Dlaczego w tym roku nie schudniesz i nie rzucisz palenia?

https://unsplash.com/

Wraz z początkiem nowego roku wyobrażamy sobie nadchodzące zmiany. Wieczór 31 grudnia staje się czasem niezwykłym, wręcz mistycznym. Już za chwilę nastąpi nowa era, świeży start. Nowy rok jest nową szansą.

Wiele osób tworzy listę postanowień— to, co chcę osiągnąć, własne cele i pragnienia. Do najbardziej popularnych należy rzucenie palenia, utrata wagi i nauczenie się nowego języka. Ludzie w pośpiechu wykupują karnety na siłownie, najlepiej z góry na cały rok. Po pierwsze cena za 12 miesięcy jest korzystniejsza, a po drugie myślimy, że taki krok zmotywuje nas do regularnych ćwiczeń. Gorzej ma się sprawa dla koncernów papierosów. Pozbywamy się paczek tytoniu i często zastępujemy magicznymi tabletkami do ssania lub plastrami, które mają nas oduczyć złych nawyków. Nowy rok, nowa ja – status na Facebooku został już zmieniony. To co, od 1 stycznia biegamy? Hola, hola! Zacznijmy od drugiego, bo pierwszego trzeba odespać ból głowy po całonocnym świętowaniu tych nadchodzących zmian. I jak to jest z postanowieniami? Według Business insider około 80% pomysłów noworocznych upada już w 2 tygodniu lutego. Nasuwa się więc pytanie, co zrobić, by wytrwać w tytoniowej ascezie lub poruszyć ciało do pracy?

  1. Po pierwsze, nie planuj kilku rzeczy jednocześnie. Im mniej celów, tym większa szansa, że faktycznie je spełnisz. Zamiast zaczynać 5 rzeczy na raz, skup się na jednej i po jej osiągnięciu zacznij kolejną.
  2. Nie musisz zaczynać od 1 stycznia, to nie jest żadna specjalna data. Zmianę możesz zacząć każdego dnia, im szybciej, tym lepiej.
  3. Ćwiczysz od 3 tygodni, ale przez ostatnie 3 dni nie miałeś/aś siły? To nie znaczy, że masz przestawać. Porażki też są OK. Jak za pierwszym razem nie wyszło, spróbuj drugi raz. Wyrobienie nawyku zajmuje wiele czasu.
  4. Motywacja poprzez wizualizację sukcesu. Wyobraź sobie, jak twoje życie będzie wyglądało już po spełnieniu postanowienia.
  5. W grupie łatwiej. Jeśli masz taką możliwość, znajdź osoby, które mają takie samo postanowienie lub które będą cię wspierały w twoich działaniach. Może umówicie się na wspólne wykonywanie aktywności lub razem zapiszecie się na kurs języka. Obecnie istnieje również wiele grup wspierających online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć − 3 =