05/02/2025

CDN

TWOJA GAZETA STUDENCKA

Powitanie Roku Drewnianego Węża, czyli Chiński Nowy Rok na UG – relacja

3 min read
taniec smok złoty

fot. Maxi Niechciał

Chiński Nowy Rok na Uniwersytecie Gdańskim uczczono podczas gali 28 stycznia w Sali Teatralnej im. prof. Jerzego Limona na Wydziale Filologicznym. Około 200 gości wzięło udział w obchodach powitania Roku Drewnianego Węża. Instytut Konfucjusza wraz ze studentami sinologii przygotowali liczne atrakcje, warsztaty i inne niespodzianki.

Chiński Nowy Rok to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w Chinach. 28 stycznia polscy i chińscy studenci mogli przeżyć ten wyjątkowy czas wspólnie na kampusie. Gala rozpoczęła się przemówieniem dziekana Wydziału Filologicznego – Mikołaja Rychło, chińskiego dyrektora Instytutu Konfucjusza – dr Guan Yu oraz polskiej dyrektorki Instytutu Konfucjusza –  prof. Anety Lewińskiej.

– Rok Drewnianego Węża symbolizuje mądrość, ale też zdolność do transformacji, do zaczęcia czegoś nowego – mówi profesor Aneta Lewińska – Żyjemy w świecie gwałtownych zmian i wąż pokazuje nam, że da się przystosować do każdej rzeczywistości. Jest on też symbolem rozwagi i cierpliwości. Tego wszystkiego powinniśmy oczekiwać od siebie, aby nowy rok przeżyć w harmonii.

Część oficjalna

Wydarzenie poprowadzone zostało w dwóch językach – polskim i chińskim. Obchody rozpoczął spektakularny Taniec Smoka Złoty Szczęśliwy Smok, który miał odpędzić złe duchy i przynieść szczęście oraz błogosławieństwo dla wszystkich zgromadzonych. Następnie wyświetlono krótki film, opowiadający legendę o białym wężu, która jest jedną z Czterech Wielkich Chińskich Opowieści Ludowych.

Uczestnicy mogli również posłuchać licznych piosenek, opery chińskiej oraz utworu Golden Hour granego przez duet wiolonczeli i fortepianu. W repertuarze znalazł się także taniec latynoamerykański oraz taniec nowoczesny Rytm początku wiosny w wykonaniu polskich oraz chińskich studentów. Goście wzięli również udział w dwóch quizach dotyczących noworocznych zwyczajów, a wygrani otrzymali nagrody niespodzianki. Jedną z atrakcji był też pokaz chińskich sztuk walki, który zaprezentował Li Longji.

Finałem części oficjalnej był pokaz chińskiej i polskiej mody. Zaprezentowano stroje z chińskich dynastii oraz polskie stroje ludowe. W przedstawieniu wziął też udział zespół Jantar.

– Zaproszenie na to wydarzenie zespołu Jantar było pomysłem chińskich nauczycielek – mówi Aneta Lewińska – myślę, że w tę stronę powinna zmierzać nasza społeczność akademicka, w poznawanie siebie przez język. Język pozwala nam poznać tę kulturę z perspektywy człowieka, który tym językiem włada.

występ stroje ludowe
fot. Natalia Maziakowska

Chiński Nowy Rok to most dla kultury

Celem wydarzenia było przybliżenie chińskiej kultury Polakom oraz chwilowym powrotem Chińczyków do ich tradycji.

– Przygotowania były rozłożone na wszystkich naszych pracowników i również na studentów sinologii – opowiada Aneta Lewińska – Podczas ich obserwowania zauważyłam harmonię pomiędzy chińskimi nauczycielami i studentami. Podzieliliśmy te prace, ale były to dziesiątki prób, również dzięki panom z reżyserki oprawa była niesamowita. Aula, w której się znajdujemy to prawdziwy teatr i mogliśmy przez chwilę przenieść się w świat chińskich baśni. Myślę, że było to niesamowite doświadczenie dla publiczności, której się w ogóle nie spodziewaliśmy. Wypełniliśmy jedną z większych auli na całym uniwersytecie.

– Mnie do przyjścia zachęciła jedna z nauczycielek z Instytutu Konfucjusza – mówi Julia, uczestniczka wydarzenia – brałam udział w tej gali też dwa lata temu na wydziale Prawa i Administracji, ale tam było o połowę mniej ludzi. W tym roku najbardziej podobały mi się pokazy mody i sztuk walki.

Po skończeniu części oficjalnej goście zostali zaproszeni na warsztaty z kaligrafii oraz własnoręcznego tworzenia lampionów. W międzyczasie mogli posmakować chińskiej kuchni z restauracji Chiński Wiatr. W ofercie znalazły się m.in. sajgonki z warzywami, pierożki Hun Tun oraz napój bubble tea. Ponadto przy wyjściu każdy z gości mógł odebrać niewielki upominek. W puli prezentów znalazły się np. chińskie czerwone węzły szczęścia, które mają przynosić szczęście, zdrowie i bogactwo.

talizman chiny frędzle
fot. Natalia Maziakowska