Biblioteczka #3 – Wegetarianizm

WinogronaW tej odsłonie cyklu znajdziecie książki związane z wegetarianizmem, weganizmem, a także prawami zwierząt. Ta literatura jest skierowana do wszystkich, nie tylko do osób na diecie bezmięsnej.

Jonathan Safran Foer „Zjadanie zwierząt”

Książka opisuje drogę autora do wegetarianizmu. Znajdziecie w niej różne wypowiedzi hodowców zwierząt, rozważania na temat etyczności jedzenia mięsa, ale także opis jego produkcji. Treść jest w niektórych momentach drastyczna, ale całość jest napisana tak, by mógł ją przeczytać każdy, szczególnie niewegetarianie. Foer jest również autorem bestsellerów „Wszystko jest iluminacją” oraz „Strasznie głośno, niesamowicie blisko”, dlatego „Zjadanie zwierząt” jest napisane w przystępny sposób, a całość jest tak skonstruowana, by tworzyła spójny wywód. Jeśli chcecie być świadomi, co ląduje na Waszym talerzu, zajrzyjcie do tej właśnie książki.

GranolaMarta Dymek „Jadłonomia. Kuchnia roślinna”

Wegańskich książek kucharskich na polskim rynku jest niewiele. Marta Dymek swoją stroną jadlonomia.com, a także wydaniem książki, przyczyniła się do promowania weganizmu w naszym kraju. Według autorki kuchni roślinnej może spróbować każdy i nie powinien być zawiedziony. Ponieważ weganie mają ograniczoną ilość składników, nauczyli się wyczarowywać niesamowite potrawy. I tak w „Jadłonomii” znajdziecie przepisy na przeróżne dania, desery, ale także smalec z fasoli, różne rodzaje sosów, pieczywa czy past do kanapek. Ogromną zaletą przepisów Marty jest ich prostota, ale także niewykorzystywanie wymyślnych i niestety najczęściej drogich składników, które są popularne szczególnie w wegańskiej kuchni. Więc nawet jeśli Wasz budżet jest skromny i nie macie zbyt wiele czasu na gotowanie, ta książka podsunie Wam ciekawe pomysły.

Pies„Poza gatunek” (Joanna Wydrych) oraz „Książka o prawach zwierząt” (Joanna Wydrych, Katarzyna Biernacka)

Te dwa tytuły są stosunkowo podobne i wydało je to samo wydawnictwo – Fundacja Czarna Owca Pana Kota. Książki są dostępne za darmo w wybranych punktach stacjonarnych, ale także w kilku sklepach internetowych ze zdrową żywnością (m.in. vegekoszyk.pl czy sweetpiggy.com.pl). Książki poruszają temat aktywizmu na rzecz zwierząt. Pierwsza zawiera przede wszystkim wywiady z różnymi działaczami, w drugiej są artykuły opisujące historię praw zwierząt. Obie książki są bardzo ciekawe i poruszają ważny problem, który w Polsce jest dosyć duży. Im więcej osób będzie o nim słyszało, tym łatwiej będzie można go rozwiązać.

W następnej części przeczytacie o książkach, demaskujących największe kłamstwa naszej cywilizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *