Zanim skończę studia, uratuję życie

zostan-dawcaCzwarta edycja studenckiego projektu pod hasłem „Dwa wymazy i do bazy”, mającego na celu rejestrację potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych zbliża się wielkimi krokami. Już 26 i 27 listopada na uczelniach wyższych w całym kraju wolontariusze zjednoczą się w walce z białaczką podczas finału akcji fundacji DKMS. Będziecie mieć okazje zarejestrować się również w trójmiejskich uczelniach!

Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji projektu, akcja trwać będzie dwa dni. Poprzedzony tygodniami intensywnych przygotowań finał ma na celu zarejestrowanie jak największej liczby osób, które być może w przyszłości będą mogły podarować komuś drugie życie.dwawymazydkms

Dzięki zaangażowaniu oraz działaniom  studentów – Ambasadorów Fundacji DKMS, do tej pory na uczelniach udało się zarejestrować ponad 37 000 potencjalnych dawców, spośród których prawie 30 zostało faktycznymi dawcami. Każdy z nich poświęcił wcześniej tylko kilka minut na przeprowadzenie wstępnego wywiadu medycznego, wypełnienie formularza oraz pobranie wymazu z błony śluzowej policzka. Wszyscy mają nadzieję, że i tym razem dzięki swojemu poświęceniu zachęcą ludzi do świadomej rejestracji w bazie.

Tym razem w walce z rakiem krwi, siły połączyło całe Trójmiasto.  Na wszystkich chętnych 26 i 27 listopada w godz. 11.00- 18.00 czekać będą wolontariusze na Uniwersytecie Gdańskim (na wydziałach: Filologicznym, Nauk Społecznych oraz Ekonomicznym), Politechnice Gdańskiej, Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych oraz w Akademii Marynarki Wojennej.

dkmsW Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że cierpi na nowotwór krwi, czyli białaczkę. Zachorować może każdy, ale i każdy może pomóc. Przeszczep komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy często okazuje się jedyną szansą na przeżycie. Rejestracja odbywa się za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej. Dawcą może zostać każdy między 18 a 55 rokiem życia (ważący przynajmniej 50 kg i nie mający dużej nadwagi). Ważne, aby każdy zgłaszający się miał przy sobie dokument z numerem PESEL. Informacje o sposobach pobierania komórek macierzystych od zgodnego genetycznie dawcy, kryteria wykluczające możliwość rejestracji oraz wszelkie fakty i mity znajdziecie na stronie internetowej Fundacji DKMS: http://www.dkms.pl/choose.html

CDN wspierał poprzednie edycje projektu. Sprawdźcie jak było ostatnio!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 8 =