Broniewski w Teatrze Wybrzeże

broniewskiTeatr Wybrzeże zaprasza na powitanie wakacji ze sztuką. Tegoroczne lato będzie bardzo pracowite dla jego artystów, gdyż upłynie pod znakiem kilku premier. Pierwsza z nich, spektakl pt. „Broniewski”, odbędzie się już w ten piątek, 27 czerwca.

„Broniewski” to najnowsza sztuka młodego, uznanego i nagradzanego polskiego autora, Radosława Paczochy. To dramatopisarz, scenarzysta i dramaturg. Jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie oraz trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury.

Sztuka opowiada barwną i burzliwą historię jednego z najwybitniejszych poetów okresu komunizmu, Władysława Broniewskiego. Fragmenty jego biografii nierozerwalnie łączą się z historią Polski. Spektakl pozwala przyjrzeć się przełomowym wydarzeniom kształtującym naszą międzywojenną i powojenną rzeczywistość. Jest próbą zrozumienia wewnętrznych pęknięć Broniewskiego, jego wyborów i postaw.

Radosław Paczocha o sztuce: „Broniewski był barwny tak, jak barwny był cały XX wiek – piłsudczyk walczący z bolszewikami, do tego zaangażowany w życie społeczne socjalista, rusofil, który był więźniem Łubianki i Zamarstynowa, żołnierz oddziałów Andersa, poeta piszący o Smoleńsku i Katyniu, współpracownik paryskiej Kultury, wreszcie największy poeta komunistycznej Polski i chwalca towarzysza Stalina. Jego życiorys był niemal zawsze cenzurowany, ciągle jakiś jego fragment nie odpowiadał panującemu establishmentowi. Jak zatem było możliwe, że wierny przez całe życie swoim socjalistycznym i patriotycznym ideałom wydawał się tak pełen sprzeczności? Czy Broniewski był tak nierozsądny, czy historia tak okrutna i pełna paradoksów? Był polskim patriotą zawsze gotowym walczyć za ojczyznę, całe życie zaangażowany w politykę, nie przejawiał jednak instynktu człowieka politycznego, nie zmieniał frontu w zależności od osobistych korzyści, może z wyjątkiem ostatniego okresu życia. Nie darmo mówił o sobie: „Broniewski jestem – Polak, katolik, alkoholik”, jakby chciał podkreślić w ten sposób swoje związki ze wspólnotą, w której wyrósł i której największe wady i zalety uosabiał. Jego barwna biografia to tak naprawdę historia Polski I połowy XX wieku odciśnięta w losach jednego zaangażowanego w rozmowę o Polsce i świecie indywiduum. Choćby dlatego warto ją sobie przypomnieć, tym razem bez cenzury”.

Spektakl wyreżyserował Adam Orzechowski, a wstępują w nim: Michał Jaros, Robert Ninkiewicz, Agata Bykowska, Katarzyna Dałek, Sylwia Góra Weber, Dorota Androsz, Anna Kaszuba, Piotr Witkowski, Piotr Chys, Piotr Biedroń, Marek Tynda, Cezary Rybiński, Piotr Łukawski, Jakub Mróz.

Premiera odbędzie się w piątek, 27 czerwca na Dużej Scenie o 19.00 (tylko na zaproszenia). Kolejne spektakle będą wystawiane 28 i 29 czerwca (bilety 30 i 40 zł) oraz 23 i 24 lipca (bilety 20 i 30zł).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *