„The Other Side/Po drugiej stronie” w Gdańskiej Galerii Fotografii

fot. Bertien van Manen

fot. Bertien van Manen

Wiadomo, że po drugiej stronie trawa jest bardziej zielona, a słońce jaśniej świeci. Co jednak kryje się za drugą stroną żelaznej kurtyny? Czy fotografom z zachodu udało się uchwycić tę jaśniejszą stronę naszej szarej rzeczywistości? 

Już 21 kwietnia w Gdańskiej Galerii Fotografii otwarta zostanie wystawa prac dwunastu holenderskich artystów: Ad van Denderen, Bertien van Manen, Vincent Mentzel, Leo Erken, Bert Verhoeff, Sabine Joosten, Piet den Blanken, Bert Spiertz, Hans van den Boogaard, Hans van der Meer, Ton Broekhuis, Ad Nuis. Fotografowie zaprezentują swoje prace, które wykonali w Europie Środkowej i Wschodniej od roku 1979 do przełomowego 1989.

Na wystawie będzie można zobaczyć ważne momenty historyczne w byłych krajach komunistycznych, takie jak powstanie związku zawodowego „Solidarność”, upadek muru berlińskiego czy rewolucja rumuńska, ale także zdjęcia zwyczajnych ludzi, pracujących i wypoczywających, ich codzienność i zwyczajność. Zestawienie przełomowych wydarzeń, bohaterów zapisanych na kartach historii oraz „bohaterów powszedniości” ukazuje zaskakujący i wieloaspektowy krajobraz bloku wschodniego.

Ekspozycja „The Other Side” to nie tylko historia krajów europejskich okresu transformacji, ale także przegląd holenderskiego fotoreportażu lat 80. i początku 90. XX wieku. Fotografiom towarzyszyć będzie odautorski komentarz, ukazujący dokładne okoliczności powstania zdjęć.

Wystawę wspiera Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie w ramach Prezydencji Królestwa Niderlandów w Unii Europejskiej 2016. W ramach wydarzeń towarzyszących odbędzie się wykład otwarty Ad Nuisa. Na spotkanie zapraszamy 21 kwietnia o godzinie 14 w Audytorium ASP (Targ Węglowy).

Kiedy: wernisaż 21 kwietnia, godz. 19.00, wystawa czynna od 22 kwietnia do 26 czerwca

Gdzie: Gdańska Galeria Fotografii, Zielona Brama, ul. Długi Targ 24

Wstęp: wolny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *