Zmierzyć się z mniejszością – XI Dni Mniejszości Narodowych

Biografie Gdańskie„Biografie Gdańskie” to hasło XI Dni Mniejszości Narodowych, organizowanych w dniach 16-19 października. W ciągu tych 4 dni odbędą się: cykl koncertów, debata o sytuacji mniejszości, wykłady oraz promocja nowej książki Anny Sobeckiej „Kalejdoskop. Pomorskie spotkania z mniejszościami narodowymi”.

Biografie powstały po to, aby zmierzyć się ze stereotypami. Przez kolejne edycje spotkań organizatorzy ukażą piękno i bogactwo kulturowe mniejszości, żywiąc nadzieję, że podniosą one poziom wiedzy na temat osób żyjących wokół nas. Nie można oderwać mniejszości od konkretnej rzeczywistości społeczno-politycznej, dlatego tegoroczny temat nadrzędny spotkań to „Mniejszości narodowe – 25 lat w przemianach ustrojowych Polski i Pomorza”. W nawiązaniu do tematu Anna Sobecka zaprezentuje swoją nową książkę „Kalejdoskop. Pomorskie spotkania z mniejszościami narodowymi”, która jest pokłosiem audycji prowadzonych w Radiu Gdańsk na przestrzeni kilkunastu lat. Znajdą się tam głosy przedstawicieli mieszkających na Pomorzu mniejszości: niemieckiej, żydowskiej, białoruskiej, ukraińskiej, tatarskiej, litewskiej, ormiańskiej, karaimskiej oraz romskiej.

Pomysł gdańskich spotkań zrodził się w 2004 roku, po przyłączeniu Polski do Unii Europejskiej. Idea wspólnoty dziedzictwa kulturowego, przy zachowaniu szacunku do odrębności państwowej i tzw. „małych ojczyzn”, jest bliska funkcjonowaniu Gdańska. W okresie największego rozkwitu, w XVI i XVII wieku w Gdańsku żyli Niemcy, Polacy, Żydzi, Holendrzy, Szkoci. Wszyscy trwale wpłynęli na wizerunek miasta. Po II Wojnie Światowej do Gdańska zaczęli przybywać nowi mieszkańcy z różnych stron Polski, a razem z nimi przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych: Żydzi, Tatarzy, Litwini, Ormianie.

Dla miłośników muzyki:  18 października o godz. 19.30 w Teatrze Szekspirowskim odbędzie się międzykulturowy koncert zainspirowany pieśniami wolnościowymi „Songs of Freedom” w wykonaniu Freedom Ensemble, który tworzą: Tomasz Ziętek, Adam Żuchowski, Klaus Kugel, Kamil Pater, Maciej Trifonidis i gościnnie Irek Wojtczak.

W niedzielę 19 października o godz. 15.00, także w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, odbędą się koncerty: Wus zing der Jid w repertuarze żydowskim, GRYČIA w repertuarze litewskim, Chutar w repertuarze białoruskim, Mira Maj – Malowanie Piaskiem (pokaz tatarski), Susanna „Wesna, wesnoju” w repertuarze ukraińskim oraz Bernsteinblumen w repertuarze niemieckim.  Gratka dla miłośników tradycyjnych pieśni i melodii ludowych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia XI Dni Mniejszości Narodowych jest wolny. Pełny program Biografii gdańskich do pobrania tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *