Zostań dawcą! Otwórz usta, pobierz wymaz!

dkms1Przygotowania do finału studenckiego projektu pod hasłem „Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie” dobiegają końca. W dniach 11 i 12 grudnia na ponad 100 uczelniach wyższych z kilkudziesięciu miast Polski studenci, ambasadorzy, wolontariusze połączą swe siły w walce z białaczką. Możecie zarejestrować się również na gdańskich uczelniach!

Wszystko za sprawą Fundacji DKMS, która kolejny raz organizuje Dni Dawcy Szpiku. Ogólnopolska akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku wśród studentów w bieżącym roku akademickim trwać będzie dwa dni. Przygotowania, które zgromadziły w jednym miejscu młodych, ambitnych i wrażliwych ludzi, trwają od października. Dla chorych często jedyną szansą na życie jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego, dlatego wszystkim włączonym w działania fundacji zależy na jak największej liczbie zarejestrowanych kandydatów.

W Gdańsku zrobić to będzie można 11 i 12 grudnia miedzy 11.00, a 18.00 w czterech miejscach: na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, w głównych gmachach Akademii Muzycznej i Politechniki Gdańskiej oraz w Collegium Biomedicum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Rejestracja w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych jest bezpłatna, bezbolesna, trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga od nas niemal żadnego poświecenia. Ważne jednak, aby była świadoma, ponieważ podejmowana jest na całe życie.

dkms2W miejscach rejestracji na wszystkich chętnych czekać będą wolontariusze gotowi rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące rejestracji oraz postępowania w przypadku odnalezienia genetycznego bliźniaka. W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Aktualnie zarejestrowanych jest ponad pół miliona osób (w tym ponad 390 tys. w bazie działającej od 2008 roku Fundacji DKMS) gotowych oddać cząstkę siebie, aby uratować komuś życie. Rejestracja odbywa się za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej. Dawcą może zostać każdy między 18 a 55 rokiem życia (ważący przynajmniej 50 kg i nie mający dużej nadwagi). Ważne, aby każdy zgłaszający się miał przy sobie dokument z numerem PESEL. Informacje o sposobach pobierania komórek macierzystych od zgodnego genetycznie dawcy, kryteria wykluczające możliwość rejestracji oraz wszelkie fakty i mity znajdziecie na stronie internetowej Fundacji DKMS: http://www.dkms.pl/choose.html

Spotkajmy się 11 i 12 grudnia na naszych uczelniach! Wszyscy możemy uratować komuś życie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *