24/12/2024

CDN

TWOJA GAZETA STUDENCKA

Woda – dlaczego jest tak ważna i jak zapobiec jej niedoborom

3 min read
Fot.https://unsplash.com/photos/blue-and-white-water-splash-JsDoC8BJCcI

Fot. Unsplash.com / autor: Daniel Sinoca

Woda to fundament życia, a mimo to wiele osób zapomina o jej regularnym piciu.  W codziennym pośpiechu sięgamy po różne napoje słodzone, zapominając przy tym o najzdrowszym i najprostszym wyborze.

Dlaczego woda jest tak ważna dla organizmu człowieka?

Fot. Geetanjal Khanna. Woda. https://unsplash.com/photos/time-lapse-photography-of-water-hitting-left-palm-8CwoHpZe3qE
Fot. Unsplash.com / autor: Geetanjal Khanna

Według danych GOV ciało dorosłego składa się w 50–80% z wody, a jej niedobór wpływa na każdy aspekt naszego życia. Choć pełni ona w organizmie wiele kluczowych funkcji, jest nieustannie tracona. Organizm nie potrafi jej magazynować, tak więc to my musimy na co dzień pamiętaj o uzupełnianiu niedoborów. H2O stanowi podstawowy składnik tkanek i płynów ustrojowych, które transportują tlen, składniki odżywcze oraz inne niezbędne substancje. Umożliwia także utrzymanie optymalnej temperatury ciała. Ta funkcja ma szczególne znaczenie podczas upałów i intensywnego wysiłku fizycznego. Dodatkowo woda chroni nasz mózg, gałki oczne oraz rdzeń kręgowy, a także działa jak naturalny smar dla mięśni i stawów. Nawet niewielkie odwodnienie może prowadzić do bólów głowy, problemów z koncentracją, suchości skóry oraz osłabienia organizmu.

Ile wody dziennie potrzebujemy?

Fot. https://unsplash.com/photos/blue-and-white-water-splash-JsDoC8BJCcI.
Fot. Unsplash.com / autor: Cheetah

Zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników takich jak: płeć, waga, aktywność fizyczna oraz temperatura otoczenia. Przyjmuje się, że na kilogram masy ciała przypada 0,2 litra wody. W sieci można znaleźć kalkulatory, które obliczają indywidualne zapotrzebowanie dla każdego, kto pragnie odpowiednio się nawadniać. Przyjętą zalecaną przez ekspertów ilością jest od 1,5 do 2 litrów, a w przypadku upałów nawet i do 3,5 litra! W określeniu naszego pragnienia najlepiej pomoże nam nasz organizm. On sam daje sygnały, że potrzebuje wody – jednym z najważniejszych jest uczucie pragnienia. Warto jednak pamiętać, że pragnienie pojawia się już po wystąpieniu pierwszych oznak odwodnienia. Właśnie dlatego regularne picie wody w ciągu dnia jest tak istotne.

Praktyczne sposoby na codzienne nawodnienie

1. Wypracuj nawyk picia szklanki wody zaraz po przebudzeniu. Po nocnym odpoczynku organizm jest odwodniony, a dostarczenie płynów na początek dnia pomaga nawilżyć ciało i uruchomić metabolizm.

2.  Zabieraj ze sobą butelkę wody wszędzie, gdzie się da. Ułatwi to utrzymanie regularności w jej piciu. Nawet gdy nie czujesz pragnienia w danym momencie, to mały łyk co jakiś czas nie zaszkodzi, a pomoże zapobiec odwodnieniu.

3. Zwiększ wielkość naczynia, z którego pijesz wodę. To rozwiązanie ułatwia osiągnięcie dziennego celu w spożyciu płynów. Duża pojemność pozwala na łatwiejszą kontrolę tego, ile już wypiliśmy oraz ile jeszcze przed nami. Dodatkowo, trzymanie wody w zasięgu wzroku sprawi, że będziesz sięgać po nią częściej.

4. Woda, choć jest tak potrzebna, nie jest lubiana przez każdego. Dobra wiadomość jest taka, że da się nad tym pracować! Jeśli trudno ci sięgnąć po szklankę wody z powodu jej neutralnego smaku, wypróbuj różne dodatki takie jak świeże owoce, zioła (mięta, bazylia) lub przyprawy (imbir, cynamon).

5. Nawodnienie organizmu wcale nie wymaga od Ciebie picia wyłącznie czystej wody. Odpowiednią ilość H2O w organizmie można zapewnić sobie także poprzez spożywanie owoców i warzyw. Są nie tylko zdrowe, ale też bogate w wodę. Arbuz, ogórek, truskawki, pomidory czy seler to doskonałe źródła płynów, które dostarczają ją w naturalny sposób. Warto więc włączyć je do codziennej diety.