18/12/2024

CDN

TWOJA GAZETA STUDENCKA

Z czym się ye yerbę?

4 min read
fot. waynewhuang
fot. waynewhuang

Być może część z Was już ją piło, część tylko o niej słyszało, a część nie ma pojęcia o czym mowa. Co to jest yerba mate i dlaczego student w zbliżającym się okresie sesji powinien wiedzieć o jej istnieniu?

Zapoznajmy się

Yerba mate to rodzaj herbaty przygotowywanej z wysuszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego, gatunku drzewa występującego naturalnie w Ameryce Południowej. Nie jest to jednak zwykła herbata, gdyż w swoim składzie zawiera kofeinę. W zależności od gatunku jej zawartość w yerbie waha się od 0,7 do 2 procent. Stąd też herbata ta staje się wśród dorosłych coraz bardziej popularna, spełniając rolę zamiennika kawy.

Czysta yerba w smaku przypomina zieloną herbatę. Jest to dość charakterystyczny produkt i nie każdemu może przypaść do gustu. Producenci jednak wyszli naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i susz z ostrokrzewu zaczęli uzupełniać o różne aromaty. Stąd też yerba z dodatkiem cytryny, pomarańczy, mango czy charakterystycznych dla Ameryki Południowej ziół.

Yerba może być podawana w zwykłych szklanych czy ceramicznych naczyniach, jednak większą frajdę sprawia picie jej ze specjalnych mate. Mate to specjalne naczynko wykonane z drewna bądź z wyżłobionej tykwy – rośliny tropikalnej przypominającej dynię. W skład zestawu do picia wchodzi jeszcze bombilla, czyli specjalna metalowa rurka z sitkiem pełniąca funkcję filtrującej fusy słomki.

chcia

Sposób parzenia różni się od zwykłych herbat. Podstawowa bardzo ważna różnica to temperatura wody, jaką zalewamy susz. Musi to być koniecznie woda o temperaturze zbliżonej do 70 stopni. Nie musimy wkładać termometru do czajnika, po zagotowaniu wystarczy poczekać od 8 do 10 minut, wtedy wrzątek traci właśnie jakieś 30 stopni ciepła. Nasz napar możemy zalewać na nowo kilka razy, w zależności od rodzaju i jakości produktu. Z kolejnymi uzupełnieniami yerba jest nieco słabsza, jednak nie musimy przygotowywać nowej dopóki czuć charakterystyczny smak i aromat. Również ilość suszu jest o wiele większa niż podczas zaparzania np. zwykłej zielonej herbaty. Tutaj musi on wypełniać minimum połowę naczynia. Z biegiem czasu, gdy już odkryjemy swój własny idealny przepis, przygotowywanie będzie samą przyjemnością.

Zdrowsza niż kawa

Oprócz właściwości pobudzających, yerba ma korzystny wpływ na nasze zdrowie dzięki zawartości witaminy A, C, B1 i B6 oraz magnezu, potasu i wapnia. Pijąc ją zlikwidujemy objawy zmęczenia i pobudzimy w naturalny sposób nasze ciało i umysł, poprawimy koncentrację i podniesiemy naszą sprawność intelektualną i fizyczną. Czego więcej potrzeba nam w sesji do nauki? Teoretycznie zawsze mamy kawę i napoje energetyczne jako „wspomagacze”, z których niektórym trudno zrezygnować. W ich składzie ze świecą jednak szukać tylu pozytywnych dla naszego organizmu witamin i minerałów.

Poza działaniem wspomagającym zakuwanie do egzaminów, yerbę poleca się osobom, które dbają o figurę. Reguluje przemianę materii i wspomaga trawienie, może sprawić, że poczujemy się najedzeni pomimo spożycia mniejszej porcji jedzenia na kolację. Ponadto yerba ma zbawienny wpływ na system nerwowy, uspokaja i odpręża po męczącym dniu.

Gdzie zaopatrzyć się w zapasy?

Yerbę najlepiej kupić w sklepie internetowym, tam wybór będzie największy i w najkorzystniejszej cenie. W sklepach nadal ciężko spotkać ten rodzaj herbaty, a jeśli już trafimy na produkt, cena jest dość wygórowana. W marketach raczej w ogóle jej nie znajdziemy, trzeba wytężać wzrok w sklepikach tematycznych z np. ze zdrową żywnością bądź – co ciekawe – z piwami regionalnymi. Do egzaminów zostało jeszcze trochę czasu, więc warto poszukać w Internecie yerby, która najbardziej przypadnie nam do gustu. Może znajomi będą chcieli zamówić razem z Wami, by wypróbować jej działanie.

14765941466_e3d4431738_z

W zależności od wielkości opakowania i oczywiście rodzaju, ceny oscylują wokół kwoty 20 zł za pół kilograma. Taka paczka powinna starczyć na dwa tygodnie. Są też o wiele mniejsze warianty do wyboru. Zatem jeśli nie udało nam się namówić znajomych, i chcemy tylko skosztować yerba mate, możemy zakupić saszetki z ilością gotową do zaparzenia.

W większych miastach można trafić na lokale, w których serwuje się yerbę. Jednak wiele jeszcze brakuje, by napój ten pojawił się jako pozycja w menu obok kawy i herbaty.

Zachęcamy do spróbowania yerby, tym bardziej w czasie zbliżającej się wielkimi krokami sesji. Być może zaprzyjaźnicie się z nią od pierwszego łyka!

 

Więcej informacji na temat tego szczególnego napoju znajdziecie na portalu Drogadosiebie.pl !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + siedemnaście =