Kuchnia studencka w wersji deluxe
4 min readStudencka kuchnia kojarzy się nam z prostymi, szybkimi i przede wszystkim tanimi potrawami, często pozbawionymi dobrego smaku. Niewiele brakuje by proste, tanie i ogólnodostępne produkty zamienić w ciekawe dania, inspirowane kuchnią z całego świata. Oto kilka trików jak tanim kosztem odmienić codzienną kuchnię i zaskoczyć znajomych.
Zamień zupkę chińska w studencką wersję japońskiego Ramenu
Ramen to japońska zupa bazująca na rosole. Aby ją zrobić potrzebujesz zupki chińskiej (najlepiej o smaku lekko pikantnego rosołu, bądź wersji pho z makaronem ryżowym) albo kostki rosołowej. Do głębokiej miseczki dodajemy makaron (może być ten od zupki albo spaghetti). Teraz dodajemy pokrojone w cienkie plasterki dodatki wedle uznania układając je w około brzegów miseczki, a na końcu zalewamy całość gorącym wywarem i dodajemy sos sojowy lub/i pastę chili.
Jeżeli chodzi o dodatki, to najlepiej sprawdza się ugotowana marchewka, przekrojowe na pół jajko, kilka plasterków wołowiny, albo drobno pokrojonego w plasterki podsmażonego kurczaka, pieczarki (nie trzeba ich gotować ani smażyć – wystarczy pokrojone cieniutko zalać gorącym wywarem i poczekać dwie trzy minutki – będą wtedy soczyste). Na samą górę warto posypać kiełki, grubo pokrojony szczypiorek i dodać kilka kropel sosu sojowego lub trochę maggi. Czymś co doda pikantności całemu daniu jest bardzo gęsty sos chili sambal oelek. Warto zainwestować i kupić lub zrobić mały słoiczek. Odmieni to smak niejednego dania dodając mu pikanterii i wyrazu. Do Ramenu na miskę zupy dodajemy 1/3 łyżeczki sambalu. Oczywiście skończone danie nie jest prawdziwym, tradycyjnym Ramenem i nie jeden Japończyk poczułby się urażony, ale danie jest pyszne, szybkie i jest cudowną alternatywą do zwykłej pospolitej zupki chińskiej.
Składniki (na 4 porcje):
– 4 opakowania zupek chińskich (najlepiej pho z makaronem ryżowym),
– 1 średniej wielkości marchewka,
– 4 duże pieczarki,
– szczypiorek,
– mała pierś z kurczaka / kawałek wołowiny,
– 4 jajka,
– olej (do podsmażenia mięsa),
Opcjonalnie:
– sos sojowy jasny,
– sambal oelek,
– kiełki.
Koszt dania w zależności od wybranych dodatków to około 3,5 – 4 zł/porcja.
Zamień parówki i płatki kukurydziane w sycące amerykańskie Corn Dogi
Corn dogi nabite na długie wykałaczki w towarzystwie różnych sosów, w których można je zamaczać będą przebojem imprezy. Danie jest szybkie i banalnie proste. Rozgniecione płatki kukurydziane dodajemy do ciasta naleśnikowego, w którym zanurzamy parówki albo kabanosy (w wersji Wege można zrobić tak tofu, cienko pokrojone plastry ziemniaków albo pokusić się na droższe parówki sojowe). Całość smażymy na dobrze rozgrzanym tłuszczu i serwujemy z ulubionymi sosami. Proste, szybkie i sycące. Dobrze sprawdza się na imprezach, na których pije się alkohol.
Składniki :
– opakowanie parówek,
– płatki kukurydziane,
Ciasto naleśnikowe (w preferowanych przez siebie proporcjach):
– jajko,
– mleko,
– mąka,
– olej,
– sól, pieprz.
Koszt dania to około 1,5 zł/porcja.
Zamień naleśniki i farsz do spaghetti na wykwintne meksykańskie burrito
Burrito każdy robi na swój sposób i lubi w nich inne dodatki. Najlepiej zawinąć je w placki tortilli, jednak znacznie tańszą wersją jest zawinięcie farszu w naleśniki. Podsmaż mięso mielone, dodaj pomidory z puszki, kukurydzę, fasolę, ryż i podduś chwilę całość, dodając ulubione przyprawy – najlepiej chili (ponownie świetnie sprawdzi się pasta chili – sambal oelek), wyłóż farsz na naleśnik, dodaj trochę sera, łyżkę kwaśnej śmietany i całość zapiecz. Sprawdzonym patentem jest użycie opiekacza do tostów, ale dobrze sprawdzi się też zawinięcie dania w folię aluminiową i użycie piekarnika, jak i zapieczenie całości na patelni – przy użyciu jak najmniejszej ilości tłuszczu, by naleśnik był przypieczony, nie zbyt miękki. Gotowe danie można podać z dipem z zgniecionego, doprawionego avocado, domową wersją salsy i nachosami. Burrito świetnie zaspokoi głód na bardzo długo, świetnie sprawdzi się przed szaloną nocą w Sopocie, czy nocnym maratonie filmów w kinie.
Składniki (na 6 porcji):
– 1 opakowanie mięsa mielonego (0,5kg),
– pomidory w puszcze – w zależności czy chcemy by smak pomidorów był bardziej, bądź mniej wyczuwalny – 1-2 puszki,
– 1 puszka czerwonej fasoli,
– 1 puszka kukurydzy,
– 2 torebki ryżu białego (200g),
– śmietana 18% – małe opakowanie.
Ciasto naleśnikowe (w preferowanych przez siebie proporcjach):
– 2 jajka,
– mleko,
– mąka,
– olej,
– sól, pieprz.
Opcjonalnie:
– limonka,
– avocado.
Koszt dania to około 3,8 zł/ porcja.
Życzymy smacznego!