(Not)Last Christmas, czyli Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku

jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku

Fot. gdańsk.pl

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku stał się już jedną ze stałych, corocznych tradycji tego miasta. W tym roku również nie mogło go zabraknąć i już od 18 listopada do 23 grudnia w godzinach od 12 do 21 rozświetla cały Targ Węglowy i pobliskie uliczki.

Jak co roku na takim jarmarku można podziwiać i kupować mnóstwo różnych ozdób, drobiazgów, czasami nawet i biżuterii. Oprócz tego jest sporo budek z przeróżnym jedzeniem i piciem: od chleba ze smalcem, przez zapiekanki, po te z różnych stron świata. Z napoi można znaleźć kawę, herbatę, czekoladę, miód pitny, a nawet grzane wino bezalkoholowe (spokojnie z alkoholem też można dostać). 

Jednak corocznymi i chyba największymi atrakcjami tego jarmarku są świetlisty tron Świętego Mikołaja, znajdujący się w centrum oraz gadający łoś Lucek, który opowiada łosiowe suchary, a także jarmarkowe dziadki do orzechów, które swoimi strojami nawiązują do mundurów gdańskich żołnierzy miejskich z XVIII wieku, odtworzonych przez Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk. Również ciekawą atrakcją jest brama adwentowa z kalendarzem adwentowym. Codziennie, począwszy od pierwszego grudnia, jest odsłaniana kolejna cyfra z tego kalendarza, by ostatniego dnia utworzyć zjawiskowy obrazek.  Jeśli jesteś osobą aktywną to możesz skorzystać ze śnieżnej kuli napędzanej rowerem, na pewno będzie to dla Ciebie fajna atrakcja.

W tym roku (tak jak w ubiegłych latach) głównym miejscem, gdzie mieści się jarmark, jest wcześniej wspomniany Targ Węglowy (duży plac tuż przy Bramie Wyżynnej i wyjściu z przystanku tramwajowego). Jednak zawsze rozciąga się także na ul. Tkacką oraz Bogusławskiego. W tym roku część stoisk/budek znajduje się na placu przy Galerii Forum (naprzeciwko Targu Węglowego).  

Już od samego wejścia na jarmark, które jest darmowe, czuć magię świąt Bożego Narodzenia. Piosenki świąteczne, które słychać w każdym kącie, piękne ozdoby (bramy wejściowe, ozdobione budki). Wspomniany wcześniej tron św. Mikołaja i łoś Lucek, a także zbrojownia sztuki czy mnóstwo konkursów i akcji charytatywnych. Az nie chce się stamtąd odchodzić.

Jeśli chciałbyś zobaczyć ciekawe atrakcje i jednocześnie poczuć magię świąt, już na miesiąc przed nimi, to koniecznie musisz się tam udać. Na pewno każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *