Gdańsk DocFilm Festival

1258797__kr

Kina Neptun i Kameralne w dniach 5-8 czerwca zapraszają na 12. Gdańsk DocFilm Festival. Organizatorzy mają nadzieję, że jak co roku festiwal zgromadzi liczne grono miłośników kina dokumentalnego.

W tym roku do konkursu głównego zgłoszono niemal 300 filmów, w tym 10 polskich produkcji. Pierwsze prezentacje konkursowe rozpoczną się w czwartek, 5 czerwca o godzinie 15.00 filmem Tomasza Śliwińskiego „Nasza klątwa”.

Na festiwal zakwalifikowały się dokumenty, m.in. „Dziennik z podróży” Piotra Stasika, „Joanna” w reżyserii Anety Kopacz oraz film Mateusza Głowackiego „Sonda o mężczyznach”. Ponadto widzowie będą mieli okazję zobaczyć kanadyjski obraz „Duchy wielkiej machiny” w reżyserii  Liz Marshall i szwajcarski „Jesteśmy z soli” Farida Pacha.

Poza konkursem odbędą się liczne pokazy specjalne, w tym m.in. przegląd filmów o tematyce penitencjarnej, w ramach którego zobaczymy „3 dni wolności” Łukasza Borowskiego oraz „Więzienna Wyspa Bastøy” w reżyserii Michela Kapteijnsa.

Nagrodą główną jest statuetka „Brama Wolności” oraz nagroda finansowa ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza (patrona honorowego wydarzenia). Tegoroczna nagroda finansowa została podwojona i wynosi 20 tysięcy złotych. Filmy konkursowe oceniać będzie Jury w składzie: Magdalena Łazarkiewicz (Przewodnicząca), Eva Weber i profesor Mirosław Przylipiak.

Dla uczczenia pamięci Michaela Glawoggera (austriackiego reżysera filmów dokumentalnych i fabularnych) wyświetlone zostaną dwa filmy tego autora: „Chwała dziwkom”  (5.06 godz. 16.30 w kinie Kameralne) oraz „Śmierć Człowieka Pracy”(8.06, po uroczystej gali rozdania nagród).

Polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + 16 =