Herstoria w Trójmieście, czyli otwarcie wystawy “Metropolitanka vol. 9-10”

Zdjęcie przedstawia budynek Wielkiej Zbrojownii od strony ulicy Piwnej

Foto: Jakub Sopyło

Herstoryczną wystawę w Gdańsku — „Metropolitanka vol. 9-10″ — będzie można zobaczyć już od 23 marca w Wielkiej Zbrojowni. Odbędzie się wtedy wernisaż otwarty dla wszystkich chętnych. Zbiór prac będzie przedstawiał świat z kobiecej perspektywy zazwyczaj pomijanej w ogólnej historii. 

Kalendarium wydarzenia

Wernisaż otwierający wystawę odbędzie się 23 marca o godzinie 18 w Dużej Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, przy ulicy: Targ Węglowy 6. Dzień później będzie mieć miejsce Metropolitanka-Afterparty na ulicy Lawendowej 8. Będzie można posłuchać DJ/VJ setu oraz performance osób studiujących Intermedia. Tydzień po wernisażu, w Instytucie Kultury Miejskiej, odbędzie się pokaz prac wideo oraz panel dyskusyjny z artystkami prowadzącymi pracownie. Samą wystawę oglądać będzie można do 8 kwietnia od poniedziałku do piątku w godzinach: 11-18hersot.

Szczegóły wystawy

Projekt Metropolitanka realizowany jest od 2012 roku i nieprzerwanie kontynuowany do dziś. Studenci ASP tworzyli ukazywane prace — wybierali zarówno ich tematy jak i ich formę. W wystawę, zaangażowanych jest razem ponad 60 osób artystycznych, zaś nadzoruje ją prof. Bogna Burska.

Opowiadanie herstorii, jej-opowieści, opowiadanie i pokazywane świata z perspektywy kobiet, mówienie o kobietach i pokazywanie kobiet. Współcześnie też coraz częściej przywoływanie perspektywy nie mieszczącej się w binarnym i heteronormatywnym opisie rzeczywistości. Rzeczywistość jest taka, jaką ją pokażemy i zapamiętamy. Herstoria to nie tylko przepisywanie dominującej męskocentrycznej historii, to przede wszystkim przewartościowywanie i docenianie. Docenianie kobiet i osób pominiętych przez oficjalną historię, docenianie pracy opiekuńczej, której zawdzięczamy trwanie świata bardziej niż bohaterom wojen, docenianie tego co społecznie niewidoczne i dotychczas nieeksponowane na pomnikach. Docenianie różnorodności, równości, cielesności, seksualności, praw reprodukcyjnych. Negocjowanie ról społecznych. A także wyrażanie bólu i niezgody wobec praktyk dyskryminacyjnych i wykluczających. W ramach Metropolitanki osoby studiujące wybierały własne tematy i tworzyły strategie przedstawiania ich w wybranych mediach. Pracowały na styku sztuk wizualnych i projektu społecznego wybierając najważniejsze ich zdaniem tematy z tego obszaru.T

Tak podsumowuje ona tematy poruszane przez Metropolitankę w opisie wystawy znajdującym się na stronie Metropolitanka.pl.

Herstoria

Samo pojęcie wzięte z języka angielskiego (neologizm stworzony na podstawie wyrazu: history) pojawiło się w latach 70′ XX w. od połączenia angielskich wyrazów her (jej) i story (opowieść). Dzieje herstoryczne zakładają przedstawienie świata z kobiecej perspektywy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście + pięć =