Antywalentynkowy przegląd filmowy

american-beauty-originalDzień zakochanych bez romantycznej kolacji, kwiatów i czerwonych serduszek? Dlaczego nie! Poniżej przedstawiamy propozycje dla tych, którzy mają alergię na Walentynki i w ten jeden dzień w roku lubią oglądać filmy, które niekoniecznie są historią miłosną.

American Beauty

Film opowiada historię kilku ostatnich dni z życia pewnego Amerykanina klasy średniej. Lester Burnham (Kevin Spacey) nie potrafi dogadać się z rodziną, a jego jedynym przyjacielem jest młody dealer. Nie cieszy go już dobry samochód czy piękny dom. Problemy zawodowe przepełniają czarę goryczy. Lester postanawia coś zmienić, odnaleźć sens i radość życia. Jedną z szans na odmianę wydaje się flirt z koleżanką córki. W „American Beauty” nie wszystkim spodoba się przedstawiony humor. Nie każdy będzie zachwycony dialogami. Jednak jest to świetny film ze wspaniałą grą aktorską, rewelacyjnym scenariuszem i miłą dla ucha ścieżką dźwiękową. Potwierdzeniem wielkości filmu jest zdobycie przez niego pięciu Oscarów: za scenariusz oryginalny, zdjęcia, dla Kevina Spacey, reżysera i tej najważniejszej dla najlepszego filmu roku. Reżyser stworzył film, w którym za wszelką cenę stara się nas przekonać, że mimo monotonii, ogólnej frustracji, można w końcu odnaleźć sens życia.

fot_018_A82

Zaginiona dziewczyna  

To historia o małżeństwie, w którym bardzo, ale to bardzo źle się dzieje. Nick i Amy Dunne obchodzą właśnie piątą rocznicę ślubu. Nim jednak zdążą ją uczcić, Amy znika. Podejrzenia padają na męża. Nick coraz więcej kłamie i szokuje niewłaściwym zachowaniem. Najwyraźniej coś kręci, ale czy rzeczywiście jest zabójcą? Z siostrą Margo u boku próbuje udowodnić swoją niewinność. To nie tylko trzymający w napięciu kryminał osnuty wokół niebezpiecznej gry między małżonkami. To także interesująca i intrygująca historia obyczajowa, która przynosi wiele niespodzianek, po poznaniu których nic nie jest już takie, jak się wydawało na początku.  Jedno jest pewne, po seansie każdy z was będzie chciał zostać singlem.

Szczęki

Kultowy film Stevena Spielberga, klasyk kina grozy, jeden z najlepszych thrillerów w historii. Główny bohater, Martin Brody  to szeryf na letniskowej wyspie Amity, gdzie wiedzie niemal sielskie życie. Jego najpoważniejsze interwencje dotyczą źle zaparkowanych aut i rozrabiających dzieci, a życie rodzinne szeryfa to też idylla. Wszystko legnie w gruzach, gdy plaże zostaną sterroryzowane jest przez olbrzymiego rekina ludojada. Ogromną siłą „Szczęk” są efekty specjalne. Rekin po dziś dzień budzi w widzach grozę, a muzyka John’a Williams’a tylko ją potęguje. Nie musimy widzieć ludojada w całości żeby poczuć złowieszczy dreszczyk. Dodatkowo Spielberg genialnie zbudował klimat filmu oszczędnie budując napięcie.

originalNagi instynkt

Film wybitnie antywalentynkowy. Niejednemu mężczyźnie uzmysłowi, że ślepa miłość może pociągnąć za sobą bolesne konsekwencje. Właściciel klubu nocnego w San Francisco zostaje brutalnie zamordowany. Śledztwo prowadzi detektyw Curran, a główną podejrzaną jest piękna pisarka Catherine Tramell, która do perfekcji opanowała sztukę manipulacji ludzkimi emocjami. Zafascynowany jej urodą Curran daje się wciągnąć w zmysłową grę. W trakcie śledztwa zaczyna tracić zawodową czujność, co może okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Film zbudowany jest na solidnej, trzymającej w napięciu fabule i nie brakuje w nim, oprócz nagich ciał, fenomenalnych zwrotów akcji. Do tego świetna gra aktorska Sharon Stone i Michaela Douglasa, którzy stworzyli jeden z najlepszych duetów filmowych.

Wyspa tajemnic

W szpitalu Ashecliff, zakładzie leczniczo-penitencjarnym dla groźnych, chorych umysłowo przestępców, w niezrozumiałych okolicznościach znika ze swojej celi jedna z pacjentek. Na wyspę przypływają dwaj szeryfowie federalni: stary wyga po przejściach, Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) oraz jego nowy partner Chuck Aule (Mark Ruffalo). Ich zadanie wydaje się oczywiste. Odnaleźć zaginioną. Szybko dowiadujemy się jednak, że Danielsa dręczą własne demony i szeryf miał inny powód, by poprowadzić śledztwo w szpitalu Ashecliff. Im dłużej policjanci przebywają na wyspie, tym pojawia się więcej niewyjaśnionych wątków i nieścisłości. Ten psychologiczny thriller nie tylko trzyma ciągle w napięciu, ale też pozostawia mnóstwo miejsca na domysły i uzupełnianie elementów układanki przez samego widza. Martin Scorsese doskonale wykreował atmosferę odcięcia od świata. Całość potęgują bardzo dobre zdjęcia, a także gra aktorów. Zarządzający całą placówką dr John Cawley (Ben Kingsley) idealnie wpisuje się w atmosferę niedopowiedzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − 10 =