18/12/2024

CDN

TWOJA GAZETA STUDENCKA

Eurowizja Junior 2022: podsumowanie jubileuszowej edycji!

6 min read

Lissandro - zwycięzca Eurowizji 2022 (fot.: facebook.com/EBU.HQ)

Lissandro – zwycięzca Eurowizji Junior 2022 (fot.: facebook.com/EBU.HQ)

Zakończyła się jubileuszowa 20. edycja największego konkursu muzycznego dla dzieci – Eurowizja Junior 2022! Wygranym został Lissandro z Francji z utworem „Oh Maman!”. Polska i reprezentująca nas Laura Bączkiewicz uplasowała się na 10. miejscu. Tegoroczna ormiańska organizacja przyniosła sporo zaskoczeń i wpadek, jednak nie zabrakło też pozytywnych elementów całego show. Pora na podsumowanie Eurowizji Junior 2022!

Zwycięska Francja

Pierwsze zwycięstwo Francji w Konkursie Eurowizji Junior miało miejsce dosyć niedawno, bo dwa lata temu, podczas 18. edycji organizowanej w Warszawie. Teraz ten kraj ponownie sięgnął po zwycięstwo! Statuetkę do kraju nad Sekwaną przywiózł z Erywania 13-letni Lissandro, który śpiewa w pięciu językach, jest również aktorem dubbingowym. Muzyczne inspiracje czerpie głównie z Elvisa Presleya i Bruno Marsa. Było to zdecydowanie słychać w jego konkursowej propozycji „Oh Maman!”, którą współtworzyła Barbara Pravi – kompozytorka, artystka i aktorka. To ona odpowiada za piosenki, które reprezentowały Francję na Eurowizji Junior w 2019 i 2020 roku (zwycięstwo). Sama również reprezentowała swoją ojczyznę na Eurowizji w 2021 roku i zajęła drugie miejsce.

Zaskakujące wyniki

Francja wygrała głosowanie jury, w głosowaniu internetowym zajęła trzecie miejsce, co po zsumowaniu punktów dało zwycięstwo. Drugie miejsce w głosowaniu jurorów miała Gruzja, a wśród widzów była dopiero na dwunastym miejscu (największa dysproporcja). Podium komisji domknęła Armenia, u widzów była czwarta. Po zliczeniu wszystkich punktów w stosunku 50/50 trzecie miejsce przypadło Gruzji, drugie Armenii, a pierwsze Francji. Co ciekawe Francja po raz trzeci z rzędu zwyciężyła w głosowaniu jury. Warto zauważyć, że Lissandro bardzo sporadycznie był wymieniany jako główny faworyt do zwycięstwa tegorocznego konkursu. Zarówno stali obserwatorzy konkursu, jak i wiele widzów nie kryło swojego zaskoczenia.

Szczegółowe wyniki Eurowizji Junior 2022, od prawej: wyniki głosowania internautów, jurorów, wyniki łączne (fot.: en.wikipedia.org)

Wady głosowania online

W tym roku bardzo wyraźnie można było dostrzec wady głosowania internautów i ich wpływ, (a właściwie jego brak) na ostateczny wynik. Jurorzy i widzowie mają taką samą liczbę punktów do rozdysponowania, jednak w punktacji jury różnice są zdecydowanie większe, a u internautów dosyć małe, więc te punkty nie mają wpływu na ostateczny wynik. Głównymi powodami wyrównanych wyników głosowania internetowego są: brak zdecydowanego faworyta, przymus głosowania na dokładnie trzy piosenki (można głosować taktycznie, na najgorsze utwory), a także możliwość oddania głosu na swój kraj.

Powodem zwycięstwa Francji były właśnie bardzo małe różnice punktów przyznanych od widzów (różnica dziewięciu punktów między Wielką Brytanią a Francją), a więc nawet zwycięska Wielka Brytania nie była w stanie uzbierać wystarczającą liczbę punktów, by nadrobić wyniki Francji i ją wyprzedzić. Różnica między pierwszym a ostatnim miejscem w rankingu jurorów wyniosła aż 127 punktów, a u widzów zaledwie 47.

W celu wprowadzenia równowagi w punktacji internauci musieliby ułożyć własny ranking wszystkich piosenek, oczywiście poza tą, reprezentującą ich kraj. Wtedy widzowie głosowaliby tak samo, jak jurorzy, którzy szeregują wszystkie kraje w kolejności od najgorszej do najlepszej, z pominięciem swojego kraju. Takie rozwiązanie jednak sprawiłoby, że głosowanie internetowe byłoby bardziej czasochłonne, nie zachęciłoby aż tak wielu osób, a co więcej wymagałoby wprowadzenia narzędzi do określenia lokalizacji każdego internauty (kraju, z którego głosuje).

Podczas tegorocznej edycji zawiódł techniczny aspekt głosowania online. W trakcie drugiej tury wielu osobom system po prostu nie działał, ze względu na jego przeciążenie. Niektórym strona się uruchomiła i zdążyli oddać swoje głosy, ale inni nie mieli tyle szczęścia. Oczywiście mogło to mieć wpływ na ostateczne rezultaty. Mimo tego, że głosowanie online na Eurowizji Junior funkcjonuje już od pięciu lat, to taka sytuacja miała miejsce dopiero po raz drugi, a więc da się zminimalizować szansę na wystąpienie problemów natury technicznej.

Brak charakteru

Poza prezentacjami konkursowymi przygotowano także szereg występów specjalnych. Na początku pojawili się wszyscy uczestnicy, śpiewając Spin The Magic”, czyli numer przygotowany specjalnie na potrzeby tegorocznej edycji i hasła przewodniego. Po zakończeniu wszystkich występów na scenie swój najnowszy singiel zaprezentowała Maléna – triumfatorka Eurowizji Junior 2021. Później pojawiła się Rosa Linn, która z propozycją „Snap” reprezentowała Armenię na Eurowizji 2022. Na koniec zobaczyliśmy medley wszystkich utworów, które wygrały Eurowizję Junior w ciągu dwudziestoletniej historii tego konkursu. Niestety większość zwycięzców nie pojawiła się na scenie osobiście, a fragmenty ich piosenek były zaśpiewane przez dziecięcy chórek. Wszystkie występy specjalne, poza Rosa Linn, były wykonane z playbacku.

Gdzie w tym wszystkim Polska?

Za sprawą zwycięstwa programu „Szansa na Sukces. Eurowizja Junior 2022”, naszą tegoroczną była Laura Bączkiewicz. Jej piosenka „To The Moon” mówi o spełnianiu marzeń i podnoszeniu się z porażek. Kompozytorem utworu jest Jakub Sebastian Krupski, a tekst napisała Monika Wydrzyńska. W przygotowania do Eurowizji Junior zaangażowanych było wiele osób, takich jak trener wokalny, choreograf, tancerze, nauczyciel języka angielskiego czy reżyser występu.

Po tygodniach przygotowań i ciężkiej pracy polskiej delegacji przyszedł czas na zwieńczenie tego wysiłku i godne zaprezentowanie się na dziecięcej scenie w Erywaniu. Ciężko zaprzeczyć temu, że Laura wokalnie zaprezentowała się świetnie, a cały występ był bardzo przemyślany, dopracowany i efektowny. Spośród wszystkich prezentacji, w naszej zdecydowanie działo się najwięcej, jednak pojawiały się opinie, że było to przekombinowane oraz że zastosowano za dużo efektów specjalnych i nakładek komputerowych. Jedyną wpadką ze strony organizatorów było przygotowanie zbyt dużej ilości dymu do naszego występu, przez co w paru ujęciach kamerowych nie widać było Laury i jej tancerzy. Przechodząc płynnie do wyników konkursu, warto zauważyć, że Polska zajęła bardzo podobne miejsce w obu głosowaniach – dziewiąte miejsce ex aequo u internautów oraz jedenaste wśród jurorów ze wszystkich uczestniczących państw. Ostatecznie Laura z utworem „To The Moon” uplasowała się na dziesiątej lokacie – jest to nasz czwarty najgorszy wynik spośród dziewięciu udziałów w tej imprezie.

Obserwując Eurowizję oraz Eurowizję dla Dzieci, a także śledząc wszystkie przygotowania do tego konkursu od siedmiu lat, śmiało mogę stwierdzić, że polska piosenka oraz prezentacja zasłużyły na większe docenienie i powinniśmy znaleźć się o kilka oczek wyżej w tabeli końcowej. Eurowizja Junior 2022 (zresztą jak większość edycji) należała do tych nieprzewidywanych w kwestii wyników.

Eurowizja Junior 2022 była naprawdę dobrze przygotowana, było widać ogromne chęci, starania i zaangażowanie organizatorów. Organizacja była zdecydowanie lepsza niż zeszłoroczna (francuska), ale nadal nie dorównała konkursowi z 2019 roku, który był organizowany przez Telewizję Polską w Gliwicach. Na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim scena, dająca dużo możliwości jej zaaranżowania, a także bardzo dobra realizacja kamerowa. Zawiodły problemy techniczne ze stroną do głosowania, a oprócz tego Europejska Unia Nadawców (główny organizator) powinna skupić się na przekonaniu większej liczby państw do udziału w konkursie, ponieważ pod tym względem tendencja jest raczej spadkowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 2 =