Grand Video Awards 2016

grand-video-awards

fot. A.Guz/ Press

Druga edycja Grand Video Awards w liczbach to 32 nominowanych, 10 kategorii, 2 nagrody specjalne i 3 dodatkowe statuetki. Uroczysta gala rozdania nagród odbyła się 27 października w Multikinie Złote Tarasy w Warszawie. Tym razem najwięcej statuetek, bo aż 4 zdobył Krzysztof Gonciarz.

Grand Video Awards organizowane przez magazyn „Press” ma na celu nagrodzenie najbardziej wybitnych twórców polskiego YouTube’a. Jury złożone ze specjalistów takich dziedzin jak: media, reklama czy technologia ma za zadanie wyłonić zwycięzców w dziesięciu kategoriach: Vlog, Gaming, Wideotutorial, Lifestyle, Wideo popularnonaukowe, Hobby, Entertainment, Comedy, Publicystyka wideorozmowa oraz Branded content. Rozdawane są również trzy dodatkowe statuetki: Debiut Roku, Nagroda Widzów i Osobowość Roku. W tegorocznej odsłonie konkursu były również dwie specjalne nagrody: Smart TV Award od Samsunga dla najlepszego twórcy wideo w wysokiej jakości oraz od Audio Network za najlepszą ścieżkę dźwiękową.

Krzysztof Gonciarz
 – nagrodzony w kategorii Wideotutorial za film „Jak zostać youtuberem [Sztuka Składania Historii]”. Film jest częścią całego cyklu stworzonego przez Gonciarza razem z Intelem, w którym opowiada, jak ważnym narzędziem w rękach twórcy wideo jest technologia. W nagrodzonym odcinku natomiast pochyla się szczególnie nad scenariuszem i narracji w filmach na YouTube. Drugą statuetkę w kategorii Lifestyle otrzymał za „Więcej niż Jedno Życie”, czyli film o tym jak podróżowanie i ciekawość świata pozwala nam przeżyć więcej niż tylko jedno życie. Youtuber zgarnął również dwie nagrody specjalne – od Samsunga i Audio Network.

Dawid Krawiec (Przez Świat na Fazie) – zwycięzca w kategorii Vlog za film z autostopowej podróży po Pakistanie. „#30 Przez Świat na Fazie – Pakistan – Droga do Indii” to obecnie jeden z 45 odcinków Dawida, w których pokazuje swoje podróżnicze doświadczenia z takich zakątków jak: Iran, Turcja czy Wietnam.

Marek Hucz i Jan Jurkowski (G.F. Darwin) – podobnie jak w ubiegłym roku wygrali w kategorii Entertainment. Humorystyczna odsłona dni poprzedzających wielki potop „Wielkie Konflikty – odc. 15 Noe vs Bóg” to kolejny odcinek z serii, którą od początku skradli uwagę youtubowej publiczności.

Marcin i Huyen (emce kwadrat) – zwycięzcy w kategorii Wideo popularnonaukowe za film na temat tego, jak nasz mózg reaguje na strach i czym w ogóle strach różni się od lęku „Dlaczego lubimy się bać?”. Zdobyli oni również statuetkę w kategorii Osobowość Roku.

Justyna i Marcin Banasik (Pasjonaci Tv) – to duet, który okazał się najlepszy w kategorii Hobby. Statuetkę zdobyli za film „Człowiek, który jest chory na decybele”. Jego głównym bohaterem jest Mateusz Jaworski, który po godzinach pracy specjalizuję się w zakładaniu wyjątkowych nagłośnień w samochodach.

Marcin Jankowski (projektHumans) – zdobył statuetkę w kategorii Publicystyka wideorozmowa za film „Babcia Bogusia, co lubić grać w gry [Projekt Humans #8]”, jest to rozmowa z Panią Bogusią, która od dziesięciu lat jest na emeryturze, ale czas spędza dość wyjątkowo – uczęszcza na Uniwersytet Trzeciego Wieku, maluje i jest gejmerką. Jej ulubioną serią gier jest Uncharted. Kanał projektHumans zdobył również statuetkę za Debiut Roku.

Martin Stankiewicz – swoim filmem wyprodukowanym dla Coca-Coli z okazji Świąt Bożego Narodzenia wygrał kategorię Branded content. „Jak podarować radość (parodia)” to 7-minutowy film, który jest jedną z wielu odsłon współpracy Youtuberów z tą marką.

Karol Gązwa (Blowek) – według jury nakręcił on najlepsze wideo w kategorii Gaming – „Mama lepsza w Slither.IO? (Slither. IO)”, film dość wyjątkowy jeśli chodzi o tę strefę YouTube’a, ponieważ Blowek, jak wskazuję tytuł, gra w nim razem ze swoją mamą.

o. Adam Szustak (Langusta na palmie) – za wideo „Dobranocka [#2] Słoń” zdobył Nagrodę Widzów, czyli zgromadził najwięcej głosów internatów, którzy na wszystkie zgłoszone filmy mogli głosować przez stronę internetową. Poprzez historię słońca próbuję uświadomić jak często każdy z nas za szybko rezygnuję z inicjatyw, które w jego życiu mogłyby stać się czymś najważniejszym.

Każdy z laureatów oprócz statuetki otrzymał 4000 zł oraz zaproszenie do YouTube Space w Berlinie. Grand Video Awards to odpowiedź na rosnący potencjał wciąż dość nowego medium. Łukasz Skalik, jeden z członków jury, zwrócił uwagę na to, że na przestrzenie ostatniego roku można zauważyć wzrost jakości i profesjonalizmu w tworzeniu wideo na YouTube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *