Czy kapłan Voodoo obalił komunizm?

sztukaznikania_plakatFilmowy laureat Planete+ Doc Film Festival już od 6 grudnia w Gdyńskim Klubie Filmowym. Kwartalnik Artystyczny Bliza zaprasza na trójmiejską premierę filmu „Sztuka znikania” w reżyserii Bartosza Konopki i Piotra Rosołowskiego.

Film dokumentalny opowiada nieznaną historię haitańskiego kapłana voodoo, Amona Frémona, który na zaproszenie Jerzego Grotowskiego w 1980 roku odwiedził Polską Rzeczpospolitą Ludową. Jest to spojrzenie na czasy socjalizmu oczami obcokrajowca, który żywo komentuje naszą historię. Amon obserwując polskie realia, na wzór Adama Mickiewicza z „Dziadów”, odprawia rytuał voodoo, aby uwolnić Polaków od złych mocy. „Sztuka znikania” to nowy film twórców nominowanego do Oscara „Królika po Berlińsku”. Autorem muzyki jest, znany trójmiejskiej publiczności, założyciel zespołu Ścianka – Maciej Cieślak.

Kwartalnik Artystyczny „Bliza”, Gdyńska Szkoła Filmowa i Gdynia Kulturalna rozpoczęli wspólny projekt spotkań z filmami Planete+Doc Film Festival. W comiesięcznych cyklach widzowie będą mogli zobaczyć nietuzinkowe filmy dokumentalne nagrodzone na Planete+Doc oraz wielu innych festiwalach w Europie i na całym świecie. Po projekcjach odbędą się dyskusje z osobami, które dzięki zdobytemu doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy uświetnią zaprezentowane filmy komentarzem.

Premiera „Sztuki znikania” odbędzie się 6 grudnia o godz. 20:30 w Klubie Filmowym w Gdyni.

Bilety do nabycia z Kwartalnikiem Artystycznym Bliza (jeden z dwu najnowszych numerów) lub na miejscu w cenie 10 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 4 =