Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016

Powinniśmy być niezmiernie dumni, iż piękne polskie miasto – Wrocław, zostało wybrane Europejską Stolicą Kultury 2016. W ciągu tego roku będzie mogło zaprezentować nie tylko swoje życie kulturalne, ale regionu i całej Polski! Przed Wrocławiem stoi nie lada wyzwanie – setki projektów, tysiące wydarzeń kulturalnych. Nad wszystkim czuwają kuratorzy, ustalający program różnych dziedzin kultury. Nie zapominajmy o tysiącach ludzi zaangażowanych w to, by jak najlepiej wypromować Europejską Stolicę Kultury 2016.

Wrocław flickrWreszcie się doczekaliśmy! Wrocław oficjalnie zainicjował rok 2016 jako Europejska Stolica Kultury. Jako czwarte miasto pod względem liczby ludności w Polsce, promuje się jako „Miasto Spotkań”. Warto wykorzystać ten czas, by odwiedzić, zwiedzić i przeżyć niezapomniane chwile na magicznym Dolnym Śląsku.

Idea, by użyć kultury do głębszego zintegrowania Europejczyków, zrodziła się 13 czerwca 1985, podczas spotkania Rady Unii Europejskiej. Przedstawiła ją grecka minister kultury Melina Mercouri. Inicjatywa Europejskich Miast Kultury szybko się przyjęła. Pierwszym Europejskim Miastem Kultury były Ateny. EMK były także m.in.: Madryt, Lizbona, Dublin czy Kopenhaga. Podobna inicjatywa pojawiła się również w Ameryce. W 1999 roku jej nazwę zmieniono na Europejskie Stolice Kultury. 

Już w 2008 roku, kiedy zadecydowano, by Wrocław wziął udział w konkursie na ESK 2016, poprzeczka była wysoko postawiona. Aplikacja konkursowa miasta: „Przestrzenie dla piękna”, w 2011 roku okazała się najlepszą ze wszystkich i wygrała (drugim miastem z tytułem ESK zostało hiszpańskie San Sebastian). 

Wrocław to nie tylko Sky Tower, Hala Stulecia czy Wrocławska Fontanna, choć oczywiście, są to jedne z największych atrakcji, które się tam znajdują. To także wiele innych, godnych obejrzenia miejsc.

Panorama RacławickaPanorama Racławicka

Muzeum sztuki, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zostało założone w 1893 we Lwowie, a we Wrocławiu istnieje od 1980 roku. Co takiego wyjątkowego tam znajdziemy? Obraz Bitwa pod Racławicami namalowany przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka w latach 1893–1894. Dzieło przedstawia bitwę pod Racławicami (z 1794 roku), jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej, w której wyszło zwycięsko wojsko polskie pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki. Zwiedzający mogą się poczuć jak gdyby byli w środku toczących się walk. Warto wydać na bilet 20-30 zł, by móc przyjrzeć się niezwykłemu kunsztowi malarskiemu.

Stary Ratusz WrocławStary Ratusz

Późnogotycki budynek, znajdujący się na wrocławskim Rynku, jest jednym z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce, a zarazem jednym z głównych zabytków architektonicznych Wrocławia. Ten wiekowy budynek powstawał w kilku etapach budowlanych, na przestrzeni około 250 lat (od schyłku XIII wieku aż po wiek XVI).

Współcześnie Ratusz mieści oddział wrocławskiego Muzeum Miejskiego – Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, stanowiąc niejako jego główny eksponat. Ratusz można zwiedzać od środy do soboty w godzinach 10.00-17.00, w niedzielę od 10.00-18.00. W środę wstęp jest bezpłatny. Ponadto w piwnicach Ratusza znajduje się Piwnica Świdnicka, jeden z najstarszych lokali gastronomicznych w Europie.

Sky TowerSky Tower

To najwyższy budynek w Polsce w kategoriach wysokość do dachu oraz wysokość do najwyżej położonego piętra. Wraz z dwoma innymi budynkami stanowi kompleks mieszkalny, biurowy, handlowo-usługowy i rekreacyjny. Sama budowla robi ogromne wrażenie, ale to nie gabaryty przyciągają rzesze turystów do oglądania, lecz konkretny punkt. A mianowicie Punkt widokowy w Sky Tower, który pozwala oglądać Wrocław z unikalnej perspektywy. Punkt znajduje się na 49. piętrze drapacza chmur, na wysokości około 200 metrów. Nie trzeba obawiać się długiego czasu jazdy na szczyt, gdyż wjeżdża się na niego bardzo szybkimi windami. Ceny nie są wygórowane, gdyż w dni powszednie bilety można zakupić za 6-11 zł, a w weekendy za 8-15 zł.

AfrykariumAfrykarium

Okazuje się, że w stolicy Dolnego Śląska są atrakcje, których nie zobaczymy nigdzie indziej. Jedną z nich jest Afrykarium, znajdujące się w Ogrodzie Zoologicznym. Jest to oceanarium prezentujące ekosystemy wodne (morskie i słodkowodne) oraz lądowe fauny Afryki. Kompleks otwarto w 2014 roku i jest on pierwszym tego typu obiektem w Polsce. Co możemy tam zobaczyć? Rafę koralową Morza Czerwonego, możemy zajrzeć na dno Nilu, do Wielkich Rowów Afrykańskich, Kanału Mozambickiego, plaż Wybrzeża Szkieletów i dżungli dorzecza Kongo. Są tu rekiny, płaszczki, które można podziwiać spacerując przezroczystym tunelem. Niezwykłe jest to, że konstrukcja umożliwia przepływanie stworzeniom wodnym obok nas i nad naszymi głowami. W Afrykarium zobaczymy też m.in. pingwiny, kotiki i hipopotamy rzeczne. Zdecydowanie warto wydać 30-40 zł, by móc obejrzeć nie tylko samo Afrykarium, lecz również zwiedzić cały Ogród Zoologiczny.

Teatr_PolskiTeatr Polski

Gdzie się wybrać, by pełną piersią poczuć kulturę? Do teatru. Wrocław oferuje wiele ciekawych teatrów, m.in. Teatr Lalek, Teatr Muzyczny Capitol i… Teatr Polski, który jest wojewódzką instytucją kultury. Założony w 1949 roku jako Państwowy Teatr Dolnośląski we Wrocławiu, obecną nazwę nosi od roku 1969. Składa się z trzech scen: Sceny Kameralnej, Sceny na Świebodzkim oraz Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego. To właśnie ten teatr jest kojarzony z nagonką na spektakl „Śmierć i dziewczyna”.

W ciągu tego roku Wrocław oferuje wiele ciekawych eventów. Takich jak koncert Ennio Morricone, którego już 23 lutego zobaczymy i usłyszymy w Hali Stulecia. Muzyk ostatnimi czasy został nagrodzony Złotym Globem za muzykę do najnowszej produkcji Quentina Tarantino „Nienawistna ósemka”. Innym kulturalnym wydarzeniem będzie wystawa „Marilyn Monroe na fotografiach”. Od 17 lutego w Domku Miedziorytnika można podziwiać wystawę oryginalnych fotografii autorstwa Miltona H. Greene’a, który portretował Marilyn Monroe podczas pracy na planie zdjęciowym do filmu „Przystanek autobusowy” („Bus Stop”). Nie zabraknie sławnych pisarzy, takich jak norweski autor kryminałów Jo Nesbø. Powieści skandynawskiego autora od lat królują na listach bestsellerów – na całym świecie sprzedano dotąd ponad 27 milionów egzemplarzy jego książek, w tym ponad milion w Polsce. Wielu z pewnością kojarzy głównego bohatera książek Nesbø – komisarza Harry’ego Hole.

Europejska Stolica Kultury może się poszczycić wieloma atrakcjami, na których zwiedzanie trzeba by było poświęcić wiele dni. Wystawy, koncerty, spotkania ze znanymi ludźmi kultury – każdy znajdzie coś dla siebie. Większość wystaw w muzeach jest darmowa, a studentów obowiązuje zniżka. Poza tym, jest wiele pubów i pijalni z regionalnymi i czeskimi piwami. Sami wrocławianie przyznają, że miasto najpiękniejsze jest nocą, po zmroku, kiedy zapalają się kolorowe światła na ulicach i otwierają się drzwi do klimatycznych pubów. Za dnia można się więc uduchawiać wysoką kulturą oraz zwiedzić unikalne miejsca, a nocą zaczerpnąć nieco rozrywki.

O wszystkich atrakcjach i wydarzeniach kulturalnych odbywających się we Wrocławiu w ramach ESK możecie przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *