Złota Palma po raz drugi w rękach Rubena Östlunda

źródło: festival-cannes.com
credit: Patricia de Melo

Ruben Östlund po raz drugi otrzymuje nagrodę Złotej Palmy. Jego czarna komedia „Triangle of Sadness” zachwyciła nie tylko jurorów, ale także całą publiczność. „Ktoś mi kiedyś powiedział: »Pierwsza Złota Palma może być wypadkiem, ale druga naprawdę coś znaczy«.”

O festiwalu

Festiwal filmowy w Cannes odbywa się corocznie od 1946 roku w położonym na francuskim Lazurowym Wybrzeżu. To międzynarodowe wydarzenie ma jedną główną zasadę: zwrócenie większej uwagi na filmy i podniesienie ich rangi w celu przyczynienia się do rozwoju kina, pobudzenia przemysłu filmowego na całym świecie oraz świętowania na ponadnarodowym poziomie.

Festiwal polega na podkreśleniu różnorodności twórczości filmowej poprzez różne sekcje, z których każda ma swoją odrębną tożsamość. W konkursie prezentowane są filmy reprezentujące „kino artystyczne o szerokiej publiczności”, ale nie tylko. Kategoria Un Certain Regard skupia się na dziełach, które na swój oryginalny sposób silnie wpływają na otaczający nas świat. Poza głównymi atrakcjami możemy cieszyć się również filmami pozakonkursowymi, pokazami specjalnymi. Przed publicznością mają szansę pojawić się wybrane filmy zgłoszone z różnych szkół filmowych.

Choć wydawałoby się, że ów festiwal jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów, to organizatorzy są świadomi, że sukces filmu zależny jest od jego odbioru przez fanów. Jest to kolejny cel festiwalu, podejmowanie odpowiednich działań, by usprawnić docieranie światowych filmów, to jak największej ilości odbiorców.

Spotkanie ze zwycięzcami

Główna nagroda międzynarodowego festiwalu – Złota Palma – po raz kolejny powędrowała do rąk Rubena Östlunda za film „Triangle of Sadness”. Reżyser nie krył swojej radości, stał się jednym z dziewięciu podwójnych zwycięzców Złotej Palmy w Cannes, a tak spuentował swój sukces:

Ktoś mi kiedyś powiedział: „Pierwsza Złota Palma może być wypadkiem, ale druga naprawdę coś znaczy”. Mój pierwszy raz w konkursie, wszystko było dla mnie nowe i nie skorzystałem z tego. Tym razem jestem ze znajomymi, z zespołem, więc jestem bardzo zadowolona.

Miałem wtedy wrażenie, że kręcenie filmów autorskich znudziło się. Wpadłem na pomysł podjęcia ważnych tematów naszych czasów w kontekście, który sprawia, że widzowie chcą oglądać film. Wprowadzamy publiczność do dyskusji na ważne tematy. Najważniejsze pytanie dotyczy odpowiedzialności: jak wspólnie budować społeczeństwo?

 

Nagrodę Grand Prix, dla drugiego najlepszego filmu w konkursie, wyjątkowo otrzymały dwa filmy w wyniku remisu: „Close” w reżyserii Lukasa Dhonta oraz „Stars at Noon”, którego reżyserką była Claire Denis.

W sekcji Un Certain Regard Złota Kamera trafiła do twórców filmu „War Pony” reż. Riley Keough i Gina Gammell. Natomiast Konkurs filmów krótkometrażowych wraz ze Złotą Palmą wygrał “The Water Murmurs”, którego reżyserem był Jianying Chen. Jeśli chcesz poznać pełną listę zwycięzców, kliknij tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *