Po tym tekście na pewno wyjdziesz z domu

Gym

Astronomiczna zima rozpoczęła się 22 grudnia.  Za oknem biało, wietrznie i zimno. To powoduje, iż najchętniej zakopalibyśmy się pod grubą kołdrą i zapadli w sen zimowy. Niskie temperatury, a nawet kilka mroźnych dni z rzędu potrafią zniechęcić każdego, nawet do wychodzenia z domu… ale nie Ciebie!

Niesprzyjające warunki atmosferyczne nie powinny być głównym powodem rezygnowania z aktywności fizycznej. Nie ma co się dziwić, jeśli po świętach jesteśmy o kilka kilogramów ciężsi. Leżenie tylko spowalnia metabolizm – czas się wziąć za spalanie kalorii!

Sala fitness/Siłownia

Coraz bardziej popularne w dzisiejszych czasach stają się kluby fitness oraz siłownie. Nie brzmi to zachęcająco, bo te miejsca jeszcze kojarzą się z „wielkimi plerami”, „karkami” i „bajcepsem”. Nic bardziej mylnego! Od lat istnieją eleganckie kluby fitness, które oferują dostęp do nowych i zadbanych urządzeń, trenerów, saun i basenów oraz udostępniają bogatą ofertę ćwiczeń. Zajęcia często prowadzone są przy muzyce uatrakcyjniając w ten sposób ćwiczenia. Warto wybrać takie treningi które nie tylko dostarczają naszemu ciału dużo korzyści, ale również mamy przy tym ogromną frajdę. Kluby fitness oraz siłownie posiadają szeroką gamę zajęć a więc warto z nich  korzystać.

Trening należy dopasować do własnych potrzeb. Na początku trzeba najpierw odpowiedzieć na pytanie czy chcemy poprawić kondycję, wzmocnić mięśnie, schudnąć czy po prostu zrelaksować się? Jeżeli zależy nam, aby w krótkim czasie stać się „fit”, warto zacząć uprawiać cross fit. Jest to dyscyplina, która dostarcza ogromną dawkę wysiłku, po której nasze nogi odmawiają posłuszeństwa. Jak wyglądają takie ćwiczenia? Robimy wszystko! Skaczemy, biegamy, podnosimy ciężary, podciągamy, czyli zaciskamy zęby i wyciągamy siódme poty. Efektem jest poprawa kondycji, siły, wydolności i szybkości. Cross fit może uprawiać każdy!

Sporty zimowe

Podczas jazdy na snowboardzie nasze muskuły aktywnie pracują. Żeby wprawić w ruch deskę angażujemy mięśnie ud i łydek. Jadąc robimy wszystko, aby się nie przewrócić, więc podczas utrzymywania równowagi pracują mięśnie tułowia i stóp.

skiingJazda na nartach to również spory wysiłek dla organizmu. Poza pracą ud i łydek, angażowane są także mięśnie pośladów, brzucha, grzbietu i barków. Sporty zimowe są dla osób w każdym wieku, dlatego też często na stokach zauważamy rodziny jeżdżące wspólnie na nartach. Niektórzy z nas mieli okazję poznać ich tajniki już w dzieciństwie, są też tacy, którzy nigdy jeszcze nie zdobyli tej umiejętności. Nic straconego!

Na kurs można zapisać się zawsze, a co najlepsze mieszkańcy Pomorza nie muszą jechać na drugi koniec Polski, by nauczyć się jazdy na nartach. Taką możliwość oferuje nam chociażby Łysa Góra w Sopocie. Na terenie stoku znajduje się szkółka narciarska, która udostępnia kursy na wszystkich poziomach zaawansowania. Łysa Góra jest dobrym  miejscem do jazdy, szczególnie dla początkujących. Innym miejscem na Pomorzu, który umożliwia nam dostęp do uprawiania sportów zimowych jest Ośrodek wypoczynkowy „Koszałkowo-Wieżyca” oraz Stok w Przywidzu.

Jazda na łyżwach natomiast, w przeciwieństwie do nart, nie wymaga drogiego sprzętu i kupowania nierzadko drogich karnetów. A jest źródłem dobrej zabawy. Sport ten sprawia, że bardzo intensywnie pracują nie tylko mięśnie nóg, ale również dolna partia pleców i brzuch, przez co nasza sylwetka jest wyprostowana, ręce i barki pomagają utrzymać właściwą postawę.  Aby uprawiać ten sport potrzebujemy lodowiska, a w Gdańsku bez problemu możemy znaleźć kilka. Lodowisko w Hali Olivia lub na Placu Zebrań Ludowych. Sztuczne lodowisko znajduje się także na głównym placu Skweru Kuracyjnego na Molo w Sopocie.

danceTaniec

Od lat popularny wśród młodych ludzi jest hip hop i coraz bardziej dancehall. Interesująca, a zarazem zmysłowa jest bachata. Jest to bardzo zmysłowy rodzaj tańca porównywany często do bluesa. Bachatę tańczy się w bliskim kontakcie z partnerem. Ważne są odpowiednie ruchy bioder.

Dla osób, które po prostu chcą się poruszać, ciekawą alternatywą jest zumba. Jest to połączenie elementów tańca latynoamerykańskich z elementami fitness. W choreografii możemy dostrzec elementy hip-hopu, samby, salsy, sztuk walki, tańca brzucha. Zawarty w niej został także trening siłowy. Zumba to zabawa dla wszystkich, bez względu na wiek, tuszę i poziom sprawności. Tego rodzaju tańce sprawiają, że nasze zmysły są bardziej wyostrzone, czujemy się odprężeni i zrelaksowani. Jednocześnie jest to doskonały trening całego ciała. Angażuje mocno mięśnie brzucha i grzbietu.

Bieganie

Na samą myśl o bieganiu zimą nas wstrząsa, większość zapewne myśli, że to okazja do złapania jakiegoś choróbska. Wcale nie musi tak być! Wystarczy odpowiedni ubiór i odrobina motywacji.

Wśród początkujących biegaczy popularny jest strój na cebulkę. Łatwiej w ten sposób regulować temperaturę, przede wszystkim jest nam cieplej niż w jednej grubszej warstwie. Jednocześnie należy odrzucić zasadę „im cieplej tym lepiej”.  Ubieramy się tak, jakby na zewnątrz było 10 stopni więcej.run

Podczas biegania należy zakryć głowę i twarz. Bawełnie mówimy stanowcze nie! Lepiej jest zainwestować w koszulki z oddychającego materiału, które odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Warto również pamiętać, szczególnie zimą, o butach biegowych.

Po pierwszym biegu o motywację nie trzeba się martwić, uwalniane endorfiny podczas uprawiania sportu załatwią sprawę.

W Trójmieście możemy znaleźć kilka dobrych miejsc dla sportowców. Alejka z Brzeźna do Sopotu, biegnąc wzdłuż niej można skręcić do okolicznych parków.  Przyjemnie biega się na Stogach, w otoczeniu lasu, alejek, jeziora i plaży. We Wrzeszczu po obu stronach ulicy Jaśkowej Doliny są piękne tereny, można zatem zrobić sobie bieg górski. Inne: Bastiony na Dolnym Mieście, Góra Gradowa, ścieżka wzdłuż Kanału Raduni. Bieg poprawia naszą kondycję i kształtuje smukłą sylwetkę.

Ćwiczenia domowe

Ćwiczenia w domu są  dobrym rozwiązaniem dla leniwych i tych, których trudno przekonać do spędzenia aktywnie czasu poza domem. Mogą też stanowić  formę rozgrzewki przed jazdą na nartach, łyżwach, tańcem czy biegiem. Mnóstwo filmików z ćwiczeniami w Internecie,  to zazwyczaj pierwsze miejsce gdzie znajdujemy ciekawe inspiracje i motywacje.

 

Nie pozostaje nam nic innego jak ruszyć do akcji! Napiszcie w komentarzach, jakie są inne sposoby na trening zimą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *