„Straszny Dwór” na scenie Opery Bałtyckiej

straszny dwórNajwiększe dzieło Stanisława Moniuszki zagości na deskach Opery Bałtyckiej. „Straszny Dwór” i jego melodie czekają na trójmiejskich melomanów. Premiera już 13 grudnia!

Marek Weiss o spektaklu: „Sienkiewicz, Matejko, Moniuszko – taka jest aktualna trójca wieszczów. Krasiński i Słowacki nie sprawują już rządu dusz. Tylko Mickiewicz ze swoim niepodważalnym autorytetem stoi na czele wszystkich, ale głównie dzięki kultowi, jakim darzymy „Pana Tadeusza”. A więc nostalgia sarmacka i sny o potędze wciąż są podstawowym paliwem narodowej dumy. Nie zmienił tego Wyspiański ani Gombrowicz. Nie zmienili tego luminarze PRLu. Kochamy nasze szlacheckie tradycje, waleczność, honor, odwagę i Miecznika, który ten kodeks cnót wylicza Damazemu, jako warunek ubiegania się o rękę córki. Nie raz obserwowałem oburzenie na widowni, kiedy reżyser szydził z tej postaci i opatrywał jej arię dwuznacznym cudzysłowem.

Ale jednak spór z Sarmacją jest podstawowym motorem naszej kultury. Prawie każdy polski twórca czuje się w obowiązku zabrać udział w tej dyskusji. Prawie każdy polski widz żywo kibicuje w tych sporach. Nawet pokolenia, które wydają się już kosmopolityczne i dla których narodowe cnoty należą do lamusa obciachowych tematów ze szkolnej ławy, tak naprawdę tęsknią za wyprawą w głąb przeszłości i odkrywaniem prawdy o swoich korzeniach. A więc zagrajmy to jeszcze raz i dodajmy tu i teraz swoje przekonanie, że heroiczna poezja, na której zostaliśmy wychowani ma też swoją niebagatelną cenę, którą niespodziewanie trzeba będzie zapłacić”.

Inscenizacja i reżyseria: Marek Weiss
Kierownictwo muzyczne: Tadeusz Kozłowski, Libretto: Jan Chęciński
Scenografia: Hanna Szymczak

Kiedy: 13 grudnia o 19.00 (premiera), następne pokazy: 15.12 (wt) – 16.12 (śr) godz. 19.00, 19.12 (sob) godz. 19.00, 20.12 (nd) godz. 17.00, 15.01 (pt) – 16.01 (sob) godz. 19.00, 17.01 (nd) godz. 17.00, 19.01 (wt) godz. 19.00