Planszówki – reaktywacja #2

DSCN0959 W zeszłym tygodniu pisaliśmy o powrocie planszówek, badaliśmy ich historię, rodzaje i jednym tchem wymienialiśmy te najlepsze. Dzisiaj przejdziemy od teorii do praktyki! Przemierzymy wspólnie najlepsze gdańskie planszówkostacje i dowiemy się, co jeszcze Trójmiasto ma do zaoferowania fanom „gier bez prądu”.


Niektórzy do grania w planszówki podchodzą niemal jak do rytuału, zapalając świeczki, zaciągając zasłony i puszczając nastrojową muzykę. Inni przedkładają profanum nad sacrum i rozkładają się, gdzie tylko się da – na leśnej polance, na pikniku, w parku na ławce. Tak czy inaczej, nie można zaprzeczyć, że granie w planszówki wymaga specjalnej oprawy. W Gdańsku zdecydowanie jest gdzie grać, więc z pewnością każdy wybierze najdogodniejsze miejsce dla siebie.

 

DSCN0960Trop IV: Gdzie grać?

Table-Top Cafe
adres: Karola Szymanowskiego 2, Gdańsk
kategoria: lunch bar/ kawiarnia
godziny otwarcia: pon. – czw. 7:30 – 21:00, pt – sob. – do ostatniego klienta, ndz. 10:00-19:00

– Z planszówkami działamy od niecałych czterech miesięcy. Przychodzą już do nas stali bywalcy. O dziwo, najwięcej ludzi nie pojawia się w weekend, a w środku tygodnia. Najdłużej zdarzyło nam się siedzieć do wpół do czwartej – mówi pani Edyta Dudek, właścicielka kawiarni. – Najczęściej odwiedzają nas studenci, a rodziny z dziećmi przychodzą pograć głównie w niedzielę, w godzinach przedpołudniowych.

– Po pierwszym przekroczeniu progu w Table-Top Cafe od razu wiedziałem, że jestem we właściwym miejscu, jeśli chodzi o spotkanie z przyjaciółmi i wspólne rozgrywanie planszówek – mówi Dominik, student inżynierii materiałowej i zapalony gracz.
– Rodzina, która prowadzi interes, jest niesłychanie sympatyczna i pomocna w każdej kwestii. Wspólnie budują przyjazną atmosferę. Wystrój jest miły dla oka, wręcz artystyczny. Wybór gier jest spory i różnorodny, a wszystko to razem sprawia, że chce się tam wracać i grać, grać, grać…

Table-Top Cafe to jednak nie tylko planszówki, ale też miejsce zdrowego odżywiania. Właściciele nie używają w swoich daniach ulepszaczy smaku czy konserwantów. Biały cukier zastępują miodem, stewią lub cukrem trzcinowym, a zamiast zwykłej mąki używają orkiszowej. Kolorowe, niezwykle apetycznie wyglądające jedzenie w połączeniu z wielobarwnym, niemal bajkowym wystrojem, tworzą miejsce niezwykle przytulne, wiosenne i radosne. Świetna alternatywa dla pubów!

 

DSCN0964Klub Metro
adres: Leona Miszewskiego 12/13, Gdańsk
kategoria: pub/klub studencki
godziny otwarcia: czw. 18:00 – 1:00, pt. 18:00 – 2:00, sob. 18:00 – 4:00

– W planszówki można u nas pograć w każdy czwartek od 18 do 1 w nocy, ale jeśli zajdzie potrzeba, to siedzimy dłużej. Gracze najchętniej sięgają po „Dixit”, „Osadników z Catanu”, „Speech” „Dobble”… w zasadzie to po wszystko – mówią ze śmiechem Topik i Rzęchu, pracownicy pubu.
– Ściągamy także gry na życzenie klientów – rozmawiamy z nimi i zakupujemy to, na co aktualnie jest potrzeba. Można też przyjść z własną planszówką i podzielić się nią z innymi. Przynajmniej raz w miesiącu organizujemy turnieje – dzisiaj akurat rozgrywamy „Neuroshimę Hex” , przeprowadzamy także quizy.

Jeśli gracze czegoś nie rozumieją (instrukcje niektórych planszówek naprawdę przypominają labirynt Fauna) lub biorą jakąś grę po raz pierwszy do ręki, to personel Metra bardzo chętnie pomaga i przystępnie tłumaczy zasady i inne zawiłości.
– Często spędzam wolny czas przy grach planszowych – mówi Przemek, student mechatroniki i miłośnik planszówek. – Oczywiście w gronie przyjaciół. Moim ulubiony miejscem do grania jest Metro. Mają szeroki wybór gier, niedrogie piwo i często niespodziewanie spotykam tam znajomych. Z planszówek zdecydowanie najbardziej lubię Grę o Tron, ale też „Carcassonne lub jakieś inne gry strategiczne. Polecam wszystkim takie spędzanie wolnych wieczorów.

Świetna muzyka i klimatyczne wnętrze, utrzymane w czerwono–ciemnej tonacji, sprzyjają wieczornym rozgrywkom. Oprócz czwartkowej „Planszówkomanii” w piątki w Metrze organizowane jest KaraROCKe, czyli karaoke z najlepszymi rockowymi hitami wszech czasów. W soboty można bawić się na imprezach lub różnego rodzaju koncertach – od tych reggae, przez rock’owe aż po metalowe.

 

DSCN0970Pub Polufka
adres: 80-432 Gdańsk, Konrada Leczkowa 18
kategoria: pub/klub studencki
godziny otwarcia: pn.-czw. 17:00 – 1:30, pt.-sob. 17:00 – 2:30, nd. 17:00 – 0:00

– Najczęściej odwiedzają do nas dorośli i studenci. Jeśli chodzi o rodziny z dziećmi to raczej wolą skorzystać z naszej wypożyczalni (Polufka oferuje także odpłatne wypożyczanie planszówek do domu). Najwięcej graczy pojawia się w czwartek, ale w zasadzie przez cały tydzień jest grupa osób, które przychodzą na planszówki – mówi Anita, barmanka. – Jeśli jest taka potrzeba, to organizujemy turnieje, na przykład 15 czerwca odbędą się u nas eliminacje do Mistrzostw Polski w grze Splendor. Turniej finałowy odbędzie się w listopadzie, w trakcie Festiwalu GRAMY.

– Polufka jest naprawdę świetna. Często przychodzimy tam ze znajomymi, żeby pograć w planszówki – stwierdza Zofia, studentka dziennikarstwa. – Jestem największą fanką gry „Wsiąść do pociągu” na świecie, więc byłam wniebowzięta, kiedy okazało się, że mogę ją tam znaleźć. Planszówek jest bardzo dużo, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Atmosfera sprzyja takim rozrywkom; kiedyś dostaliśmy nawet lampkę, żeby widzieć wszystko lepiej. I piwo jest dobre. Żyć, nie umierać!

Polufka to idealne miejsce do grania. Duże stoły, specjalne oświetlenie i obrusy, które zapobiegają gubieniu elementów, sprawiają, że nawet najprostszą karciankę można rozegrać na profesjonalnym poziomie.
Oprócz gier planszowcyh Polufka słynie jeszcze z dwóch rzeczy – transmisji sportowych (w jakości HD) i piwa – łącznie ponad 100 gatunków!

Trop V: Co jeszcze?

Oprócz grania w pubach i kawiarniach w Trójmieście istnieją jeszcze inne, cykliczne wydarzenia związane z planszówkami.

Gdańskie Stowarzyszenie Fantastyki „Alkor”

W każdą środę w godzinach 16:00 – 20:00 w siedzibie klubu na ulicy Jaśkowa Dolina 7, koło Manhattan-u, podczas spotkań każdy może pograć w gry planszowe. Są także sesje gier fabularnych. „Alkor” organizuje również GAFA , czyli Gdańską Akcję Fantastyki Aktywnej. W środy i soboty czerwca będzie można pograć w gry planszowe, a także uczestniczyć w dyskusjach i prezentacjach na tematy ogólnofantastyczne. Przewidziany jest także turniej gry figurkowej „X-wing”.

Festiwal GRAMY 

Festiwal GRAMY to cykliczny, organizowany co pół roku – w edycji wiosennej i jesiennej, festiwal gier planszowych. To największe tego typu wydarzenie w Polsce. W czasie dwóch dni (soboty i niedzieli) można skorzystać z oferty ponad siedmiuset różnych gier.
Ostatnia edycja festiwalu miała miejsce 16-17 maja w Gdyni. Kolejna, tym razem jesienna odsłona wydarzenia, przewidziana jest na 21-22 listopada w Gdańsku.

Fot. Iga Jaruszewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *