Teatr Wybrzeże w „Ciągu”!

ciągCzy picie rzeczywiście jest naszym sportem narodowym? I jaką mamy kulturę picia? Na te pytania spróbują odpowiedzieć artyści Teatru Wybrzeże. Premiera spektaklu „Ciąg” już w ten piątek, 16 maja.

„Ciąg” to dzieło bardzo młodych twórców. Autorem tekstu jest dramaturg Michał Buszewicz (ur. 1986). To student specjalizacji dramaturgicznej na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST i absolwent specjalizacji dramatologicznej Wiedzy o Teatrze UJ. Współpracuje z reżyserką, Eweliną Marciniak (ur. 1984), studentką V roku reżyserii krakowskiej PWST, absolwentką dramatologii i europeistyki UJ. Zrealizowali już razem m.in. szeroko komentowane „Amatorki” Elfriede Jelinek w Teatrze Wybrzeże.

Ewelina Marciniak o spektaklu: „Alkohol jako łatwe a zarazem niebezpieczne narzędzie do radzenia sobie z problemami jest wymarzonym pryzmatem, przez który można przyglądać się dramatom, niekonsekwencjom, błędom i śmieszności człowieka pozostającego w silnych relacjach z innymi. Ten rodzaj zarażania się od siebie problemami – rzadko pije się samemu – uruchamia lawiny, których potem można nie umieć już zatrzymać. Interesuje mnie rodzaj lawirowania między rzeczywistością trzeźwości i nietrzeźwości, badania, który stan jest bardziej komfortowy i dlaczego. Ucieczka w alkohol jest konsekwencją pewnego stanu emocjonalnego, dlatego nie chcę pokazywać jedynie konsekwencji picia, bo prowadzi to do zbytnich uproszczeń”.

Michał Buszewicz o sztuce: „Tytułowego CIĄGU szukam w znaczeniu bliskim tematowi – w kolejnych wznoszonych w „międzyczasie” kieliszkach, ale także w podobieństwach odległych od siebie postaci, tworzących wspólnotę ludzi pijących. Wspólnotę, która wobec zaburzonych odczuć czasu, przestrzeni i równowagi próbuje zapewnić sobie jakikolwiek dostępny ciąg: wydarzeń, emocji, informacji, znanych faktów”.

Spektakl jest próbą zmierzenia się ze stereotypem choroby alkoholowej i powodowanych przez nią poważnych konsekwencji. Jest też próbą porozmawiania o tym, o czym nie wypada. W sztuce występują: Małgorzata Brajner, Agata Bykowska, Katarzyna Dałek, Katarzyna Figura, Piotr Biedroń, Michał Jaros, Krzysztof Matuszewski.

Premiera dla widzów z zaproszeniami odbędzie się w piątek, 16 maja o godz. 19.00 na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże. Następne pokazy spektaklu to sobota, 17 maja o 20.30 i niedziela, 18 maja o 20.30. Bilety kosztują 30 zł – ulgowy i 40 zł – normalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *