Igor Tuleya na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego

fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Symbol walki o wolne sądy w Polsce. We wtorek 14 listopada Igor Tuleya wygłosi wykład na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie poprzedzi projekcja filmu dokumentalnego Sędziowie pod presją.  

SPRZECIW

Podczas ośmiu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości Igor Tuleya sprzeciwiał się reformom wprowadzanym przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Najbardziej rażącymi były zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, powołanie „neo-KRS” czy spory z niewygodnymi sędziami. Tuleya stał się symbolem walki o praworządną Polskę, w której system sądownictwa jest niezawisły i nowoczesny.

Tuleya odbył wiele spotkań z obywatelkami i obywatelami, m.in. w ramach akcji Tour de Konstytucja. Chciał, aby ludzie wiedzieli, czym jest samorządność, poznali prawo i walczyli o jego przestraganie przez sprawujących władzę. Pragnął jednocześnie, by społeczeństwo uczestniczyło w procesie zmian w sądownictwie, tak aby działanie instytucji było dostosowane do potrzeb obywateli. Bo sądy mają być dla ludzi. 

Sędzia naraził się władzy nie tylko poprzez jej krytykę. W 2017 podjął decyzję o wznowieniu śledztwa w sprawie głosowania budżetowego w 2016 r., które zostało przeprowadzone w Sali Kolumnowej. W 2020 r. Izba Dyscyplinarna SN zdecydowała o uchyleniu jego immunitetu i postawieniu mu zarzutów, ponieważ nie uznawał jej wyroków. Igor Tuleya został odsunięty od pracy. Powrócił do niej w 2022 r. po kilku orzeczeniach sądu.

ZMIANY

Po wyborach wygranych przez ugrupowania demokratycznej opozycji w polskim sądownictwie istnieje szansa na zmiany. Jak niejendokrotnie podkreślał Igor Tuleya, aby do nich doszło, będzie potrzebna współpraca sędziów, władzy i obywateli. Jeżeli reforma zostanie przeprowadzona mądrze, powrócą wolne sądy oraz praworządność. Polska odzyska też szansę na odblokowanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, na które obywatele czekają już od kilku lat. 

„Obywatelskie i sędziowskie nieposłuszeństwo wobec autorytarnej władzy. Czy nowy model sędziego jako sędziego obywatelskiego jest możliwy?” – To tytuł wykładu, który Igor Tuleya wygłosi we wtorek 14 listopada o godzinie 11:30 w auli s207. O 9:45 rozpocznie się natomiast projekcja filmu dokumentalnego Sędziowie pod presją. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − pięć =