Nowy Poczet Władców Polski. Świerzy kontra Matejko

dsc_0788Wizerunki polskich władców spod jego ręki znane są wszystkim. Już od czasów podstawówki widzieliśmy je w podręcznikach od języka polskiego, historii czy plastyki. Zdobią też niejedną szkolną salę, ale przede wszystkim, kształtują nasze wyobrażenie o polskich królach i książętach. A co jeżeli ktoś postanowi zmierzyć się z Mistrzem Janem Matejką i jego pocztem?

Na pomysł namalowania Nowego Pocztu Władców Polski wpadł  w 2004 roku Andrzej Pągowski, jak sam przyznaje – trochę przypadkiem, gdy uzmysłowił sobie, że Polacy Poczet Królów Matejki kojarzą z namalowanymi, kolorowymi obrazami, a nie z cyklem ołówkowych rysunków niewielkiego formatu (czym w rzeczywistości były). Do realizacji tego śmiałego projektu pasowało mu tylko jedno nazwisko – Waldemara Świerzego, współtwórcy polskiej szkoły plakatu, grafika, malarza, wykładowcy i autora setki portretów znanych postaci.

Artysta postanowił nie wzorować się na Matejce, lecz na podstawie aktualnej wiedzy historycznej i w oparciu o materiały źródłowe stworzyć dynamiczne i kolorowe portrety władców, przy jednoczesnym zachowaniu realiów epoki. Przez dziesięć lat Świerzy malował polskich władców, nie próbując ich idealizować czy ukrywać wad.

Do projektu dołączył historyk Marek Klat, który był odpowiedzialny za wiarygodność historyczną, a ponadto napisał teksty towarzyszące portretom oraz opisy w albumie.

Projekt powstał przy współpracy PKO BP, Narodowego Centrum Kultury, Kreacji Pro i osób prywatnych. Opiekę kuratorską nad wystawą sprawuje Andrzej Pągowski.

dsc_0786Warto zwrócić uwagę na miejsce wystawy – Zieloną Bramę. Wznoszono ją w latach 1564–1568 z myślą o siedzibie Trzeciego Ordynku, stuosobowej reprezentacji kupiectwa i cechów rzemieślniczych we władzach miasta. Jednak po interwencji króla Zygmunta Augusta przeznaczono ją na rezydencję władców polskich. Oprócz królowej Polski Marii Ludwiki Gonzagi – żony królów Władysława IV i Jana Kazimierza – żaden król w niej nie zamieszkał… Aż do teraz.

Wernisaż: 22 listopada (wtorek), godz. 18.00

Kiedy: wystawę można będzie oglądać od 23 listopada do 26 lutego 2017, wtorek – niedziela: 10.00–17.00

Gdzie: Oddział Zielona Brama, ul. Długi Targ 24, Gdańsk

Szczegóły dostępne na stronie MNG

Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × dwa =