Gdańsk: na jakiej dzielnicy najlepiej zamieszkać?

Dzielnica Brzeźno zwyciężyła w trzech kategoriach rankingu (fot.: facebook.com/Restauracja-Zdrojowa-102051835677312/)

Dzielnice w Gdańsku – sprawdzamy gdzie najlepiej się mieszka! W rankingu aż trzynaście kategorii, a na szczycie królują dzielnice położone blisko morza. Rudniki z największą liczba ostatnich miejsc. Omawiamy szczegóły rankingu na najlepszą dzielnicę Gdańska!

Portal otodom we współpracy z agencją IQS, zajmującą się badaniem rynku, przygotował ranking najlepszych dzielnic Gdańska. Rozpatrywano je w trzynastu kategoriach: bezpieczeństwo, komunikacja, zakupy, koszty życia, służba zdrowia, kultura, rozrywka, sport, ekologia, zadbana okolica, okolica przyjazna dzieciom, okolica przyjazna zwierzętom oraz relacje sąsiedzkie. Raport sporządzono na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród mieszkańców miasta. Niektóre dzielnice, takie jak Brzeźno i Przymorze Wielkie wygrały w więcej niż jednej kategorii. Najwięcej ostatnich miejsc przypadło przemysłowej dzielnicy Rudniki.

Spokojne Przymorze Małe

Bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania to jeden z najbardziej kluczowych aspektów osiedlania się. Często jest to jeden z głównych czynników na przykład podczas przeprowadzki czy poszukiwania nowego lokum. Powinno się wtedy rozważyć Przymorze Małe, które ankietowani uznali za najbezpieczniejszą dzielnicę w Gdańsku. Uzyskało ono 4,34 punktu w pięciostopniowej skali ocen. Zaraz za nim znalazło się Brętowo (4,26) oraz VII Dwór (4,23). Na końcu rankingu Młyniska – z wynikiem zaledwie 2,51.

Dobrze skomunikowane Brzeźno

Odpowiednio rozwinięta sieć transportu publicznego, brak korków, dostępność miejsc parkingowych to składowe dobrze skomunikowanej dzielnicy. Najlepiej poradziło sobie tutaj Brzeźno, które uzyskało 4,28 punktu na 5 możliwych. Za najgorsze w tej kategorii ankietowani uznali Matarnię (2,80).

Przymorze Wielkie rajem na zakupy

W przypadku dostępności do zaplecza handlowego najlepiej wypadło Przymorze Wielkie, z wynikiem 4,54. Tuż za nim Przymorze Małe, które uzyskało bardzo podobny wynik, bo aż 4,51. Poniżej 2,5 punktu uzyskały takie dzielnice jak: Letnica (2,49), Krakowiec-Górki Zachodnie (2,43) oraz najsłabsze w tej kategorii Rudniki (2,36).

Przyjazna dla portfela Matarnia

Gdańsk to jedno z najdroższych miast do życia w Polsce, a koszty życia to kluczowy aspekt przy wyborze miejsca zamieszkania. Chodzi tu o ceny nieruchomości oraz wysokość czynszu za mieszkanie.  Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Matarnia, uzyskując 3,44 punktu. Podobne ceny życia będą również w dzielnicy Stogi-Przeróbka (3,28), Wzgórze Mickiewicza (3,24) i VII Dwór (3,13).

Zaspa z najlepszymi usługami medycznymi

Według mieszkańców Gdańska najlepsza pod względem dostępności do usług medycznych jest Zaspa, a dokładniej Zaspa-Młyniec (4,32) oraz sąsiadująca Zaspa-Rozstaje (4,25). Wynika to przede wszystkim z faktu, że znajduje się tam jeden z największych szpitali w mieście. W kategorii „służba zdrowia” pozytywnie oceniono także między innymi: Przymorze Wielkie (4,12) oraz Strzyża (4,09). Na ostatnim miejscu znalazła się Letnica (2,33).

Kulturalna Strzyża

Kultura w mieście to wartościowe dopełnienie codzienności każdego z nas. Ankietowani brali tutaj pod uwagę dostęp do atrakcji w okolicy, miejsca do spotkań towarzyskich i takich związanych z szeroko pojętą kulturą. Najbardziej doceniona została dzielnica Strzyża, otrzymując 4,12. Na kolejnych miejscach Młyniska (3,80) i Wrzeszcz (3,75). Bardzo źle oceniono Rudniki, które z wynikiem zaledwie 1,61 uplasowały się na ostatnim miejscu.

Rozrywkowe Śródmieście

Jak na imprezę to na Śródmieście! To tam znajdziemy najwięcej miejsc, by poimprezować. Dzielnica otrzymała 3,68 punktu. Według mieszkańców Gdańska dobrze będziemy się także bawić w dzielnicach: Młyniska (3,64), Strzyża (3,60) i Wrzeszcz (3,39). Na końcu remis – Rudniki i Krakowiec-Górki Zachodnie, tylko 1,51 punktu.

Aktywne Przymorze Wielkie

Dostęp do Parku Reagana, nieduża odległość do plaży, siłownie, boiska, baseny – bogata oferta sportowa Przymorza Wielkiego sprawiła, że dzielnica została doceniona przez mieszkańców. Przymorze otrzymało 4,49 punktu na 5 możliwych. Na kolejnych miejscach dzielnice, które również są położone niedaleko parków i morza: Zaspa-Rozstaje (4,32), Brzeźno (4,24), Zaspa Młyniec (4,22), Przymorze Małe (4,20) i Żabianka (4,17). To już kolejna kategoria, w której Rudniki zajmują ostatnie miejsce. Tutaj jedyne 1,79 punktu.

Brzeźno dba o ekologię

Życie wśród natury i ekologia jest ściśle powiązana z jakością życia. Mimo nazwy kategorii „ekologia” nie chodzi tu o segregację śmieci czy odnawialne źródła energii w obrębie dzielnicy. Pod uwagę wzięto ilość zieleni w okolicy, jakość powietrza i poziom hałasu. Na pierwszym miejscu Brzeźno z oceną 4,45. Później VII Dwór (4,31) oraz Żabianka (4,19). Najgorzej wypada dzielnica Młyniska. Ankietowani ocenili ją na 2,52 punktu.

Zadbana okolica Brętowa

Poziom zadbania okolicy to między innymi porządek na ulicach, stan zabudowy. Najlepiej poradziła sobie tutaj dzielnica Brętowo, uzyskując 4,25 punktu na 5 możliwych. Poza nią jeszcze sześć dzielnic uzyskało powyżej 4 punktów – w czołówce na przykład VII Dwór (4,18), Ujeścisko-Łostowice (4,14), a także Jasień (4,12). Z wynikiem 2,30 ostatnie miejsce przypadło Letnicy.

Żabianka rajem dla dzieci

W tej kategorii oceniano infrastrukturę dostępną dla dzieci, czyli takie miejsca jak dostęp do przedszkoli czy placów zabaw. Najlepiej wypadła Żabianka, która otrzymała 4,37 punktu. Tuż za nią Przymorze Wielkie (4,32) i Zaspa-Rozstaje (4,30). Obywatele Gdańska najsłabiej ocenili Rudniki. Dzielnica otrzymała jedynie 1,97 punktu.

Na spacer z psem do Brzeźna

Dostęp do infrastruktury dla naszych pupili, możliwość spaceru w dogodnym miejscu i wybiegania się naszego zwierzaka najwyżej oceniono w Brzeźnie (4,61). Bardzo dobrze wypadła również Żabianka (4,55) i Przymorze Wielkie (4,53). Ranking w tej kategorii zamyka Letnica, która zdobyła 2,76 punktu.

Przyjaźnie sąsiedzkie na Rudnikach

Tutaj spore zaskoczenie i ciekawa zależność. Dzielnica Rudniki zajęła ostatnie miejsce (wśród wszystkich 35 dzielnic) w kategoriach: zakupy, kultura, rozrywka, sport, zadbana okolica, okolica przyjazna dzieciom. Mimo tego, że jest rekordzistą, zajmując ostatnie miejsce prawie w połowie kategorii, została najbardziej doceniona w budowaniu relacji sąsiedzkich. Za najbardziej przyjaznych mieszkańców uznano właśnie osoby z dzielnicy Rudniki – 4,19 punktu. Na kolejnych miejscach VII Dwór (3,94) oraz Wzgórze Mickiewicza (3,93). Na końcu rankingu Letnica z wynikiem 2,72.

Jakie czynniki są dla Was najważniejsze przy wyborze miejsca zamieszkania? W której dzielnicy Gdańska chcielibyście mieszkać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *