Jak przetrwać sesję?

 

/fot. StockSnap, Pixabay

Zbliża się koniec semestru, a co za tym idzie, zaczyna się maraton egzaminów. Boisz się, że nie dasz rady sprostać lawinie zaliczeń? Redakcja CDN radzi jak poradzić sobie z sesją!

1. Wypisz sobie terminy egzaminów.

Brzmi banalnie, ale w wirze wkuwania nietrudno zapomnieć o jakimś terminie. Warto powypisywać po kolei ważne dla Ciebie daty — to też pomoże w planowaniu nauki.

2. Opracuj plan uczenia się.

Tak, jest to możliwe, by wykuć się w jedną noc, popijając swój ulubiony energetyk. Jeśli jednak zależy Ci na dobrze zdanym przedmiocie, warto podzielić dużą porcję materiału na kilka mniejszych.  Dzięki temu lepiej zrozumiesz, co sprawia Ci najwięcej kłopotu i będziesz pewny swojej wiedzy.

3. Stwórz materiały do nauki

Już od dawna mówi się o tym, że czytanie i przepisywanie notatek to najmniej skuteczne sposoby na przyswajanie treści. Zamiast tego spróbuj stworzyć mapy myśli lub fiszki. Nie przejmuj się, jeśli jakaś metoda nauki nie okaże się dla Ciebie odpowiednia. Im więcej technik przetestujesz, tym szybciej znajdziesz swój sposób na efektywną naukę.

4. Pamiętaj o odpoczynku!

Zarywanie trzeciej nocy z rzędu nie zagwarantuje Ci wysokich wyników na egzaminie. Umysł także potrzebuje czasu na regeneracje i uporządkowanie nowo przyswojonej wiedzy. Pamiętaj o minimum 7 godzinach snu.

5. Nagradzaj się

Nie organizuj nauki w jednym długim bloku. Zamiast tego wypróbuj technikę pomodoro: podziel swoją naukę na krótkie, 25-minutowe sesje z 5-minutowymi przerwami. Po 4 cyklach pomodoro zrób sobie od 15 do 30 min przerwy, którą możesz spędzić np. na social mediach. W ten sposób łatwiej będzie Ci się zmotywować do działania i unikniesz multitaskingu.

6. Zawsze są drugie terminy

Staraj się nie myśleć cały czas o egzaminach, przysporzy to tylko dodatkowego stresu. Nawet jeśli mimo starań nie wszystko pójdzie po twojej myśli — nie załamuj się. Zawsze możesz podejść do egzaminu jeszcze raz. Staraj się wyciągać wnioski z twoich porażek.

Powodzenia na sesji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *