Solidarni z Białorusią, czyli festiwal kultury białoruskiej

solidarni z BiałorusiąIdealna okazja do poznania białoruskiej kultury nadarzy się już w tę sobotę – 9 kwietnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Podczas imprezy nie zabraknie atrakcji, które przybliżą i pomogą zrozumieć białoruską kulturę. Uczestnicy festiwalu będą mogli m.in. wziąć udział w warsztatach językowych,  wysłuchać opowieści podróżniczych czy zobaczyć jak powstają tradycyjne dania z kuchni naszych sąsiadów.

Chcesz nauczyć się kilku zdań w języku białoruskim? Pomoże Ci w tym Gleb Labadzenka. Dziennikarz, poeta, przewodnik po Białorusi i jeden z założycieli inicjatywy MOVA NANOVA (język na nowo) poprowadzi warsztaty dla wszystkich, którzy chcą poznać język białoruski.

Spotkanie z białoruskim politykiem opozycyjnym, uznanym przez Amnesty International za więźnia sumienia, to kolejny punkt festiwalu. Mikałaj Statkiewicz będzie starał się przekonać uczestników festiwalu, że inna Białoruś jest możliwa.

Kolejną opowieść o Białorusi będzie można usłyszeć z ust Eugenii Mancewicz. Białoruska dziennikarka przybliży swoje podróże autostopem przez Białoruś. Podczas spotkania będzie również możliwość obejrzenia serii filmów krótkometrażowych przygotowany przez grupę BULBA MOVIE.

Dla miłośników (i nie tylko) robótek ręcznych organizatorzy przygotowali warsztaty artystycznego malowania toreb akrylem. Zajęcia poprowadzi białoruska projektantka Vika Ladis. Zaprezentuje ona swój dorobek, będzie również okazja do kupna jej kreacji.

Po sztuce będzie czas na kuchnię. Jesteś ciekawy jak smakują Hračaniki z grzybami czy Dźmuhaŭcy twarožnyje? Koniecznie wybierz się na live cooking. Powstawanie tradycyjnych dań naszych sąsiadów przybliży Konstantin Lipski – kucharz-amator pochodzący z Białorusi.

Grupa z Trójmiasta, czyli zespół LABORATORIUM PIEŚNI, wykona pieśni białoruskie i ukraińskie. Festiwal zakończy zespół PAWA, który wykona energiczny miks folku i współczesnej muzyki elektronicznej.

Okazuje się, że by poznać białoruską kulturę wcale nie trzeba wyjeżdżać. Wystarczy wybrać się na festiwal do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Atrakcji jest tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Program:

12.00–14.30: Warsztaty języka białoruskiego MOVA NANOVA, rezerwacja miejsc
12.00–15.00: Warsztaty artystycznego malowania toreb ZOSTAŃ PROJEKTANTEM MODY
12.30–15.00: Kuchnia białoruska + degustacja LIVE COOKING, rezerwacja miejsc
15.00–16.30: Spotkanie podróżnicze AUTOSTOPEM PO BIAŁORUSI
                      Pokaz filmów krótkometrażowych BULBA MOVIE
17.00–18.30: Spotkanie z Mikałajem Statkiewiczem INNA BIAŁORUŚ JEST MOŻLIWA
19.00: Koncert LABORATORIUM PIEŚNI i PAWA

 

Gdzie: Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk, pl. Solidarności 1

Kiedy: 9 kwiecień 2016 r. (sobota)

Wstęp wolny!

Więcej informacji: www.ecs.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *