Sea You Around — projekt programu Erasmus

Projekt stworzony w ramach programu Erasmus+, którego polskim organizatorem było Stowarzyszenie Inicjatyw Regionalnych. Młodzież z sześciu krajów europejskich spędziła tydzień w Pucku, aby wspólnie rozważać na temat mediów, głównie lokalnych, a także porównywać swoje doświadczenia i rozwijać swoje kompetencje. Całość projektu została połączona z poznawaniem pięknego rejonu kaszubskiego.  

 

 

 

Uczestnicy  

W projekcie wzięły udział 42 młode osoby pochodzące z Polski, Litwy, Węgier, Rumuni, Grecji i Włoch. Dzięki takiemu zróżnicowaniu, uczestnicy mogli nie tylko rozważać na temat mediów w szerszej — międzynarodowej perspektywie, porównywać swoje doświadczenia i szukać rozwiązań problemów, nad którymi się pochylali, ale także zintegrować się z międzynarodowym środowiskiem, nabrać wielu nowych doświadczeń oraz pewności siebie.  

Temat projektu 

Głównym celem Sea You Around było stworzenie okazji młodym osobom z różnych krajów, aby dyskutować na temat kondycji mediów w swoich państwach. Bez wątpienia pozwoliło to poszerzyć perspektywę, porównać niektóre aspekty, a także wymienić się doświadczeniami, co prowadziło do znalezienia wielu mechanizmów i rozwiązań. Kolejnym założeniem programu było przybliżenie uczestnikom prasy lokalnej i pracy dziennikarza lokalnego. Oprócz tego, położono nacisk na kształcenie pod względem technicznym i technologicznym. Uczestnicy nauczyli się korzystać z kanałów medialnych, tworzyć teksty, kampanie, treści w mediach społecznościowych oraz inne wizualne i dźwiękowe materiały dziennikarskie. 

 

Lokalizacja  

Uczestnicy projektu poza tematem mediów, mieli okazję poznać sąsiedztwa Półwyspu Helskiego: Zatoki Puckiej i polskiego wybrzeża Bałtyku. Zatrzymali się w „Harcerskim Ośrodku Morskim Puck”. Jak mówi Catalin – 26-letni uczestnik z Rumunii – „Miejsce, w którym się zatrzymaliśmy, zapierało dech w piersiach, było blisko małego portu, piaszczystej plaży i zimnej morskiej wody”. Oprócz pięknego widoku i natury, która jest niewątpliwie częścią kultury, uczestników zachwyciła architektura, zarówno stare budynki, głównie kościoły, ale także te nowe. Mieli okazje także poznać trochę historii, nie tylko miasta, ale też postać Józefa Hallera, czy zwiedzić Muzeum Ziemi Puckiej, ukazujące dziedzictwo regionu. Nie mogło zabraknąć także Fokarium, gdzie można nie tylko oglądać te piękne zwierzęta, ale też poszerzyć swoją wiedzę na temat Morza Bałtyckiego i zamieszkujących go stworzeń.  

 

Sea You Around to wyjątkowy projekt, który podejmuje ważne tematy związane z mediami na skalę międzynarodową. Angażując do udziału młode osoby z wielu krajów, stwarza możliwość dyskusji, a także wymiany doświadczeń i poszukiwania rozwiązań. Poszerza horyzonty, dostarcza nowych przeżyć, a przy tym jest świetną okazją do zawierania wartościowych znajomości. Poza tym, cennym aspektem jest możliwość poznania wyjątkowego rejonu Polski, nie tylko pod względem krajobrazów i natury, ale także ciekawej historii. Więcej informacji i zdjęć dostępne na portalu społecznościowym Sea You Around.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *