Zmierzyć się z mniejszością – XI Dni Mniejszości Narodowych

Biografie Gdańskie„Biografie Gdańskie” to hasło XI Dni Mniejszości Narodowych, organizowanych w dniach 16-19 października. W ciągu tych 4 dni odbędą się: cykl koncertów, debata o sytuacji mniejszości, wykłady oraz promocja nowej książki Anny Sobeckiej „Kalejdoskop. Pomorskie spotkania z mniejszościami narodowymi”.

Biografie powstały po to, aby zmierzyć się ze stereotypami. Przez kolejne edycje spotkań organizatorzy ukażą piękno i bogactwo kulturowe mniejszości, żywiąc nadzieję, że podniosą one poziom wiedzy na temat osób żyjących wokół nas. Nie można oderwać mniejszości od konkretnej rzeczywistości społeczno-politycznej, dlatego tegoroczny temat nadrzędny spotkań to „Mniejszości narodowe – 25 lat w przemianach ustrojowych Polski i Pomorza”. W nawiązaniu do tematu Anna Sobecka zaprezentuje swoją nową książkę „Kalejdoskop. Pomorskie spotkania z mniejszościami narodowymi”, która jest pokłosiem audycji prowadzonych w Radiu Gdańsk na przestrzeni kilkunastu lat. Znajdą się tam głosy przedstawicieli mieszkających na Pomorzu mniejszości: niemieckiej, żydowskiej, białoruskiej, ukraińskiej, tatarskiej, litewskiej, ormiańskiej, karaimskiej oraz romskiej.

Pomysł gdańskich spotkań zrodził się w 2004 roku, po przyłączeniu Polski do Unii Europejskiej. Idea wspólnoty dziedzictwa kulturowego, przy zachowaniu szacunku do odrębności państwowej i tzw. „małych ojczyzn”, jest bliska funkcjonowaniu Gdańska. W okresie największego rozkwitu, w XVI i XVII wieku w Gdańsku żyli Niemcy, Polacy, Żydzi, Holendrzy, Szkoci. Wszyscy trwale wpłynęli na wizerunek miasta. Po II Wojnie Światowej do Gdańska zaczęli przybywać nowi mieszkańcy z różnych stron Polski, a razem z nimi przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych: Żydzi, Tatarzy, Litwini, Ormianie.

Dla miłośników muzyki:  18 października o godz. 19.30 w Teatrze Szekspirowskim odbędzie się międzykulturowy koncert zainspirowany pieśniami wolnościowymi „Songs of Freedom” w wykonaniu Freedom Ensemble, który tworzą: Tomasz Ziętek, Adam Żuchowski, Klaus Kugel, Kamil Pater, Maciej Trifonidis i gościnnie Irek Wojtczak.

W niedzielę 19 października o godz. 15.00, także w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, odbędą się koncerty: Wus zing der Jid w repertuarze żydowskim, GRYČIA w repertuarze litewskim, Chutar w repertuarze białoruskim, Mira Maj – Malowanie Piaskiem (pokaz tatarski), Susanna “Wesna, wesnoju” w repertuarze ukraińskim oraz Bernsteinblumen w repertuarze niemieckim.  Gratka dla miłośników tradycyjnych pieśni i melodii ludowych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia XI Dni Mniejszości Narodowych jest wolny. Pełny program Biografii gdańskich do pobrania tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *