Panny Wyklęte/Wygnane w Gdyni

Panny Wyklęte 25.09.2015Niektórzy to pamiętają, inni znają to wyłącznie ze słyszenia. Niektórzy tego doświadczyli, inni mają nadzieję, że nic podobnego ich w życiu nie spotka. W Gdyni w dniach 24-26 września odbędzie się festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Jego ideą jest ukazanie roli polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistami w latach 1939 – 1989. Jednym z głównych punktów programu jest koncert Panien Wyklętych/Wygnanych.

Projekt Panny Wyklęte od 2013 roku cieszy się niemałą popularnością, pomimo iż porusza niezwykle trudny historycznie temat. Przybliża on los Żołnierzy Wyklętych, zesłań, głodu dziesiątkującego wiele rodzin, życie ludzi, którzy tak bardzo kochali Polskę, że byli w stanie poświęcić dla niej wszystko. Współczesne artystki młodego pokolenia opowiadają muzycznie o ludzkich tragediach i powojennych doświadczeniach.

Autorem projektu jest Dariusz Malejonek z zespołu Maleo Reggae Rockers. Wokalnie projekt wspierają m.in. Kasia Kowalska, Marika, Kasia Malejonek, Lilu, Marcelina, Mona, Ania Brachaczek i zespół Dziewczyny. Do tej pory wydano trzy albumy „Panny wyklęte” (2013), „Panny wyklęte. Volume 1: Wygnane” (2014) oraz Panny „Wyklęte.Volume 2: Wygnane” (2015) . Zarówno materiał studyjny, jak i trasa koncertowa odniosły ogromny sukces i pokazały, że Polacy są gotowi na podejmowanie takich tematów i że o historii nie trzeba opowiadać wyłącznie za pomocą tradcyjnych form, ale można to zrobić zupełnie inaczej, zabierając odbiorców w wyjątkową historyczno-muzyczną wyprawę.

Koncert Maleo Reggae Rockers i Panien Wyklętych/Wygnanych odbędzie się w piątek, 25 września, o godzinie  20:00 na placu Grunwaldzkim w Gdyni. Wstęp bezpłatny!

Szczegółowy program festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *