„Klub kawalerów” w Teatrze Muzycznym

klub-kawalerów-plakat„Klub kawalerów” to polski musicalowy klasyk. Zekranizowany i wielokrotnie wystawiany, teraz otwiera swoje podwoje w gdyńskim Teatrze Muzycznym. Premiera już 14 grudnia.

Co może zrobić kilku panów z wyższych sfer, którzy nie mają dobrych doświadczeń w kontaktach z kobietami? Z pewnością wiele rzeczy, lecz jedną szczególną jest założenie „klubu kawalerów”. Sojusz sześciu dżentelmenów, zdeklarowanych przeciwników małżeństwa, przejdzie jednak wyjątkowo trudny sprawdzian, kiedy znów pojawią się one – kobiety.

„Klub kawalerów” wyszedł spod pióra Michała Bałuckiego, słynnego pisarza galicyjskiego. I choć zdecydowanie najpopularniejszym jego utworem jest „Za chlebem”, czyli „Góralu, czy ci nie żal”, które przeszło do kanonu piosenki biesiadnej, to Bałucki dał się poznać przede wszystkimi jako intelektualista wyczulony na zagadnienia społeczne. A przy tym niepozbawiony poczucia humoru. Świadczą o tym jego liczne i cieszące się dużym powodzeniem komedie, które powstawały w ciągu trzech ostatnich dekad XIX wieku.

Z tekstem wydanego w 1890 r. „Klubu Kawalerów” na potrzeby gdyńskiej adaptacji zmierzy się Justyna Celeda – reżyser z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem. Do tej pory kojarzona była m.in. ze szczecińskim Teatrem Współczesnym, znanym z kooperacji z młodymi twórcami, poszukującymi nowych, interesujących rozwiązań scenicznych. Do współpracy przy komedii Bałuckiego zaangażowała aktorów, których stałym bywalcom Teatru Muzycznego przedstawiać nie trzeba. W role tytułowych kawalerów wcielą się Rafał Ostrowski, Sasza Reznikow, Tomasz Więcek, Andrzej Śledź, Mateusz Deskiewicz i Marek Sadowski. Na scenie towarzyszyć im będą m.in. Anna Andrzejewska, Aleksandra Meller oraz MartaMagdalena Smuk.

Jak w przypadku większości adaptacji utworów o tak szacownym wieku, nasuwa się pytanie, na ile aktualne okażą się zawarte w nim treści. W dobie mody na bycie singlem (lub singielką) można być jednak spokojnym o poziom gdyńskiego „Klubu Kawalerów”. Tak jak i oto, że wojna płci nadal będzie niewyczerpanym tematem do żartobliwych obserwacji.

 

Premiera: 14.12.2013 r. (pierwszy wolny obecnie termin – 30 stycznia 2014 r.)

Bilety: 40-50 zł (ulgowy) oraz 60-70 zł (normalny)

Miejsce: Nowa Scena Teatru Muzycznego w Gdyni

Czas trwania spektaklu: 2 godz. 30 min (jedna przerwa)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − 6 =