I zaczyna płynąć… muzyka

1392187__krW sobotę (28 marca) w murach  jednej z najstarszych świątyń Gdańska, w Kościele p.w. św. Mikołaja odbył się Koncert Wielkopostny Polskiego Chóru Kameralnego poświęcony pamięci Andrzeja Koseckiego.

Koncert Polskiego Chóru Kameralnego zgromadził w zimny, sobotni wieczór dziesiątki słuchaczy. Muzyka płynęła, a odtwarzanie i stwarzanie świata dźwięków przeniosło słuchaczy w podniosły, nostalgiczny  nastrój Wielkiego Tygodnia. Sobotni występ dedykowany został pamięci zmarłego 17 lutego Andrzeja Koszewskiego, wybitnego kompozytora, muzykologa, którego dzieła chóralne miał zaszczyt wykonywać Polski Chór Kameralny. Wśród zebranych gości znaleźli się między innymi żona artysty, pani Krystyna Koszewska oraz jego wnuk Adam Wajdziak. Słowo o kompozytorze, jego twórczości oraz uczniach wygłosiła pani Alina Kurczewska z Radia Merkury Poznań. 

W programie koncertu znalazły się utwory artystów takich jak: Andrzej Hakenberger, Henry Purcell, Gregorio Allegri, Antonio Lotti, Krzysztof Penderecki i Samuel Barber. Wśród zaprezentowanych dzieł  nie mogło zabraknąć również kompozycji autorstwa Andrzeja Koszewskiego (m.in.  utworu „Stabat Mater”, którego światowego prawykonania mieli okazję wysłuchać goście zabrani tego wieczoru w murach kościoła. św. Mikołaja).

Niezapomniane wydarzenie, któremu towarzyszą niesamowite emocje.  Piękne, ponadczasowe treści zawarte w poruszających aranżacjach i interpretacjach.  Polski Chór Kameralny udowodnił, że nie potrzeba nawet instrumentów, aby poruszyć słuchaczy stwierdziła Marta, która z niekrytym wzruszeniem opuszczała koncert. Wieczór zakończył utwór „Zdrowaś Królewno Wyborna”, który Andrzej Koszewski dedykował papieżowi Janowi Pawłowi II.

O Polskim Chórze Kameralnym można powiedzieć bardzo dużo. Należy on do najznakomitszych profesjonalnych chórów kameralnych na świecie. Istnieje od 1978 roku i powstał z inicjatywy Ireneusza Łukaszewskiego. Tworzy go dwudziestu czterech muzyków pod batutą dyrygenta Jana Łukaszewskiego. Wypracowana przez lata perfekcja pozwala na to, aby w jego repertuarze znajdowała się muzyka zarówno z baroku, klasycyzmu, jak i kompozycje współczesne wykonywane w formach oratoryjnych, operowych czy utworów a capella. O obszerności programu oraz zainteresowań zespołu potwierdzają również liczby. Chór nagrał ponad 70 płyt i kaset, dzięki którym aż osiemnastokrotnie został nominowany do nagrody Fryderyk. Bogata historia, piękna tradycja, niezwykłe osiągnięcia… Najtrafniej opisał go Artur Matys, mówiąc:  Najpierw na scenę wychodzą strojne Soprany i Alty. Ich krok jest nieśpieszny i elegancki. Tuż za Paniami podążają Tenory i Basy. Mija chwila i przed Chórem pojawia się Dyrygent. Zapada cisza oczekiwania. Maestro podnosi ramiona, śpiewacy biorą bezszelestny wdech i… zaczyna płynąć Muzyka.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na kolejne występy Polskiego Chóru Kameralnego: 3 kwietnia o godz. 21.00 wystąpi w Bazylice Mariackiej Wniebowzięcia NMP w Gdańsku podczas wydarzenia „Muzyka i Słowo na Wielki Piątek”, zaś 16 kwietnia o godz. 18.00 w Dworze Artusa zagra koncert w ramach VIII Gdańskiego Festiwalu Muzycznego „Jan Sebastian Bach, Motety”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *