Festiwal „Sputnik nad Polską” po raz dziewiąty

sputnikRusza 9. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Najlepsze, najnowsze kino rosyjskie zagości w klubie Żak w dniach 18-23 grudnia.

Od metaforycznego „Lewiatana” przez przenikliwego „Durnia”, zabawne „Gorzko!” aż do filmów „Pod elektrycznymi chmurami” i „Pionierzy marzyciele” – kinematografia naszych wschodnich sąsiadów nie zwalnia tempa i w każdym momencie udowadnia swoją wysoką formę. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” to z kolei doskonała okazja do zapoznania się z tymi filmami, które rzadko kiedy znajdują dla siebie miejsce w regularnej dystrybucji kinowej.

W ramach dziewiątej edycji nasi widzowie będą mogli obejrzeć 5 filmów startujących w Konkursie Głównym „Sputnika” 2015 – każdy z nich porusza odmienną, ale aktualną problematykę. W zestawie znalazły się zarówno produkcje nawiązujące do poetyki kina młodzieżowego („14+”), jak i filmy zaangażowane społecznie („Norweg”, „No Comment”, „Ucieczka z Moskwabadu”). Jednym z ważniejszych punktów repertuaru z pewnością będą seanse kontemplacyjnego „Zbawienia” – nowego filmu Iwana Wyrypajewa, twórcy pamiętnego „Tlenu” (w obu filmach jedną z głównych ról zagrała Karolina Gruszka) – oraz „Frankofonii” autorstwa Aleksandra Sokurowa, jednego z najwybitniejszych reżyserów współczesnego kina (patrz: „Rosyjska arka” czy „Faust”). „Frankofonia” przez wielu krytyków została okrzyknięta najlepszym filmem ostatniego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Wielość perspektyw, tematyczna różnorodność, narracyjna oryginalność i estetyczna wiarygodność – jak co roku „Sputnik nad Polską” będzie najcenniejszym uzupełnieniem naszej wiedzy o rosyjskiej kinematografii. Wciąż mocnej, wyrazistej, odważnej i poszerzającej horyzonty.

Program:

18.12 / 18.00
ZBAWIENIE / r. Iwan Wyrypajew / Rosja, Polska / 2015 / 94′

19.12 / 18.00
NORWEG / r. Aliona Zwancowa / Rosja / 2015 / 108′

20.12 / 18.00
FRANKOFONIA / r. Aleksander Sokurow / Rosja / 2015 / 87′

21.12 / 18.00
NO COMMENT / r. Artiom Tiemnikow / Rosja / 2014 / 107′

22.12 / 18.00
UCIECZKA Z MOSKWABADU / r. Daria Połtorackaja / Rosja / 2015 / 91′

23.12 / 18.00