Kumernis, czyli o tym jak świętej panience broda rosła

kumernisNieszczęśliwa miłość młodej dziewczyny prowadzi do… postanowienia o zostaniu świętą. Co z tego wyjdzie w praktyce? Odważna, nietypowa rozrywka. Czyli premiera spektaklu „Kumernis, czyli o tym jak świętej panience broda rosła” w Teatrze Muzycznym w Gdyni. 

Jedna z najlepszych, polskich reżyserek  Agata Duda-Gracz przygotowuje niezwykle emocjonalny a zarazem odważny spektakl dla wszystkich, którzy w Teatrze Muzycznym szukają czegoś więcej niż rozrywki. W roli tytułowej zobaczymy Magdalenę Kumorek- aktorkę i wokalistkę, znaną szerszej publiczności z serialu „Przepis na życie”. Jej ukochanego Cyryla zagra Cezary Łukaszewicz występujący m. in. w serialu „Aż po sufit!”. Na specjalnie zaaranżowanej Nowej Scenie powstaje imponujących rozmiarów ikona- obraz na którym rozgrywać się będzie akcja sceniczna spektaklu. To pierwsze przedstawienie w naszym teatrze, gdzie cała muzyka wykonana będzie wyłącznie w oparciu o ludzkie głosy.

Kumernis to historia młodej dziewczyny, która rozczarowana miłością do ukochanego Cyryla i otaczającą ją rzeczywistością postanawia zostać… świętą. Ale jacy są święci? Jaki jest świat w ogóle? Na to spróbują odpowiedzieć artyści Teatru Muzycznego. A widzów jeszcze przed spektaklem intrygują tak:

kumernis 2„Nie ma zła w ogóle, nie ma dobra w ogóle. Nie ma ich,  choć istnieją heroicznie tworzone opowieści o tym, by dało widzieć się świat wyraźny, możliwy do sprawiedliwej oceny. Świat niekoniecznie rozważany. Święty albo nikczemny. Albo inaczej – świat przepełniony świętością albo upadły ciężarem zła. Świetliście niebiański lub czerwony od krzywdy. Świat jak z obrazu, zatrzymanego w bezczasie momentu, który potrafimy opisać z dumną pewnością.  Świat zapomnianych pytań dlaczego i prostych wytłumaczeń, wypowiadanych bez zawstydzenia  raz po raz „bo tak”. Ale przecież jesteśmy jednak historią, nasze sądy, przeświadczenia są elementami jakiejś gigantycznej opowieści, w jakiej tkwimy, pragnąc nazywać nawet to, co niezrozumiałe. Opowieści o tym, co święte i martwe ale i bezpieczne. I o tym co złe, prześladujące ale i gwałtowne.

Do tego wierzymy, że nasze  istnienie jest winą, bo zmienia, bo mozolnie zmaga się z napotykaną rzeczywistością, walczy z wszystkim, co śmiertelne, niszcząc to, co niebiańskie. Pożądamy świętości i doskonałości, jednocześnie z wrodzoną pokorą nie doceniając, że samo istnienie nasze jest wielkim darem. A przynajmniej istnieje możliwość by się nim stało. Tkwimy w poczuciu winy i wyobcowania wobec tych, których tą samą naszą historią nazwaliśmy świętymi.  I układamy biedne nasze skalane winne losy.

Czy jednak zdarza nam zapytać się o to, co znaczy świętość? Zapytać bez lęku i uniżenia. Nawet szczerze zwątpić w katastrofalnie niedostępne określenie świętości. Jak można porównywać  się do kategorii, o które nie pytamy, w które nie wątpimy?”

Pokazy przedpremierowe 28.10 – 29.10  godz. 19.00, bilety: normalny: 65, 75 zł, ulgowy: 45, 55 zł

Premiera 30 października, piątek, godz. 19.00, bilety 100 zł

Następne pokazy: 10.11 – 12.11 godz. 19.00, 13.11 godz. 19.00, 21.01 godz. 19.00, 22.01 – 23.01 godz. 19.00, 24.01 godz. 17.00, bilety: normalny: 65, 75 zł, ulgowy: 45, 55 zł (wtorek-czwartek) i normalny: 75, 85 zł
ulgowy: 55, 65 zł (piątek-niedziela)

Polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście − 1 =