18/12/2024

CDN

TWOJA GAZETA STUDENCKA

Sentymentalne dania z dzieciństwa

3 min read

Żyjemy w ciągłym biegu – pracujemy, uczymy się, poznajemy ludzi. Jednak warto się czasem zatrzymać i spędzić trochę czasu na gotowaniu. Są dania, które przenoszą nas do lat dzieciństwa. Wtedy wszystko było łatwiejsze, a jedzenie najsmaczniejsze.

1. Racuchy z jabłkami

Jest to tradycyjna polska potrawa. W zależności od regionu Polski istnieją różne wariacje tej potrawy, jednak prawdziwe racuchy robi się z jabłkami i to właśnie taką wersję każdy pamięta z dzieciństwa.

racuchy z jabłkami - dania z dzieciństwaSkładniki:

– 2 jajka

– 2 szklanki mąki

– ½ l mleka

– łyżka cukru

– łyżeczka cynamonu

– szczypta soli

– 2  jabłka

– 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

– olej do smażenia

Jabłka obieramy i ścieramy na tarce. Pozostałe składniki miksujemy w misce, następnie dodajemy starte jabłka i wszystko razem mieszamy. Później wystarczy już tylko rozgrzać patelnię z olejem i usmażyć racuchy, aż będą miały złoty kolor.

2. Kotlety jajeczne

Smak dzieciństwa przypomną nam także kotlety jajeczne. Wielu z nas kojarzą się one z wiosną, ponieważ najsmaczniejsze są ze szczypiorkiem i pietruszką, które pojawią się o tej porze roku.

kotlety jajeczne - dania z dzieciństwa

Składniki:

– 5 jajek ugotowanych na twardo

– 1 surowe jajko

– natka pietruszki

– szczypiorek

– 2 łyżki bułki tartej

– trochę bułki tartej do panierki

– sól, pieprz do smaku

– olej do smażenia

Jajka ścieramy na tarce, dodajemy posiekaną natkę pietruszki i drobno pokrojony szczypiorek,  jajko, 2 łyżki bułki tartej oraz sól i pieprz wg uznania. Następnie formując kotleciki obtaczamy je w bułce tartej i wkładamy na rozgrzaną patelnię z olejem.

3. Naleśniki z twarogiem

Naleśniki znane są nie tylko w państwach Europy, ale także w Chinach. Można je przygotować na kilka różnych sposobów, jednak najlepsze są, doskonale wszystkim znane, naleśniki z twarogiem.

naleśniki - dania z dzieciństwaSkładniki (ciasto):

– 1,5 szklanki mąki

– 1,5 szklanki mleka

– 2 jajka

– szczypta soli

– 1 łyżka cukru

Składniki (twaróg):

-500 g twarogu półtłustego

-4 łyżki cukru

– 1 żółtko

– 3 łyżki śmietany

Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy jajka, następnie cały czas mieszając pomału wlewamy mleko. Kiedy wyjdzie jednolita masa dodajemy szczyptę soli oraz cukier. Następnie można zacząć smażyć na rozgrzanej patelni.

Twaróg rozdrobnić widelcem, dodać  śmietanę, żółtko oraz cukier, wszystko dokładnie wymieszać. Ostatnim etapem jest smarowanie naleśnika twarogiem, następnie zwinięcie go w rulonik i gotowe.

4. Pierogi z owocami

Pierogi to jedna z najstarszych potraw występujących w Polsce. Podawane są także w naszych sąsiednich krajach oraz we Włoszech, Chinach i Japonii. Pierogi można zrobić na słono i na słodko, my przedstawiamy wersję z jagodami.

pierogi z jagodami - dania z dzieciństwaSkładniki (ciasto):

– 300 g mąki pszennej

– 1 jajko

– szczypta soli

– szklanka gorącej wody

Składniki (farsz)

– jagody (mogą być mrożone)

– 6 łyżek cukru

– 250 g  twarogu

Twaróg należy rozdrobnić widelcem, dodać cukier i wcześniej wypłukane jagody. Gotowy farsz odstawić do lodówki.

Teraz trzeba przygotować ciasto. Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy do niej sól i jajko. Później dolewamy wody i ugniatamy aż składniki się połączą i postanie ciasto, które nie może się lepić do rąk. Następnie ciasto należy rozwałkować i szklanką wykrajać koła. Do każdego nakładamy farszu, zginamy na pół i zgniatamy końcówki palcami, żeby pieróg się skleił.

Pozostaje już tylko zgotowanie wody, do której dodajemy łyżkę oleju. Pierogi  wrzucamy do wrzącej wody i gotujemy na małym ogniu ok. 3 minut. Gotowe wyciągamy na talerz, można posypać je też cukrem pudrem.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 13 =