18/01/2025

CDN

TWOJA GAZETA STUDENCKA

Zapowiedź sezonu 2023/2024 w NBA: Dywizja Południowo-Wschodnia

7 min read
Loga Zespołów Dywizji Southeast

Fot. instagram.com/p/CyMS2o5O4l_/ – autor: instagram.com/nbacanada

Loga Zespołów Dywizji Southeast
Fot. instagram.com/p/CyMS2o5O4l_/ – autor: instagram.com/nbacanada

Przegląd dywizji w NBA zaczynamy od Southeast Division. Wydaje się, że jest to dywizja, w której sezon zapowiada się najmniej ciekawie. Nie dajcie się jednak zmylić! Revenge season Jimmy’ego Butlera, nowa Atlanta Quina Snydera czy młode i coraz bardziej głodne zwycięstw drużyny Orlando i Charlotte – to wszystko będzie napędzało rywalizację w Dywizji Południowo-Wschodniej.

Miami Heat

Roster: Bam Adebayo, Thomas Bryant, Jimmy Butler, Tyler Herro, Haywood Highsmith, Jaime Jaquez Jr., Nikola Jovic, Kevin Love, Kyle Lowry, Caleb Martin, Josh Richardson, Duncan Robinson, Orlando Robinson, Dru Smith, Jamal Cain, Justin Champagnie, Cole Swider, Alondes Williams, R.J. Hampton

Coach: Eric Spoelstra

Gwiazda: Jimmy Butler (2022/2023: 22.9 PPG, 5.3 APG, 5.9 RPG)

Po tym, jak latem nie udało się sprowadzić Damiana Lillarda, Jimmy Buckets będzie podwójnie zmotywowany, by udowodnić coś reszcie ligi. Zeszłoroczne Playoffy po raz kolejny pokazały, że potrafi wejść na poziom najlepszych graczy. Obdarzony odpowiednim wsparciem, powinien w sezonie regularnym na spokojnie grać na poziomie All Star. Wiadomo jednak że tym, co napędza Butlera, są Playoffy – i to właśnie na tej scenie powinniśmy zobaczyć, co naprawdę potrafi.

Sezon 2023/2024

Miami, podobnie jak Jimmy Butler, najbardziej motywuje się w Playoffach. To wtedy objawia się pełen potencjał tego zespołu. Coach Spoelstra jest znakomitym taktykiem, a jego zagrywki często pozwalają przechylić szalę zwycięstwa na korzyść drużyny z South Beach. Najpierw trzeba jednak przebrnąć przez 82 mecze sezonu regularnego. Tu może być nieco trudniej, bo z zespołem pożegnali się między innymi Max Strus, Gabe Vincent i Victor Oladipo, którzy pomagali przepychać kolejne zwycięstwa. Wydaje się, że sprowadzeni w ich miejsce Thomas Bryant i Josh Richardson nie będą tak wartościowi na boisku. Otuchy dodaje zbliżający się powrót Tylera Herro po złamaniu nadgarstka. Na pewno Heat będą robić wszystko, by uniknąć powtórki z zeszłego sezonu i walki w Play-In. Do tego będzie potrzebny nie tylko zmotywowany Butler, ale też solidny Lowry, dobry Adebayo i udany sezon strzelecki Duncana Robinsona i Tylera Herro.

Mój typ: 5. miejsce w Konferencji Wschodniej, 45-50 zwycięstw

Charlotte Hornets

Roster: Amari Bailey, LaMelo Ball, James Bouknight, Gordon Hayward, Kai Jones, Cody Martin, Bryce McGowens, Brandon Miller, James Nnaji, Nick Richards, Terry Rozier, Nick Smith Jr.,  Mark Williams, J.T. Thor, Miles Bridges, R.J. Hunter, Frank Ntilikina

Coach: Steve Clifford

Gwiazda: LaMelo Ball (2022/2023: 23.3 PPG, 8.4 APG, 6.4 RPG)

Najmłodszy z trójki braci Ball, LaMelo, jest obecnie w zasadzie jedynym aktywnym graczem NBA ze względu na ciągnącą się kontuzję Lonzo. Jego statystki nie pozostawiają wiele do życzenia, gorzej jednak z wygrywaniem. W trzech sezonach gry Balla Hornets dwukrotnie zameldowali się w Play-In, nie awansując ani razu do Playoffs. Tak utalentowany rozgrywający musi prowadzić drużynę do zwycięstw, jeśli chce znaczyć coś więcej w lidze. Nie można jednak oceniać Melo jedynie przez pryzmat bilansu. Hornets byli w tym czasie jedną z najgorzej zarządzanych drużyn w lidze, między innymi za sprawą tego, że ich właścicielem był Michael Jordan. Tegoroczna zmiana właściciela powinna ożywić franczyzę, w związku z czym dopiero teraz można zacząć wymagać od LaMelo. Ten sezon pokaże, czy będzie kimś więcej niż przyjemnym do oglądania All Starem.

Sezon 2023/2024

Zeszły sezon był dla Hornets tragiczny. Złożyły się na to absencje liderów: LaMelo, Milesa Bridgesa (skandal obyczajowy – Miles postanowił pobawić się w damskiego boksera) i Gordona Haywarda. Kontuzje trapią Hornets i z obecnym składem nie ma co liczyć, że ktoś inny weźmie na siebie odpowiedzialność za wyniki. Terry Rozier czy Cody Martin to nie są zawodnicy, którzy wezmą ciężar gry na siebie na dłuższą metę. Ten sezon zapowiada się równie ciężko, gdyż nie było poważnej rewolucji kadrowej. Nadzieję daje ciągłość. Steve Clifford to doświadczony coach, który pracuje z tą grupą zawodników już parę lat. Niestety, zgranie to jedyne na co mogą liczyć Szerszenie w tym sezonie. Obecny roster jest za mało uniwersalny, by walczyć choćby o Play-In. Powalczą o wysoki wybór w drafcie.

Mój typ: 11. miejsce w Konferencji Wschodniej, 27-32 zwycięstwa

Washington Wizards

Roster: Deni Avdija, Xavier Cooks, Johnny Davis, Daniel Gafford, Anthony Gill, Corey Kispert, Kyle Kuzma, Delon Wright, Bilal Coulibaly, Tristan Vukcevic, Danilo Gallinari, Tyus Jones, Mike Muscala, Jordan Poole, Landry Shamet, Patrick Baldwin Jr., Eugene Omoruyi, Ryan Rollins

Coach: Wes Unseld Jr.

Gwiazda: Jordan Poole (2022/2023: 20.4 PPG, 4.5 APG, 2.7 RPG)

Znalazł się w Waszyngtonie w zasadzie przypadkiem. Gdyby nie jego bójka z Draymondem Greenem, to pewnie dalej grzałby się w blasku Stepha Curry’ego i spółki. Postanowiono inaczej i Poole dostał w zasadzie piękny prezent od Golden State Warriors. Trafia do drużyny, która właśnie straciła Bradleya Beala i potrzebuje dobrego scorera. Poole jeszcze w tym pre-season pokazał na co go stać, gdy dostał wolną rękę i rzucił 41 punktów w jednym ze spotkań. Jego talent ofensywny jest niezaprzeczalny, ale widzieliśmy już przecież mnóstwo zawodników jednej strony parkietu. Gdyby z Poolem było inaczej, to Green wyleciałby z GSW. Obecnie jednak może pozwolić sobie na wszystko, gdyż Wizards będą tankować. Ciekawe tylko, kiedy koledzy zaczną się irytować jego egoizmem boiskowym? Mimo wszystko warto czekać na jego indywidualne występy, zwłaszcza te, w których spotka się ze starymi kolegami.

Sezon 2023/2024

Wizards idą po wysoki wybór w drafcie. I to niezależnie od swoich chęci. Zwyczajnie nie mają wystarczająco dobrego składu, by myśleć choćby o Play-In. Poza Poolem wyróżnić się mogą Kyle Kuzma, Tyus Jones czy Deni Avdija, ale nie będą w stanie wygrywać zbyt często. Na ich korzyść nie działa również to, że Unseld dopiero stawia pierwsze kroki jako head coach – i to mimo bogatego doświadczenia jako asystent. Powinni skupić się na tym, by pożegnanie z Bealem było dla nich początkiem budowy nowego projektu, a do tego niezbędny będzie draft. Będą zadowoleni z 25 zwycięstw.

Mój typ: 15. miejsce w Konferencji Wschodniej, 22-27 zwycięstw

Orlando Magic

Roster: Cole Anthony, Paolo Banchero, Goga Bitadze, Wendell Carter Jr., Markelle Fultz, Gary Harris, Caleb Houstan, Chuma Okeke, Jalen Suggs, Franz Wagner, Moritz Wagner, Jonathan Isaac, Kevon Harris, Admiral Schofield, Anthony Black, Jett Howard, Joe Ingles, Mac McClung, Miye Oni, Trevelin Queen

Coach: Jamahl Mosley

Gwiazda: Paolo Banchero (2022/2023: 20.0 PPG, 3.7 APG, 6.9 RPG)

Ubiegłoroczny Rookie Of The Year od razu pociągnął Magic o 12 zwycięstw w górę. Ten sezon będzie dla niego sprawdzianem dojrzałości. Teraz, gdy efekt zaskoczenia minął, będzie musiał jeszcze bardziej maskować swoje braki atletyczne i rozwijać się chociażby pod względem dystrybucji piłki oraz zastawiania tablicy. Orlando wiąże z nim spore nadzieje, więc jeśli będzie się dobrze rozwijał, mogą otoczyć go wsparciem do walki o wyższe cele. Na razie jednak liczy się pokazanie postępów i to będzie jego cel numer 1 w tych rozgrywkach.

Sezon 2023/2024

Zespół z Florydy nie będzie włączał się do walki o wysokie lokaty, gdy może jeszcze wysoko wybierać w drafcie. Młody core tej drużyny nie skończy co prawda na ostatnim miejscu Wschodu, ale wciąż brakuje im trochę chociażby do Play-In. Obecny sezon Magic powinni poświęcić na rozwijanie talentów z poprzednich draftów i testowanie przydatności Isaaca, który stracił dwa lata przez kontuzję ACL-a, oraz Fultza, również wyniszczonego zdrowotnie. Do bycia drużyną wygrywającą brakuje im jednego dobrego wyboru albo wymiany. Coach Mosley łapie doświadczenie, ale jest to jego pierwsza praca w roli głównego trenera, więc także nie ma co liczyć na fajerwerki. Orlando jeszcze poczeka na Playoffy.

Mój typ: 13. miejsce w Konferencji Wschodniej, 30-35 zwycięstw

Atlanta Hawks

Roster: Saddiq Bey, Bogdan Bogdanovic, Clint Capela, Bruno Fernando, A.J. Griffin, De’Andre Hunter, Jalen Johnson, Garrison Mathews, Dejounte Murray, Onyeka Okongwu, Trae Young, Kobe Bufkin, Mouhamed Gueye, Seth Lundy, Patty Mills, Miles Norris

Coach: Quin Snyder

Gwiazda: Trae Young (2022/2023: 26.2 PPG,  10.2 APG, 3.0 RPG)

Kieszonkowa wersja Stepha Curry’ego ma przed sobą ważny sezon. W całej dotychczasowej karierze Young zaliczył tylko jeden długi run w Playoffach. Teraz będzie chciał to zmienić. Aby tak się stało, Trae musi zmienić to, że znika pod presją obrony rywala, jak miało to miejsce w ostatnich latach. Jego statystyki robią wrażenie w sezonie regularnym, jednak kiedy ten się kończy, Young przestaje być tak przebojowy. Jeśli coach Snyder poukłada Hawks w pierwszym pełnym sezonie pracy, powinno się to odmienić. Trae powinien zrobić wszystko, by w końcu zerwać z łatką gracza jednej strony parkietu. W innym wypadku lata zainwestowane w projekt Hawks pod jego batutą będą musiały trafić do kosza.

Sezon 2023/2024

Hawks z pewnością będą ciekawym zespołem do obserwowania. Trzon tej drużyny, składający się nie tylko z Younga, ale też Murraya, Capeli, Bogdanovicia i graczy zadaniowych, czyni z niej naprawdę wszechstronną grupę graczy. Atutem Atlanty będzie niewątpliwie coach Snyder, który już w Jazz zapracował na miano solidnego szkoleniowca, wygrywając sezon regularny na Zachodzie. Może boleć odejście Johna Collinsa, jednak to rozstanie wydawało się być konieczne, by wreszcie iść naprzód. Powinni dostać się do Playoffów przez Play-In, chyba że wydarzy się coś ciekawego w trade deadline.

Mój typ: 7. miejsce w Konferencji Wschodniej, 39-44 zwycięstwa

***

Tak oto zwiedziliśmy całe Southeast! W kolejnym artykule cyklu zajrzymy do Dywizji Centralnej. Zapraszamy do śledzenia nas przez cały sezon 2023/2024!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × jeden =