Już 22.09 Uniwersytet Gdański oraz Europejskie Centrum Solidarności we współpracy z Instytutem Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej zapraszają na VI Kongres Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej. Tegoroczne hasło to „Media i społeczeństwo w erze platform, algorytmów i danych”.
Cyklicznie Kongresy są czasem spotkań naukowców, ekspertów oraz praktyków z obszaru medioznawstwa i szeroko rozumianej komunikacji. Mają na celu integrację środowiska badaczy i praktyków komunikowania, podniesienie rangi i poziomu prowadzonych badań oraz uporządkowanie obszaru studiów nad komunikowaniem i mediami w Polsce. VI Kongres Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej (PTKS) to 54 panele tematyczne, niemal 300 gości z całej Polski, wybitni keynote speakerzy i wydarzenia towarzyszące. Najważniejsze, odbywające się raz na trzy lata spotkanie dla środowiska komunikologów i medioznawców po raz pierwszy odbywa się w Gdańsku.
Uroczyste otwarcie VI Kongresu PTKS odbędzie się 22.09.2022 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, w godz. 13.00-15.00. W ramachpierwszego dnia w ECS zaplanowano wystąpienia keynote speakerów w czasie sesji plenarnych: w godz. 15.00-16.15 wystąpi prof. Graham Murdock (wykład pt. Hidden Abodes: Digital Lives and Distant Others), a w godz. 16.45-18.00 – prof. Göran Bolin (wykład pt. Data Value: Dynamics of Value Generation in Data Capitalism). Drugiego i trzeciego dnia Kongresu, 23-24.09.2022 r. na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego niemal 300 badaczy z Polski i zagranicy będzie obradowało w ramach 54 sesji tematycznych. W programie jest również prezentacja badań naukowych: Media Freedom and Democracy in the Age of Platforms and Data oraz dyskusja na temat pozycjonowania dyscypliny w polityce naukowej państwa. W ramach Kongresu odbędą się również zebrania sekcji badawczych PTKS oraz Walne Zgromadzenie PTKS.
Tematem przewodnim Kongresu są zmiany w komunikacji i mediach w erze „czwartej rewolucji przemysłowej”. Postępujący rozwój technologii informacyjnych, w którym znaczącą siłę stanowią algorytmy, dane i platformy sprawił, że rewolucja cyfrowa stała się faktem. Ta wielka komunikacyjna zmiana ma wpływ na wszystkie sfery ludzkiego życia. Dodatkowo kryzys pandemii COVID-19 na całym świecie ukazał nowe oblicze komunikacji, stanowiąc wyzwanie dla etyki dziennikarskiej, strategii rozwojowych organizacji medialnych i stosunków międzyludzkich. Tematyka Kongresu obejmuje m.in.:
wpływ technologii informacyjnych na media i społeczeństwo,
zacieranie się granic między komunikacją prywatną a publiczną,
zatracie różnic pomiędzy twórcami i odbiorcami i programistami mediów,
zmiana relacji i zależności w procesach komunikowania,
transformacje, strategie i zarządzanie mediami w erze danych,
jakość komunikacji w obliczu zagrożeń (pandemia, zmiany klimatyczne, polityka wykluczenia),
rola dziennikarzy w erze danych i pandemii,
prawa człowieka i dostęp do informacji publicznej,
polityka medialna i dyskurs polityczny w erze platform, algorytmów i danych.
Keynote speakerzy
Graham Murdock jest profesorem emerytowanym w dziedzinie kultury i ekonomii na Wydziale Nauk Społecznych Loughborough University. W swoich badaniach naukowych łączy koncepcje i metody nauk humanistycznych i socjologicznych w celu zbadania wzajemnych relacji między ekonomią polityczną, mediami, kulturą, współczesnymi systemami komunikacji, władzą i teorią ryzyka. Bada również rolę systemów komunikacyjnych w pogłębiającym się kryzysie klimatycznym oraz transformację współczesnej przestrzeni publicznej i dyskursu publicznego. Jego prace zostały przetłumaczone na dwadzieścia jeden języków. Göran Bolin jest profesorem nauk o mediach i komunikacji na Uniwersytecie Södertörn w Sztokholmie. Jego badania dotyczą zwłaszcza pogranicza socjologii, medioznawstwa i kulturoznawstwa, w tym konwergencji mediów, tożsamości kulturowej, roli mediów w kształtowaniu tożsamości i doświadczenia pokoleniowego oraz tworzeniu wartości.