, zamieniając je w gify i przy okazji rozpoczynając swoją przygodę z animowaniem. Wszystkie trzy pracujemy jako ilustratorki, więc nie mamy z tą czynnością zbyt wiele wspólnego tak na co dzień – wyjaśnia Paulina. Ale samo parodiowanie dzieł sztuki i ich późniejsza animacja to za mało. – Skontaktowałyśmy się z fundacją Pomorze Dzieciom, gdzie dzięki Ewie Liegman zapoznałyśmy się z działalnością tego ośrodka, dowiedziałyśmy się jak dużo dobrego robią ludzie, którzy tam pracują i z jakimi mniej więcej problemami borykają się na co dzień – mówi Paulina. Zbliżające się święta Bożego Narodzenia skłoniły dziewczyny do zaprojektowania kartek świątecznych w oparciu o dzieła sztuki. Oczywiście w charakterystycznym dla siebie stylu!

Jedna kartka, wiele korzyści

Po pierwsze i najważniejsze: cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany podopiecznym Pomorze Dzieciom. Fundacja i hospicjum w tej chwili opiekuje się siedemnaściorgiem dzieci: Wiktorem, Danielem, Dominikiem, Gracjankiem, Izą, Jasiem, Kubusiem, Eleni, Łukaszkiem, Maciusiem, Mareczkiem, Milenką, Nikolą, Oliwką, Paulinką, Wiktorkiem i Nikodemem. Zmagają się ze schorzeniami onkologicznymi, chorobami metabolicznymi, zespołami genetycznymi, wadami rozwojowymi i innymi schorzeniami. Mimo tego, nadal są radosne, uśmiechają się i śmieją, uwielbiają się bawić i spędzać czas z najbliższymi. Mają marzenia i pasje, którym choroba nie jest w stanie przeszkodzić.

Po drugie: możesz sprawić komuś bliskiemu radość. Wyobraź sobie jego zaskoczenie, gdy zaglądając do skrzynki na listy i wśród sterty reklamówek i ofert handlowych, rachunków ujrzy kopertę zaadresowaną do siebie i której nie zdobi logo firmy mniej lub bardziej spod ciemnej gwiazdy. Codzienność przesycona jest szybkością, natychmiastowością i ilością komunikatów. To prawda, że urządzenia i aplikacje ułatwiają nam komunikację, ale czy takie chwilowe zwolnienie, wysłanie kartki z wyprzedzeniem, aby dotarła na święta, własnoręczne wypisanie życzeń nie będzie czymś wyjątkowym i magicznym?

Po trzecie: Dobre Sztuki to kawał… dobrej sztuki. Choć dziewczyny przyznają, że Leonardo da Vinci, Vincent Van Gogh, Frida Kahlo, Caravaggio mogą przewracać się będą w grobach pod wpływem ich działalności (od)twórczej – to ich prace są po prostu dowcipne i pięknie wykonane. Każda z nich reprezentuje trochę odmienny styl i inną kreskę, ale te różnice ubogacają całość, a wszystko stanowią spójny projekt. Świąteczne kartki odwołują się do dzieł:  Zimowy pejzaż z pułapką na ptaki (Pieter Bruegel), Śpiewające anioły, fragment ołtarza Gandawskiego (Jan van Eyck), Madonna Benois (Leonardo da Vinci), Christmas Number 1900 (J.C. Leyendecker), Modern Madonna and Child (J.C. Leyendecker).

c70265074003bf33338f86a7bb08

Jak można pomóc?

Cała akcja rozgrywa się pod skrzydłami Grupy Smacznego. Cały zestaw (6 sztuk) kosztuje 27 zł, a pojedyncze sztuki można nabyć za 5 zł. Kartki można nabywać na DaWandzie, Allegro, w restauracji Rzecz Jasna na Dolnym Mieście (planowane są również inne lokalizacje). Istnieje również możliwość odbioru osobistego na terenie Gdańska lub Gdyni.

Wspieramy całą akcję i my już swój zestaw kartek mamy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście + 6 =