Kiedy wraca klubowa piłka? Ekstraklasa rusza już w tym tygodniu

Fot. PAP

Wakacje trwają w najlepsze, jednak nie dla piłkarzy, którzy powrócili już do klubów na okres przygotowawczy do kolejnego sezonu. Kiedy na boiska wybiegną zawodnicy najlepszych europejskich lig? Kiedy startuje nasz ukochana Ekstraklasa?

Zachód zaczyna w sierpniu

Najlepsze europejskie ligi powrócą na boiska dopiero w sierpniu. Jednak dłuższe wakacje nie oznaczają większego luzu w trakcie sezonu, wręcz przeciwnie. Angielska Premier League przyzwyczaiła nas już do grania w święta Bożego Narodzenia czy w Nowy Rok. W tym sezonie będzie podobnie, gdyż pierwsza kolejka po mundialu jest zaplanowana właśnie na 26 grudnia. Tytułu bronić będzie ekipa z niebieskiej części Manchesteru, a głównym rywalem ponownie będzie zespół prowadzony przez Jürgena Kloppa. W Hiszpanii przebudowana Barcelona pod wodzą Xaviego postara się odebrać mistrzostwo z rąk Realu. Pierwsze El Clásico zaplanowane jest na 16 października, gospodarzem będzie zespół ze stolicy kraju. W Bundeslidze niezmiennie Bayern będzie zdecydowanym faworytem do tytułu, lecz obecnie największym zmartwieniem 32-krotnego mistrza Niemiec jest Lewandowski i jego niepewna przyszłość w klubie. Zgodnie z tym, co Polak deklarował jeszcze podczas zgrupowania polskiej reprezentacji, jego historia w Bawarii została zakończona, a zespół robi wszystko, co może, aby zatrzymać Roberta u siebie.

W Ligue 1 podobnie jak w Bundeslidze faworyt jest jeden – Paris Saint-Germain. Klub naszpikowany gwiazdami światowego formatu, jednak odnoszący sukcesy tylko na krajowym podwórku. Aspiracje na wygranie Ligi Mistrzów to niespełniony sen Nassera Al-Khelaïfiego, prezesa PSG. Okazuje się, że pieniądze to nie wszystko, a wielkie nazwiska nie dają rady. W Serie A Juventus będzie chciał powrócić wreszcie na tron po 3 latach posuchy. W międzyczasie obie ekipy z Mediolanu zdobyły po jednym tytule, jednak to A.C. Milan będzie w tym sezonie bronić Scudetto. Pamiętać trzeba również, że w tym roku odbędą się mistrzostwa świata wyjątkowo rozgrywane zimą, co oznacza diametralną zmianę kalendarza rozgrywek. Z tego też powodu większość lig kończy sezon na przełomie maja/czerwca, gdzie zwyczajowo w tym okresie odbywają się finały europejskich pucharów, w tym m.in. Ligi Mistrzów.

Ekstraklasa powraca już w tym tygodniu

Wśród najlepszych europejskich rozgrywek nie można było pominąć naszej rodzimej Ekstraklasy. Polskie zespoły wejdą do gry już w tym tygodniu! W przeciwieństwie do wymienionych wcześniej lig wakacyjna przerwa nie potrwa do sierpnia. Za to zimowa przerwa z okazji mundialu jak i świąt Bożego Narodzenia potrwa aż do 28 stycznia. Jest to najdłuższy urlop dla piłkarzy w całej Europie — w końcu trzeba odpocząć po wymagającym turnieju. Zakończenie sezonu, podobnie jak w przypadku czołowych lig, planowane jest na ostatni weekend maja.

Daty startu nowych sezonów czołowych pięciu europejskich lig oraz Ekstraklasy:

Ekstraklasa – 15 lipca

Premier League – 5 sierpnia

Bundesliga – 5 sierpnia

Ligue 1 – 7 sierpnia

La Liga – 12 sierpnia

Seria A – 13 sierpnia

 

Zdjęcia z tekstu zostały usunięte z przyczyn niezależnych od autora publikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *