15/11/2024

CDN

TWOJA GAZETA STUDENCKA

Domowa drogeria

4 min read

kosmetyki_fotoZa oknem coraz cieplej, a my, kobiety, co raz częściej myślimy o swoim wyglądzie. W blasku słońca chcemy wyglądać pięknie, świeżo i zdrowo. Jak osiągnąć taki efekt w szybki, tani i domowy sposób? Oto przepisy na naturalne kosmetyki, które można wykonać z produktów ukrytych w kuchennej szafce.

 

Toniki

do cery niedoskonałej: W 250 ml wody zaparzycie jedną torebkę szałwii i pozostawcie do ostygnięcia. Przemyjcie twarz rano i wieczorem nasączonym wacikiem. Napar można przechowywać pod przykryciem maksymalnie 5 dni.

do cery zmęczonej, bez blasku: W szklance zaparzcie zieloną herbatę (najlepiej liściastą) przez około 4 minuty. Wrzućcie do niej plaster cytryny i maksymalnie go wyduśćcie. Po ostygnięciu przemyjcie twarz. Wywar można przechowywać maksymalnie 2-3 dni.

odświeżający:  Do szklanki wody wkropcie 5-7 kropel olejku grejpfrutowego (dostępny w aptekach i drogeriach). Po wymieszaniu zastosujcie jak poprzednie toniki. Nadaje się do użycia przez maksymalnie 2 dni.

Zmniejszający opuchliznę wokół oczu: Jedną łyżkę suszonych, pokruszonych liści pietruszki zalejcie wrzątkiem. Przemywajcie okolice oczu do 2 dni od sporządzenia wywaru.

Do cery dojrzałej: Dużą pomarańczę sparzcie wrzątkiem, wyciśnijcie sok do małego pojemnika, dodajcie oliwę  (powinno być jej 2-3 razy więcej niż soku). Zamknięty pojemnik/słoik potrząśnijcie tak długo, aż powstanie gładka emulsja. Po przemyciu twarzy, delikatnie zmyjcie tonik wodą.

Peelingi: 

Cukrowy: Potrzebujecie łyżkę stołową cukru i pół łyżki miodu. Cukier rozgniećcie w miodzie na drobniejsze kryształki. Po oczyszczeniu skóry zwykłym mydłem lub żelem, peeling należy delikatnie wmasować w skórę twarzy lub innych części ciała. Skóra po użyciu tego cudownego i prostego preparatu staje się wyjątkowo promienna i oczyszczona.

Kawowy: Fusy kawy, oliwkę do ciała i cynamon/olejek cynamonowy  wymieszajcie w miseczce. Opcjonalnie możecie dodać odrobinę żelu pod prysznic. Taki peeling ma cudowny zapach kawy, złuszcza naskórek, rozgrzewa i ma działanie antycellulitowe.

Owsiany: Rozdrobnione płatki owsiane połączcie z miodem i sokiem cytryny. Dzięki niemu pozbędziecie się martwego naskórka, a także odżywicie i rozjaśnicie skórę. Jest idealny do pielęgnacji delikatnej skóry twarzy, szyi i dekoltu, zwłaszcza przy cerze wrażliwej.

Kokosowy: Wiórki kokosowe wymieszajcie z jogurtem naturalnym. Doskonale regeneruje skórę i obłędnie pachnie.

Orzechowy:  W zależności od grubości zmielonych orzechów możecie go stosować do twarzy, szyi i dekoltu, jak i dłoni, czy stóp. Zmielone orzechy dodajcie do żelu pod prysznic, kremu lub mieszanki miodu i mleka – skóra stanie się niezwykle nawilżona i gładka.

Peeling solny lub cukrowy: Idealny na silnie zrogowaciałą skórę – na łokciach, kolanach i piętach. Jego podstawowym składnikiem jest sól (koniecznie gruboziarnista) lub cukier. Wybrany składnik możecie wmasowywać w wilgotną skórę podczas kąpieli albo wymieszać z oliwą z oliwek i miodem. Sól lub cukier możecie dodać także do stosowanego żelu pod prysznic.

Odżywki do włosów:

Maska na rozdwojone końcówki: Wlejcie 2 łyżki stołowe oliwy z pierwszego tłoczenia, 1 żółtko i 1 łyżeczkę naturalnego miodu do miski, której można używać w kuchence mikrofalowej. Dobrze wymieszajcie składniki i wstawcie do mikrofalówki na ok. 10 sekund. Miksturę równomiernie rozsmarujcie  na suchych, nieumytych włosach i rozczeszcie je (najlepiej grzebieniem o szerokich ząbkach). Owińcie włosy ciepłym ręcznikiem lub przykryjcie je czepkiem pod prysznic. Zostawcie maseczkę na włosach przez około pół godziny, następnie spłuczcie. Umyjcie włosy szamponem, a dla najlepszego efektu nałóżcie ulubioną odżywkę.
Dla słabych, wypadających włosów: Ratunkiem dla takiego rodzaju włosów może być olej lniany. Aby zminimalizować wypadanie włosów, należy nacierać nim głowę na noc. Po przebudzeniu spłuczcie olej, na koniec (opcjonalnie) wypłuczcie włosy w naparze ziołowym.

Kuracja cebulowa: Najprostszym i najtańszym sposobem w walce z wypadającymi włosami jest stosowanie soku z cebuli bezpośrednio na skórę głowy. Świeżo wyciśnięty sok z cebuli wmasujcie delikatnie w skórę głowy i pozostawcie na 30 minut, po czym umyjcie włosy szamponem.

W walce z łupieżem: Podobno cudownym, naturalnym sposobem na łupież są jabłka. Jeśli również walczycie z łupieżem, spróbujcie płukać włosy sokiem z jabłek (świeżo wyciśniętym, bez żadnych dodatków). Delikatne wmasowanie pozwoli na wchłonięcie witamin przez cebulki.

Piwo dobre na wszystko: Regeneruje, zapobiega wypadaniu włosów i nadaje pięknego blasku i miękkości. Wystarczy umyć włosy szamponem, po czym oblać je wygazowanym piwem.

Podobnych przepisów jest mnóstwo. Może warto czasami zrezygnować z kupna drogich, „napakowanych” chemią odżywek, peelingów czy kremów na rzecz tego, co daje nam natura? Efekty są sprawdzone, portfel nie ucierpi, a zwolenniczki naturalnych kosmetyków wyglądają i pachną obłędnie. Wiosna to idealny czas na wypróbowanie powyższych propozycji i podzielenia się wrażeniami z przyjaciółkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 12 =